Saarikangas antoi tälläisen arvonimen Jan ministerille.
Soini taasen aiemmin ihmetteli, että kreikkaan lapioidaan miljardeja ja sitten 50milj. onkin ihan mahdoton määrä euroja.
Soini taasen aiemmin ihmetteli, että kreikkaan lapioidaan miljardeja ja sitten 50milj. onkin ihan mahdoton määrä euroja.
Vastaukset 47
Vanhimmat
http://yle.fi/uutiset/saarikangas_syyttaa_hallitusta_telakkateollisuuden_tuhosta/6430408
Pitäisikö nyt sitten oikein tosissaan eläkeikää nostaa ainakin turuus.
Ei ollut hyvä pisnis.
Kreikka on hyvä pisnis, mehän tienataan tällä.
Suomi tarvitsee 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään töitä, koska huuuuutava työvoimapula.
Aivan fantastista.
Nyt kaikki käsiparit töihin.
Yes we can!
Saarikangas itse "antoi" Wärtsilän norjalaisille.
Ja tässä WHT:n tuhooja. Hän oli H:gissä telakan pääluottamusmies. Istumalakkoja ja kotiinlähtöjä agitoinut vallankumousmies.
http://www.metallinvaikuttajat.fi/images/537.jpg
kokoomus nuori on herännyt puolustamaan unihiekat silmissään
Menen nukkumaan.
Kokoomus! Muori on herännyt puolustautumaan unihiekat silmissään.
Vapaavuori tuomittiin 17-vuotiaana pahoinpitelystä kuukaudeksi ja viideksitoista päiväksi ehdolliseen vankeuteen vuonna 1982. Vuonna 1984 Vapaavuori tuomittiin sakkoihin osallisena varkauteen. Vuonna 2001 Vapaavuori tuomittiin rattijuopumuksesta 11 430 markan sakkoihin ja ajokieltoon.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jan_Vapaavuori
Jan on ihan kiva, välillä vaan tekee pikkuvirheitä.
>,
sekä helvetin ylimielinen,hyvää pitkää joululomaa hallitus..nukkukaa hyvin.
Ja kohta hänet palkitaan ympäristömitallilla, kun tappoi ympäristöä saastuttavan telakkateollisuuden Suomen Turust.
Virtaako Aurajoki merestä mantereelle ?
Miten rikollisvetoinen hallitus voisi tehdä muita kuin järjettömiä
päätöksiä?
Tällaiset älyvapaavuoret tulee heittää roskalaatikkoon!
Vankilat ovat täynnä miehiä joilla on ollut idioottivarma suunnitelma!Entinen rikollinen päättämässä valtion asioista,
ei onnistu muualla kuin hölmölandiassa!
Jan on sitä mieltä, että hänen palkkansa (yli 12000€/kk) paljastaminen televisiossa herättää vain turhaa kateutta...
Nenäkin punottaa kuin petteri punakuonolla.Taitaa olla märkä joulu takana kuten monella muullakin juopottelevalla kokkarilla
Saattaapi olla että tuo hallitusporukka ei istu pitkään. joutuu ministereitä kierrättämään, eikä auta sekään.
Kun rahat on mennyt Kreikkaan ja muihin etelä-Euroopan hulttiomaihin ei rahaa enää riitä telakkateollisuuden tukemiseen. Lisäksi se olisi EU sääntöjen vastaista, niitähän Suomi ei voi rikkoa. Muut maat nauravat näille EU säännöille ja tekevät mitä halutavat mutta tässäkin asiassa Suomi ampuu itseään jalkaan
On tänä päivänä ainoa oikea "työväen puolue", joka pyrkii vapauttamaan kansalaiset työn ikeen alta. johtajansa kataLOIsen toimesta ja zyskoVITSIN avustamana.
Duunarit lähettää Kokoomukselle terveisiä:DDDDD
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288527440407.html
http://www.youtube.com/watch?v=_hjHExmy4H8
City-lehti 2006 kertoi tämän:
"FILE: Jan Vapaavuori
Ikä: 41
Pituus: 177 cm
Paino: 85 kg
Tuoksu: Armani
Juoma: Pepsi Max
Parisuhde: Avioliitossa
Palkka: 5 400 e / kk
Kello: Raymond Weil
Jaa/ei/poissa
Paljastamme Jan Vapaavuoren yhteiskunnallisen vakaumuksen.
Homoille adoptio-oikeus jaa
Ravintoloiden ovet auki aamukuuteen jaa
Isyysloma pakolliseksi ei
Äänestysikä 16 ikävuoteen ei
Kannabis laillistettava ei
Lapsen tukistus sallittava poissa
Suomalaismisseille sallittava silikonit jaa
Valtio ja kirkko erotettava poissa
Kuolemantuomio palautettava ei
Yleinen asevelvollisuus poistettava ei
Turkistarhaus kiellettävä ei
Ravintolatupakointi vapaaksi ei
Kuukautissuojat verovähennyskelpoisiksi ei
Nyt tuohon listaan voidaan lisätä: Telakkateollisuus tapettava jaa!
jaa
Vapaavuori joutais sinne telkien taka, sen Jennan tappajan kanssa, joka heitti kuumaa rasvaa toisen vangin naamalle!
"Vapaavuori tuomittiin 17-vuotiaana pahoinpitelystä kuukaudeksi ja viideksitoista päiväksi ehdolliseen vankeuteen vuonna 1982. Vuonna 1984 Vapaavuori tuomittiin sakkoihin osallisena varkauteen. Vuonna 2001 Vapaavuori tuomittiin rattijuopumuksesta 11 430 markan sakkoihin ja ajokieltoon."
ON SIINÄ MEILLÄ MINISTERI.
Ja sitten kehdataan haukkua että "Berluzcooni sitä ja tätä" ...
Nyt voidaan työttömiksi jäävien telakkatyöläisten eläkeikää nostaa ja työaikaa pidentää. Tietenkin myös palkka pienemmäksi sekä palkaton sairasloma ja vuosiloma lyhennettävä jne. Tämä on vastuunkantoa ja maamme talous voi taas hieman paremmin.
Onneksi Ranska on ilmoittanut ettei maalla mene erityisen hyvin. Heille pitääkin kiireesti lapioida avokätisesti rahaa jotta pärjäävät.
Ei suomi mitään telakoita ja tehtaita tarvitse, saati tukia niille. Pääasia on että meillä on jättimäinen julkinen sektori jolle rahaa riittää lapioida verotuloista.
Tietysti hyväksi havaittuihin pisneksiin kuten kreikka löytyy aina muutama miljardi.
Ei muuten kukaan älynnyt kysyä että olisiko telakka ammattilaiset tehneet homman säästötalkoilla eli 9e pvä?
Olisi pitänyt olla suomalainen porvari varmaan joka olisi tilannut,niin tuki olisi mennyt
omille.yleensä ne kyllä syytää rahaa omille ja tuttaville,esimerkiksi liimapalkki homma
ynnä muita olisihan niitä vaikka kuinka paljon esimerkkejä.
Hallitus tyri täysin. Odotakin mielenkiinnolla jotain vastavetoa mikä harhauttaa kansan ajatukset aivan muualle kuin telakan tilauksiin.
Kansa äkkiä unohtaa, k-edustajien loma jatkuu.
Kolmen J-hallitus hakee vertaistaan.Jyrki Jutta ja Jan olisiko jopa päivän iso J
Äkkiäkös jostain saadaan loistoutinen noin väh. viidestä mahdollisesta työpaikasta.
OIKEIN!
Vapaavuori erotettava heti, ennen kuin tuhoaa lisää työpaikkoja. Tai tulla lyhyt pesti Janille.
Kiitos kokoomus! Oikeat toivotalkoot!
Jokohan kohta aletaan olla perillä paremminvointivaltiossa...?
Vapaavuoren saavutus asuntoministerinä oli määrätä pientalojen omistajat poistamaan lunta katoilta.
Seurauksena että monta kuollutta ja vammautunutta katolta pudonnutta tehtäessä turhaa ja vaarallista työtä.
Jos tuosta lainajärjestelystä Vapaahuo-ra olisi saanut ennakkoon paksun nipun tonnin seteleitä, olisi laina takuulla järjestynyt. Eihän Kokoomusministerit ilman lahjuksia kansan rahoja jakele. Kai sen jo jokaisen on täytynyt älytä ajat sitten.
Kokoomus laivarotta tuholasi porukasta vajaavuori tihualainen sai kunnian jyrsiä yhteisestä-Suomi laivan pohjasta tapin perr.. . Laivamme uppoaa apuva!, Rotista ei ainakaan ole apua, nehän hyppäävät liukkaasti laivastamme pois ja uivat veroparatiisisaarille rahoistaan nauttimaan. Esimerkkinä menneistä laivarotista, erkkosen ruotsiin uinti keikka.
Toivottavasti tilauksia saadaan idän suunnasta.
Mikä ihmeen tauti riivaa hallitusta.kaikki saa pilattua.
Saarikangas ja Soiniko enää jäljellä olevat "täysipäiset" ihmiset , hallitus ainakin täynnä pelkkiä pöljiä, Arhinmäki ja Urpilainenkin luovuttamassa työpaikat ulkomaille ,hyi hävetkää.
Surun päivä :( Turusta loppuu telakkatyöt, suurella todennäköisyydellä ei muutakaan saada tilalle. Ranska, joka tilauksen sai ei edes pärjää vaan joutuu pyytämään suunnittelu/rakennusapua Suomesta. Miten on varaa kauhoa miljardeja Kreikkaan ja takaisin niitä ei saa, mutta ei voida lainata 50 miljoonaa tärkeämpään? Ministeri selittelee liike- ym.salaisuuksilla ja EU lainvastaisuudella. Mutta mitenkäs sitten EU maa Ranska onnistui?
Katainen polkee pyörällä liian kovaa...unohtaa jarruttaa suomen työn paikkojen kohdalla.Ei euroopaan asti poleta.
Tämä kappale on taas ajankohtainen: HAISTAKAA PASKA KOKO VALTIOVALTA ETTE OSAA MUUTA KUIN VEROTTAA, MUUTENKIN KAIKKI TUNTUU HOLTITTOMALTA KAIKKI PITÄIS KERRALLA EROTTAA.
annetaan taas muutama miljardi lainaa jollekin sippivaltiolle, niin työpaikat ovat turvatut.
Missä kokoomus, siellä ongelma.
Faust on fiktiivinen henkilöhahmo, joka myi sielunsa paholaiselle ja sai vastineeksi rajattoman tiedon sekä yliluonnollisia kykyjä maallisen elämänsä ajaksi,
Faust joko päätyy ikuiseen kadotukseen tai pelastuu katuvaisena Jumalan armon ansiosta
http://fi.wikipedia.org/wiki/Faust
oi jan mitä oletkaan tehnyt
Jan Faust Vapaavuori, ei huono.
Mies on tarvittaessa teräväpäinen mies mutta tässä hän MOKASI ja PAHASTI kääk
yhyy hmh pah pyh pöh mokomaki!
Häh täh????? Ei järkee.PISTE.