Salainen sukulainen

Mitä ihmettä?!

Minulle siis nytten paljastui, että minulla on serkku, jotka on minulle siis sukua. Mutta en ole ikinä puhut hänelle, nähnyt häntä enkä edes tiennyt että hän on serkkuni!
Olen siis vasta 11-vuotias ja hän on myös. Espoossa hän taitaa myös asua, ja haluaisin tutustua häneen. Ollaan molemmat facebookissa, joten voisimme tutustua siellä. Olisi vähän outoa sanoa vain että "moi, tiesitkö että ollaan sukulaisia?" Kun ei se edes tunne minua. Ja olen facebookissa peitenimellä, joten minulla ei oel edes oikeaa sukunimeä taikka etunimeä. Kyllä se ihmettelee varmasti jos vaan kerron et ollaan sukulaisii vaik meil ei muka oo samaa sukunimee!

Miten siis voisin tutustua häneen? Moikkaanko vain ja kerron, että oon kuullu et ollaan sukulaisia vai kuinka?

2

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoi-ta-ja

      Kirjoita viestiä ja kerro asiasta. Hän vastaa jos haluaa sinuun tutustua, olen kyllä melko varma että vastaa. Yleensä ihmiset innostuu tuollaisesta jutusta, aivan niinkuin sinäkin.

    • Kknfk

      Kerro se että mitä kautta olette sukua eli kun serkkuhan on jommankumman vanhempasi siskon tai veljen lapsi, niin asiaa varmaan selventäisi jos voit kertoa hänelle mitä kautta olette sukua esim.
      "Isäni Matti on äitisi Liisan veli." Kuulostaa hyvältä tuo että moikkaat ja kerrot että oot kuullu että ootte sukulaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2012
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      104
      1346
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      110
      1132
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1044
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      995
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      188
      869
    7. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      730
    8. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      63
      720
    9. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      602
    10. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      602
    Aihe