Jokainen voi vaikuttaa liikennekuriin pitämällä käsillä digikameraa ja kännykkää autossa. Kaahareista rekisterinumero/tuntomerkit ylös ja soitto välittömästi poliisille suoraan autosta. Ohituskieltoalueella ohittajasta ja muista rikollisista voi ottaa hyvän kuvan ja lähettää saatekirjelmän kera sähköpostilla poliisille.
Varaudu siihen, että joudut todistamaan raastupaan, mutta sehän on jokaisen kansalaisvelvollisuus. Minä olen ollut todistamassa jo monta kertaa ja aina on syyttäjä voittanut jutut.
Ei kaahareille ja lainrikkojille tule antaa kenenkään yhtään köyttä.
Varaudu siihen, että joudut todistamaan raastupaan, mutta sehän on jokaisen kansalaisvelvollisuus. Minä olen ollut todistamassa jo monta kertaa ja aina on syyttäjä voittanut jutut.
Ei kaahareille ja lainrikkojille tule antaa kenenkään yhtään köyttä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
loistava idea, varsinki kun ajattelee miten se vaikuttaa liikenneturvallisuuteen kun räplää kameraa siinä ajaessa. Ja pitäähän siihen kuvaan vielä saada kuljettajakin =)
Kaikki porukalla kyyläämää ohittelijoita, mikäs sen hauskempaa.
kamera puhelimes pitää olla hänsfrii ja samoin dikikameras eli sellaan että se kamera on jollain remmellä ohimolla tai ottas kiinni
Kun ajaa itse tarpeeksi hiljaa, niin voi turvallisesti kuvailla rötöksiä. Tai sitten ottaa kaverin mukaan kuvaamaan.
http://www.kyttaajat.net/
P.S. Minustakin tulee isona kotipoliisi
ei tarvi sitten ihmetellä jos autoon on ilmestynyt ylimääräisiä jälkiä tai saa yllättäen turpiin jossain koska tuolaisella toiminnalla saattaa päästä joittenkin henkilöiden "mustalle listalle"
..aika että taas voi jollain leikata.Pakko olla provo ;
Ei voi olla totta! toi oli ylivoimaisesti tyhmintä mitä olen kuullut!
Ota vaan kuvia ihan rauhassa niin paljon kuin ehdit ja ei muuten varmasti mene läpi! Vai miten aiot hoitaa sen, että kuski näkyy tunnistettavasti kuvasta?
Kirjoitit myöhemmin, että juju on siinä, että ajaa riittävän hiljaa? Siis ajat 80km/h alueella 50km/h ja odotat että jollain palaa pinna ja ohittaa väärässä paikassa!
Saatanan idiootti! Sinulta se kortti tolla menolla lähtee ja saat vielä mojovat sakot!
(rikokseen yllyttäminen on rikos)
Henkilökohtaisesti jos osut kohdalle vedän aivan varmasti turpaan.
Kaverissahan on liikenneministerin ainesta.
Poliisistakin ilmoittivat, että päivystykset ovat kovilla kun jotkut soittelevat suunnilleen jokaisesta autosta joka uskalsi ohittaa.
Itse räpsityillä kuvilla ei todistusarvoa juurikaan ole.
Niin, ja se kännykän/muun teknisen laitteen räpläys ajon aikana on kielletty, riippumatta siitä kuinka hitaasti ajaa.
ei tarvi ainakaan poliisille tuoda halpatyövoimaa ulkomailta,kun tuntuu tätä ihan ilmaistakin täällä jossain omissa puskissakin sikiävän.