Apua tyyliin?

Erilainen tyttö

Ongelmani on siis se, että haluaisin pukeutumisellani "ilmaista" luonnettani muille ihmisille. Niinkuin hevaritkin osoittavat pukeutumisellaan aika hyvin sen, etteivät he ole mitään pehmoja :D Mutta, tässä jotain mun luonteesta:

-En ole tyttömäinen ja hellä tyttö, vaan aika lailla poikamainen ja sellanen "kovempi". En ole myöskään kovin herkkä. Gootti/hevari tyyli sopisi tähän, mutta en oikein tykkää niistä vaatteista.
-Rakastan luontoa.
-Olen vähän sellanen arvaamaton ja salaperäinen tyttö. En kuitenkaan yhtään tiedä, että millaisista vaatteista tuon pystyisi muut päättelemään.
-Rakastan musiikkia (synkkä tai raskas hevi menee hyvin, mutta tykkään myös rauhallisesta tai suht. iloisesta)
-En suostu olemaan muiden pompoteltavana. En ikinä. On mulla itsearvokin olemassa.
-Oon suhteellisen rauhallinen ja tyyni. Joskus kyllä se riemu repeää.

Sellanen tyttö olen. Erotun aika paljon musamaulla massasta, esim. En tiedä ketään, joka tykkäisi ADCD:stä, Metallicasta tai Tokio Hotellista. Muutenkin luonne on erilainen. Pukeudun kuitenkin samalla tavalla kuin muut, ja se ärsyttää. En vain siis yksinkertaisesti tiedä, että miten pukeutuisin "erilaisesti".

Miten erottuisin massasta ja jotenkin "viestittäisin" ihmisille jotakin luonteestani? Kiitän todella paljon vastaajia :)

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuinen gootti

      Pue yllesi sellaisia värejä joista pidät. Katsele menneiden vuosien vaatetyylien kuvia, ja mieti, viehättääkö siellä mikään silmääsi. Tuunaa olemassaolevia vaateitasi. Opettele ompelemaan edes hieman.

      Jos pelkkä erikoisuuden tavoittelu tai massasta poikeaminen on tarkoituksena, niin katso mitä muilla ikäisilläsi on päällä ja tee päinvastaisia valintoja.

      Jos taas haluat ilmaista oikeasti itseäsi, niin pue yllesi vaatteita, joissa tunnet olevasi eniten "kotonasi" (värit, materiaalit, aikakausien vaikutteet), ja lakkaa miettimästä, mitä muut ajattelevat tai kuinka erilainen olet kuin ikätoverisi.

      • Erilainen tyttö

        Toi oli kyllä hyvä vastaus!
        Laitto miettii. Tykkään aika monista väreistä, mutta eniten tykkään valkoisesta, mustasta ja joistakin neonväreistä.... Ja ei miellyttänyt ne tyylit joita minä ainakin itse katsoin... Tykkään vähän synkistä mutta värikkäistä vaatteista. En oikein osaa paremmin kuvailla mistä tyylistä tykkään....

        Ja nyt alan ostelemaan niitä vaatteita joista itse pidän, ja yritän katsoa samalla, että ne erottuisivat muiden tyylistä.

        Kiitos siis vastauksista, tuleeko lisää joiltakin? :)


      • :PPPPPP
        Erilainen tyttö kirjoitti:

        Toi oli kyllä hyvä vastaus!
        Laitto miettii. Tykkään aika monista väreistä, mutta eniten tykkään valkoisesta, mustasta ja joistakin neonväreistä.... Ja ei miellyttänyt ne tyylit joita minä ainakin itse katsoin... Tykkään vähän synkistä mutta värikkäistä vaatteista. En oikein osaa paremmin kuvailla mistä tyylistä tykkään....

        Ja nyt alan ostelemaan niitä vaatteita joista itse pidän, ja yritän katsoa samalla, että ne erottuisivat muiden tyylistä.

        Kiitos siis vastauksista, tuleeko lisää joiltakin? :)

        Mulle tulee lähinnä mieleen joku rivethead tai cyber goth tyyli, mistä voisit tykätä.

        https://www.google.fi/search?q=rivet head girl&aq=f&sugexp=chrome,mod=5&um=1&ie=UTF-8&hl=fi&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=-yHfUPTHNKWA4gSn3IGgCA&biw=1600&bih=738&sei=_iHfUOOSNcGq4ASN94GIBQ#um=1&hl=fi&tbo=d&tbm=isch&sa=1&q=cyber goth&oq=cyber&gs_l=img.3.2.0l10.1557.5945.0.8401.19.11.0.0.0.4.136.939.8j2.10.0...0.0...1c.1.AQbpifgM6dE&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1355534169,d.bGE&fp=37b90a42167adcc2&bpcl=40096503&biw=1600&bih=775

        https://www.google.fi/search?q=rivet head girl&aq=f&sugexp=chrome,mod=5&um=1&ie=UTF-8&hl=fi&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=-yHfUPTHNKWA4gSn3IGgCA&biw=1600&bih=738&sei=_iHfUOOSNcGq4ASN94GIBQ#um=1&hl=fi&tbo=d&tbm=isch&sa=1&q=rivethead&oq=rivethead&gs_l=img.3...10705.10705.4.10903.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1c.1.4xZm9aBpGeg&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1355534169,d.bGE&fp=37b90a42167adcc2&bpcl=40096503&biw=1600&bih=775

        Tolla tavalla pukeutuvat kyllä yleensä kuuntelee sellasta industrial renkutusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      80
      4486
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4371
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3729
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3413
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2947
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2644
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2632
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      1973
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1708
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      94
      1248
    Aihe