"Kostaminen"

perskele

Mikä helvetti siinä on, että kun kääntyy risteyksestä kolmion takaa risteävälle tielle, niin suht kaukaa tuleva auto liimautuu heti takapuskuriin? Vaikka kiihdyttäisin suht rivakasti, niin silti pitää vaan ilmeisesti lisätä vauhtia niin että ollaan kohta siinä puskurissa kiinni. Itse en tykkää olla tukkeena, ja ajankin 10km/h kovempaa mitä rajoitus on (mittarin mukaan). Ilmekin näillä "kostajilla" on semmonen "vittuako nyt tulit siihen eteen hidastamaan matkaani saatanan ajotaidoton idiootti". Eikö vähän voi joskus antaa periksi ja löysätä sitä päätä kiristävää vannetta? Itse höllään vastaavassa tilanteessa kaasua niin, että kääntynyt auto pääsee tavoitenopeuteen ja jätän muutenkin pienen "hengitysraon", erityisesti taajama-ajossa. Meneekin yleensä hermot näihin "kostajiin", ja on pakko iskeä lämä tiskiin jotta tajuaisivat edes vähän pitää väliä. Harvemmin tajuavat, kohta ollaan taas puskurissa. Ja sitten seuraavalla mahdollisella ohituspaikalla näyttävästi ohi.

11

1665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miia

      ..Se oletkin sinä jolla on aina niin v...n kiire tulla kolmion takaa eteen ( ja siihen se kiire sitten loppuukin )

      • niimpä

        ... hänellä on niin pakottava tarve päästä siihen väliin, ja sen jälkeen päivitellä että miksi tuo on nyt ihan puskurissa kiinni, eihän sen tarvinnut kuin laskea nopeutta 20-30 km/h


      • perskele

        ...itse tuota juurikaan harrasta, kuten sanoin, olen kisakuski. Mutta kun istun esim. kaverin kyydissä tai katselen muuten yleistä toimintaa teillä, pistää tuo silmään.


      • niinpä

        ... hänellä on niin pakottava tarve päästä siihen väliin, ja sen jälkeen päivitellä että miksi tuo on nyt ihan puskurissa kiinni, eihän sen tarvinnut kuin laskea nopeutta 20-30 km/h .


      • perskele

        Välttämättä aina kolmion takaa, samaa näkee tasa-arvoisissa risteyksissäkin

        t. perskele ja 230bhp


      • Miia
        perskele kirjoitti:

        ...itse tuota juurikaan harrasta, kuten sanoin, olen kisakuski. Mutta kun istun esim. kaverin kyydissä tai katselen muuten yleistä toimintaa teillä, pistää tuo silmään.

        Niinpäniin....Sano niille kavereillesi, että eivät tunge itseänsä aina siihen ensimmäiseen väliin...tai jos sen tekevät, niin painaisivat kunnolla sitä ( oikeanpuoleista ) pedaalia.


    • Scuderia QV

      Tuskin tuossa mistään kostamisesta on kyse. Suuri(n) osa suomalaisista autoilijoista vain näyttää viihtyvän metrin päässä edellä ajavan takapuskurista, riippumatta siitä aikooko mennä ohi vai ei.

      • tyyppi

        itse yleensä tempaisen tuollaisissa roikuntatilanteissa takasumarit päälle. syttyy valoa taakse kuin joulukuuseen.

        aiheuttaa välittömästi etäisyyden kasvua, ja pari kertaa on persekärpänen jarruttanut ihan reilusti lukkoonkin.


      • jaska
        tyyppi kirjoitti:

        itse yleensä tempaisen tuollaisissa roikuntatilanteissa takasumarit päälle. syttyy valoa taakse kuin joulukuuseen.

        aiheuttaa välittömästi etäisyyden kasvua, ja pari kertaa on persekärpänen jarruttanut ihan reilusti lukkoonkin.

        Ja siinä vaiheessa itsellä syttyy ne 6kpl 100W polttimoita nokalla, jotka on suunnattu päin helvettiä kahta lukuunottamatta.


    • Kassu

      Jo vain, itse yleensä odotan niin pitkän välin, ettei toinen "kilpailija" ehdi puskuriini edes kiihdyttämällä, mutta joskus huomaa, että edellä ajava todellakin kiihdyttää nilkka suorana, kun joku kääntyy eteen 300:n metrin päässä.. Hupaisaa..

    • Faktaa

      kun tullaan kolmion takaa tai ihan sama mistä risteyksestä risteävän linkeeteen sekaan on sen tapahduttava niin ettei muut liikenteessä olijat "häiriinny". Heti kun nää tientukot hätähousut heittää minimaalisiin väleihin joutuu hidastamaan vauhtia usein hemmetin paljon. Näin mulle ainekin opetettiin autokoulusssa. Jos tuut pieneen väliin niin paina kaasua niin helvetisti että todellakin kerkeen alta pois.

      Ja arvaa vaan että tuunko konttiin kiinni jos käännyt heti seuraavasta 100 metrin päässä olevasta risteyksestä pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1868
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      895
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      879
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe