Muinaiset mayaintiaanit uskoivat, että maailmanloppu tulee joulukuun 21. päivänä 2012. Vuonna 1994 amerikkalainen arkeologi Jim Turner löysi Tyynen valtameren saarelta mayojen aurinkojumalaa muistuttavan patsaan. Hän uskoo, että patsaan avulla voidaan selvittää, mitä mayat ennustivat vuodelle 2012. Vuosien tutkimustyön jälkeen Turner palaa saarelle etsimään veistosta. Amerikkalainen dokumenttisarja.
Lopunaikojen saari. JIM Klo 11.30
----
7152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Amerikkalaiset ovat vähän myöhässä.
Thor Heyerdahl kulki ympäri maailmaa kivipäiden ja huippuunsa kehittyneen kivenkäsittelytaidon jäljillä 1930 -luvulta asti ja hän selvitti paljon mysteerejä, mutta aikakauden arkeologia oli niin omiin kaavoihinsa jähmettynyttä, etteivät Heyerdahlin löydöt päässeet kovinkaan paljoa tieteelliseen julkisuuteen.
Hävettääköhän noita ihmisiä yhtään, jotka uskoivat maailmanlopun koittaneen 21.12.12?
Vastaan tähän itse: Ei heitä hävetä, koska he aina keksivät tekosyyn miksi maailmanloppua ei tullutkaan. Esim. Jumala armahti, tulkinta oli väärä ja maailmanloppu tuleekin vasta 100 vuoden kuluttua jne.
Kaikkea kivaa voi keksiä, mutta ei myöntää, että tulipas oltua hölmö.
Eipä niitä montaa ollut jotka uskoivat maailmanloppuun 21.12.2012
Taisi olla enemmän ateistien olkinukke koko 21.12.2012
Mikä nyt amerikan idiootteja hävettäisi, sillä he tunnustaa kristinuskoa josta ovat mallinsa ammentaneet. Ainut tarkoitus ja päämäärä on ansaita rahaa ja kuuluisuutta totuudesta välittämättä
Muistelen itsekin lukeneeni jo kauan sitten Thor Heyerdahl;ista kertovia kirjoja, ja vaikka kaikki hänen olettamuksensa ei täysin paikkaansa pitäneet kuten ei kovin momen muunkaan, niin niissä oli sentään järkeä eikä pelkkää huuhaata kuten jossain tv-ohjelmissa.
Muuten; jopa ohjelmatiedoissa ja itse ohjelmassa väitettiin Mayaintiaanien ennustaneen maailmanloppua 21.12.2012 mikä ei varmasti pidä paikkaansa.
Niinpä, mayoilta loppui kivitaulu kesken. Hehheh, pilat sikseen. Eikös jotkut tutkijat löytäneet lisää mayojen kalentereita? Mayat(jälkeläiset) itse väittävät, että kalenteri päättyi tiettyyn aikakauteen ja uusi aikakausi alkoi, eikä se ollut mikään maailmanlopun ennuste.
"Kettusen mukaan mayat eivät kerta kaikkiaan ole ennustaneet maailmanloppua vuodelle 2012 tai millekään muullekaan vuodelle. Heidän kalenterinsa jatkuu miljoonia vuosia eteenpäin".
Siinäpä sitä selittämistä nyt onkin kaikenlaisille huru-ukoille jotka omia tarkoituksiaan ajaakseen ovat yrittäneet uskotella päivämäärän 21.12.2012 olevan kovinkin merkityksellinen.
En malta olla huomauttamatta että vietin myös syntymäpäiviäni silloin, joten olisihan se ollut tavanomaista muistorikkaampi tapahtuma, sillä harvemmin sitä ihminen saa maailmanloppua syntymäpäivälahjaksi.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/mayat_eivat_ennustaneetkaan_maailmanloppua_vuodeksi_2012_92244.html#media=92197
"Eipä niitä montaa ollut jotka uskoivat maailmanloppuun 21.12.2012"
Niinhän sitä esimerkiksi pitää nyt selitellä.
"Taisi olla enemmän ateistien olkinukke koko 21.12.2012 "
Ja vaikka niinkin.