Islaminuskoisilla on omat juhlapyhänsä, joita me kristityt emme vietä, emme edes tiedä niistä ja asioista, joihin ne liittyvät.
Miten Suomessa asuvat muslimit viettävät meidän juhlapyhämme, kun kaupat ovat kiinni ja elämä hiljenee muutamaksi päiväksi?
Onko mitään kauppaa tai kokoontumispaikkaa uskonnottomille tai muun uskoisille?
Kirkkopyhät
5
85
Vastaukset
- pyhä?
pyhä siis kaikki ovat pyhä jotka suojelivat, antavat arvoja ihmisyyteen, ihmisominaisuuteen, ihmisille, vapaudelle jne
No, vapaapäivät, jos on työssä, jossa kaikki pyhät ovat automaattisesti vapaita, ovat oiva mahdollisuus keskittyä Jumalan palvomiseen, muistelemiseen, rukoilemiseen, Koraanin lukemiseen jne.
Suomen lain perusteella saattaapi olla, ettei edes muslimien kaupoilla ole lupa olla auki pyhinä. Muslimeilla on vuodessa vain 2 juhlapäivää, jotka eivät ole kristillisessä merkityksessä pyhiä.seijaah kirjoitti:
Minkä takia kaupat on kiinni Suomessa pyhäpäivin?
Liekö kristillisen "lepoperinteen" vuoksi?
- sokea oikeus
Sinä aikana muslimit voivat tehdä SINUNKIN puolesta hommat valmiiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297450Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796301SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842022Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310