Asiaa alinopeudesta

Ja täyttä totta

Viimeisen viiden vuoden ajalta en löytänyt yhtään kuolemaan johtanutta liikenneonnettomuutta joka olisi aiheutunut alinopeudesta. =) Ylinopeudesta johtuneita oli lukemattomia.

Lähde: Moottorilehti (joka numerossa on raportoitu joka kuukauden kuolemaan johtaneet liikenneonnettomuudet)

...Että se siitä alinopeuden vaarallisuudesta.
Vittumaistahan se on, mutta ei missään nimessä vaarallista.

14

1098

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autollah

      "Alinopeuden" vaarallisuudesta voidaan puhua vasta sitten, kun löytyy oikeuden päätöksiä "alinopeutta" ajavien syyllisyydestä. Siihen saakka vaaratilanteen aiheuttavat taitamattomat ohittajat ja asennevammaiset kaaharit.

      • Jassoo

        eikö muista täysin piittaamattomasti muita hitaammin etenevällä ole asennevammaa?


      • Autollah
        Jassoo kirjoitti:

        eikö muista täysin piittaamattomasti muita hitaammin etenevällä ole asennevammaa?

        Jos ei ota muuta liikennettä huomioon on varmasti asennevammainen. Pelkkä nopeus ei vielä indikoi sitä. Jos taas yrittää väkisin pitää suurimmasta sallitusta kiinni, vaikka olosuhteet auton, kuljettajan kunto tai omat ajotaidot siihen riitä on varmasti pahasti asennevammainen ja hoidon tarpeessa. Jonon tekee vasta jonon toinen auto.


    • Jassoo

      miksi moottoritiellä ei saa ajaa mopolla/mopoautolla tai traktorilla?

      Onko ohittaminen aina yksin nopeamman vastuulla ja kaikki nopeamman syytä jos jotain menee pieleen.

      Onko Suomessa eniten kateellisia ihmisiä suhteessa asukaslukuun?

      Muita hitaammin etenevä tekee saman emämunauksen kuin ylinopeutta ajava: Hän kuvittelee olevansa yksin liikenteessä. Juridisesti häntä ei voi onnettomuuden sattuessa syyttää mistään mutta tosiasia on että ellei hän olisi körötellyt halumaansa nopeutta muiden menoa hidastaen niin koko onnettomuutta ei olisi tapahtunut.

      Se on vittumaista ja vaarallista MUILLE!!!!

      • Seppo Susi

        "vittumaista"
        Onhan se noinkin

        "vaarallista"
        Tuskin jos nopeammat vain osaisivat ajaa.


      • Autollah

        "miksi moottoritiellä ei saa ajaa mopolla/mopoautolla tai traktorilla? "

        Mitenkähän tämä liittyy yhtään mihinkään.

        "Onko ohittaminen aina yksin nopeamman vastuulla ja kaikki nopeamman syytä jos jotain menee pieleen. "

        Ei. Esim. tilanteessa jossa ensimmäisen vaiheen kortilla ajava rupeaa kiihdyttämään toisen ohittaessa.

        "Muita hitaammin etenevä tekee saman emämunauksen kuin ylinopeutta ajava: Hän kuvittelee olevansa yksin liikenteessä. "

        Kaksi eri asiaa. Yli /"alinopeus" ja muiden huomioon ottaminen. Silloin kun oma nopeus poikkeaa muusta liikennevirrasta, (huom ei tarvitse olla edes yli- tai "ali-" nopeutta.) on tietysti ymmärrettävä ottaa muu liikenne huomioon. Tässä on suomalaisen kehittymättömän liikennekultuurin huonoin puoli.

        "Alinopeutta" mitä se sitten tarkoittaakin ei voi oiken verrata ylinopeuteen. Ylinopeutta ajava syyllistyy tieten tahtoen tehtyyn liikennerikkomukseen, mitä "alinopeutta" ajava ei tee.

        Kummassakin ryhmässä on sekä muista piittamattomia , että muut huomioon ottavia autoilijoita.

        "Juridisesti häntä ei voi onnettomuuden sattuessa syyttää mistään mutta tosiasia on että ellei hän olisi körötellyt halumaansa nopeutta muiden menoa hidastaen niin koko onnettomuutta ei olisi tapahtunut."

        Tässä on ideaa!! Jatketaan sinun ajattelutavallasi. Eikö loppujen lopuksi sitten syy olekkin tientekijällä, kun on mahdolli´stanut liikumisen. Osaat ajatella loogisesti. Onnittelut.

        Se on vittumaista ja vaarallista MUILLE!!!!

        Olen aiemminkin sanonut ja sanon taas. Paljon ajavana ja vuosien kokemuksella. (Rekkakortti jo vuodesta 74.) Nämä "alinopeutta" ajavat aiheuttavat selvästi enemmän haittaa kokemattomille "märkäkorville". Kas kun kokenemmat ovat nähneet kummempaakin.


    • Inertia

      ... mummujen ja pappojen "ajoin päätielle enkä nähnyt rekkaa" tai "kääntyi eteen vaikka muut luulivat pysähtyvän" tyyppiset onnettomuudet.

      Niitä ei ajeta kovin kovalla nopeudella.

      Hitaasti ajavat lisäävät hasardi ohituksia kun käämit palavat kyhnääjän takana. Eihän se ole hiljaa hiipivän ongelma kuin korkeintaan silloin kun joutuu pysähtymään pientareelle ihailemaan aiheuttamansa keulakolarin jälkiä...

      Mutta noin totta puhuen pitäisi ihmisten tajuta käyttäytyä liikenteessä. Ja välttää niitä riskejä. Etenkin lopettakaa se vanhoilla punaisilla läpi yrittäminen. Olen semmoisia kuskeja joutunut monet kerrat väistelmään kun itse lähden aina kuin jänis makuulta.

      • Ja täyttä totta

        En laskenut, mutta aika paljon oli mainitsemiasi vanhusten arviointivirheitä. Ajatteles mikä olisi heidän osuutensa tuossa synkässä tilstossa jos hekin ajaisivat ylinopeutta... ;)

        Tottahan se on, että ihanne olisi kun kaikki voisivat ajaa suht samoilla vauhdeilla, mutta kuten huomattu se on käytännössä mahdotonta. Eihän tuohon löydy muuta lääkettä kuin huomaavaisuus muita tiellä liikkujia kohtaan olipa heidän nopeutensa millainen tahansa.

        Uudet moottori- ja leveäkaistatiet olisivat myös hyvä lääke, mutta eihän meillä köyhässä Suomessa saa edes sanoa sellaista ääneen ;)


      • Tilastotieteilijä
        Ja täyttä totta kirjoitti:

        En laskenut, mutta aika paljon oli mainitsemiasi vanhusten arviointivirheitä. Ajatteles mikä olisi heidän osuutensa tuossa synkässä tilstossa jos hekin ajaisivat ylinopeutta... ;)

        Tottahan se on, että ihanne olisi kun kaikki voisivat ajaa suht samoilla vauhdeilla, mutta kuten huomattu se on käytännössä mahdotonta. Eihän tuohon löydy muuta lääkettä kuin huomaavaisuus muita tiellä liikkujia kohtaan olipa heidän nopeutensa millainen tahansa.

        Uudet moottori- ja leveäkaistatiet olisivat myös hyvä lääke, mutta eihän meillä köyhässä Suomessa saa edes sanoa sellaista ääneen ;)

        Tässä ryhmiä, jotka aiheuttavat suurimman osan Suomen kuolonkolareista:
        - alkoholin ja päihteiden väärinkäyttäjät
        - nuoret, hiljattain ajokortin saaneet miehet
        - sairauskohtauksen saaneet (joukossa ns. "avohoidossa" olevat mielenterveyspotilaat)

        Jos nuo ryhmät saataisiin pois liikenteestä, niin kuolonkolarit vähenisivät noin 60%. Arvoiontivirheen tehneet vanhukset toki aiheuttavat hekin onnettomuuksia, mutta paljon vähemmän kun ainutkaan edellä mainituista ryhmistä.


    • räpeltäjä

      suoraan sanottuna alinoudesta johtuvaksi voidaan lukea esim kaikki kolmion takaa eteen ajavat ihan sillä perusteella kun harvoin siinä on vauhtia edes se sallittu eli alinopeutta...
      itse olen ajanut alinopeutta vasemmalalta tulevan kylkeen tasan sallittua nopeutta harmittavaa että se kälättäjä ei päässyt hengestään...:)
      moottorilehti ei ole ajan tasalla jos ei kuukauden kuolemiin tätä ole tilastoinut

    • rane

      ...sitten on olemassa nopeusrajoituksia ellei niitä kerran noudateta? Mitä v...a se hyödyttää ajaa 10:n tai 20:ä alle sallitun? Sehän juuri niitä vaaratilanteita aiheuttaa! Ns. kaaharit ohittelevat ja menevät menojaan eivätkä jää kenenkään tukkeeksi nostattamaan v-käyrää. Molemmat varmasti aiheuttavat vaaratilanteita ja onnettomuuksia sekä kaaharit että antikaaharit, ollaan järkeviä ja ajetaan rajoitusten mukaan elikkä suurinpiirtein kymppi lisää mittariin sallitusta niin silloin kaikki on tyytyväisiä eivätkä ohimosuonet pullistele!

      • Autollah

        Siis satasen rajoitus tarkoittaa, ettei sataa kovempaa saa ajaa. Pitäisi olla selvä kuin pläkki. Tuo 10-20 km rajoutuksen alle ajaminen on juuri sitä rajoituksen noudattamista ei pitäisi tuokaan olla niin vaikeaa käsittää. Kehoitit muuten samassa lauseessa sekä noudattamaan rajoitusta että ajamaan ylinopeutta. Jos kaikki seisoisivat paikoillaan, niin miten ne muut pystyvät liikkumaan.


    • Jänkäbemaristi

      No eihän se sille hiljaa ajavalle vaarallista olekaan. Tilastoihin ne eivät pääse, koska se ei ole millään tapaa laitonta. Köröttelijää ohittamaan lähtenyt ajaa vastaantulijan kaistalla sen kolarin, eli ohittaja on aina syyllinen, ellei ohitettava kiihdytä ohitustilanteessa.

      Tänäänkin olen ohittanut useamman 50-60km/h satasen rajoituksella köröttelevän. Nuo köröttelijät luovat ohitustilanteita. Ilman köröttelijöitä ei olisi tarvetta ohittaa. Omaa tyhmyyttähän se toki huonolla näkyvyydellä on lähteä ohittamaan, mutta toisen kuskin alinopeuden seurausta nekin ohitukset ovat. Malttaa pitäisi, ja olen malttanutkin. Joskus vain alkaa pinna palaa kun 100km matkalla eteen tulee kymmenes ryömintävauhtia etenevä. Onneksi täällä meillä ei ohituspaikoista ole pulaa. Jos liikenne olisi vilkkaampaa, rytisisi taatusti tiuhempaan.

      • Tiina

        Tiellä on liikennettä, liikenne on varallista, syy siis tientekijässä. Miehen logiikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9230
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8074
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5850
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2409
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2127
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1769
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1710
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1486
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1458
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1393
    Aihe