Hesessä ja mäkissä työskentelevät!!

Oon siis saanu työhaastattelun kummastaki paikasta ja työpaikka mäkissä on lähes varma. Jos työtarjous tulee myös hesestä, en tiedä kumman paikan otan. Joten te, joilla on kokemusta työstä näissä paikoissa niin kertokaa kuinka kauan työtä tehdään harjoittelijapalkalla, mikä on harjoittelijapalkka ja mihin palkka nousee harjoittelun jälkeen. Oon siis 18, jos se vaikuttaa jotenkin asiaan.
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mee mäciin,siellä näyttäis ainakin käyvän enemmän asiakaita ja parempi fiilis noin kaikin puolin.

Äänestä

Eikö ne oo vähän vajakkien töitä? Just jotkut akat niissä töissä, että välillä ollaan 8kk töissä ja sitten ollaan TAAS paksuna ja liitonrahalla kotona seuraavat 3 vuotta.

Äänestä

Itse olen ollut mäkin palkkalistoilla melkein kolme vuotta opiskeluaikoina. Harjoitteluaika itselläni oli n. 6kk eli sen ajan mikä meni suorittaa semmoset seurantalistat, mutta riippuu kouluttajasta ja paikasta sekä tehdyistä tunneista kuinka kauan sitä -30% liksaa pitää nostella. Joillain vierähtää jopa 8-12 kk jos käy harvakseltaan töissä. Palkka, sen korotukset ja varsinkin ilta/yölisät todella huonot, mutta kyllähän sieltä taskurahaa saa jos viitsii nököttää töissä kun muut on viikonloppuviihteellä.

Mielestäni mäkki olisi heseä parempi vaihtoehto (vaikken jälkimmäisessä ole ollutkaan) koska ainankin täällä mäkissä on huomattavasti enemmän porukkaa töissä kerralla, hesessä tuntuu että siellä ollaan järestään yksin tai kaksin joten aika raskaaksihan tuo käy kun kaikki on omalla vastuulla.

Itse pidin kyllä ilmapiiristä ja työn nopeatempoisuudesta, mutta ne asiakkaat, ne asiakkaat...

Äänestä

Oma mielipiteeni asiasta on, että Hesellä keräät työkokemuksen nopeammin. Mäkissä nimenomaan on useampi henkilö töissä kerralla. Näyttää ulkopuolisen silmiin vähän siltä, että yksi paistaa pelkästään ranskalaisia ja yksi siivoaa pelkästään salia. Hesellä työ on monipuolista, saat olla keittiössä, kassalla, tehdä café-vuoroja ja siivota. Ja koska töissä on juuri se 2-3 henkilöä kerralla opit asiat nopeasti sillä monestikaan kukaan ei ole tekemässä asioita puolestasi ja näin opit vaikka väkisin. :) Jo monipuolisuuden takia työskentelen mielummin Hesellä. Toisinaan on raskasta että tuijotellaan tehoja ja päästetään jengiä kotiin, vaikka seuraavalla hetkellä jonot ovatkin ovelle asti. :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulassa1 kirjoitti:

Oon siis saanu työhaastattelun kummastaki paikasta ja työpaikka mäkissä on lähes varma. Jos työtarjous tulee myös hesestä, en tiedä kumman paikan otan. Joten te, joilla on kokemusta työstä näissä paikoissa niin kertokaa kuinka kauan työtä tehdään harjoittelijapalkalla, mikä on harjoittelijapalkka ja mihin palkka nousee harjoittelun jälkeen. Oon siis 18, jos se vaikuttaa jotenkin asiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu