FR

Kyse on 500e sähkökitarasta, jossa aito Floy Rose talla.
Kun kitaran virittää vireeseen ja tekee dive bombin tai käyttää kampea muutenkin tavalla jolloin sävel muuttuu matalaksi ja vapauttaa, vire jää aavistuksen alavireiseksi, mutta vire palautuu kun kampea kääntää vähäntoiseen suuntaan ja vapauttaa. Kysymys onkin että onko tää normaalia? VIre myös palautuu itsestään jos jatkaa soittamista.

Ja jos verrataan 500euron ja 1000e ja 2000e kitaraa jossa Floyd Rose talla, pysyykö vire paremmin 2000e kitarassa?
4163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jousethan ne siellä varmaan on jotka temppuilee, ei ole säädetty vastaveroa oikein ehkäpä.
Tuolta ytubesta löytyy paljon aiheeseen liittyviä oppaita.
Tuossakin on loppupuolella jousien säätöjä.
http://m.youtube.com/#/watch?v=P1c-7-VMY_w

Äänestä

Kitara yleisesti ottaen kyllä pysyy vireessä jos vaan se on oikein säädetty.

Tuossa sun tapauksessasi veikkaan, että talla ei ole oikei säädetty vaan se on hieman etukenollaan eika sen kannen mukaisesti vaakatasossa ja tällöin ei välttämättä jousien veto toimi ihan niin kuin pitäisi eli vedä sitä "säätöasentoonsa" vaan jättää vajaaksi koska ns. kaulalla on enempi vetoa kuin jousilla kun se on etukenollaan.

Toki vika voi olla huonoissa jousissakin.

Kalliimmassa kitaroissa on nyrkkisääntönä paremmat osat/materiaalit ja parempi laatu ylipäätänsä, joten huono tallaratkaisu huonolla materiaalilla/jousilla saattaa aiheuttaa vaivaa vireenpysymisessä varsinkin jos kitaran muutkin osat ei ole sitä mitä pitäis eli satulakin on vähän sinne päin ja kinnaa, onhan noissa eroja kalliimman hyväksi mutta kuten sanoin, yleisesti ottaen oikeilla säädöillä kitaran kuin kitaran pitäisi pysyä vireessään, huonollakin säädöllä meinaan voi kalliskin kitara olla kaikkea muuta kuin kiva soittaa ja virekin voi heittää :-)

Äänestä
  • Itseasiassa, talla on runkoon nähden aavistuksen takakenossa.
    Ja niinkuin sanoin, vire jää aavistuksen alavireiseksi, ja tarkemmin vielä, osa kielistä pysyykin vireessä mutta osa ei ja viritysmittari näyttää edelleenkin vihreetä valoa vaikka se on aavistuksen alavireinen, sitä eroa ei kyllä korvakuulolla erota paitsi voimasoinnuissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


YYsaid kirjoitti:

Kyse on 500e sähkökitarasta, jossa aito Floy Rose talla.
Kun kitaran virittää vireeseen ja tekee dive bombin tai käyttää kampea muutenkin tavalla jolloin sävel muuttuu matalaksi ja vapauttaa, vire jää aavistuksen alavireiseksi, mutta vire palautuu kun kampea kääntää vähäntoiseen suuntaan ja vapauttaa. Kysymys onkin että onko tää normaalia? VIre myös palautuu itsestään jos jatkaa soittamista.

Ja jos verrataan 500euron ja 1000e ja 2000e kitaraa jossa Floyd Rose talla, pysyykö vire paremmin 2000e kitarassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu