13. baktun päättyi 21.12.2012 mitä tapahtui

innuni

Muinaisten maya-intiaanien kalenterin 13. baktun päättyi talvipäivänseisauksena 21.12.2012. Mitä tapahtui, tietääkö joku?

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adkl

      Aurinkokunta kulki Linunradan ekvaattoritason kauttta, jossa lienee kiviä kuin Saturnuksen kiekoissa, J a juuri tuona päivänä lenteli Suomen taivaalla kirkkaita meteoriitteja. Eli lienee tuollaista ollut. Pakkanen kiristyi juuri tuona päivänä ja säteilyturvalaitoksen päivittäisissä säteilyarvoissa oli piikki. Saattoi olla siis jonkilainen maailmanloppu tuolloin! Kalenteri jatkui seuraavalle kaudelle.

    • BofffFFf

      Niin, mitä TAPAHTUI?
      Moni oli varma, että jotakin TAPAHTUU 21.12.2012, koska Maya-intiaanien kalenteri päättyi silloin. Ja jonkun pyramidin sivun pituuksia sopivasti laskemalla saatiin myös tämä päivämäärä, joten varmaankin jotain merkttävää TAPAHTUI.
      Jotakin täytyi TAPAHTUA. Yrittäkää nyt löytää edes jokin 4 Ricterin maanjäristys, joka TAPAHTUI tuolloin.

    • adkl

      Lunta on satanut Lähi Itään, Israeliin, Saudi Arabiaan! Enteileekö tuollainen uutta jääkautta!?

    • Topejo

      Tapahtui niin, että pokamiespäivät päättyi.
      Kävimme silloisen kihlattuni ja tulevan voimoni kanssa tuomarille lupaamassa toisillemme apuja, niin ala- kuin ylämäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe