Haluaisin kuulla kokemuksia muilta,joiden puoliso on muuttanut Suomeen.
MIten saitte oleskeluluvan ja kuinka nopeasti sen sai?
Itselläni on kaksoiskansalaisuus,mutta miehelläni on vain oman maansa. Tätä nykyä asun itse taas Suomessa ja tänne olisi tarkoitus miehenikin muuttaa lopullisesti. Miten asiassa edistytään ja kauanko se kestää?
Tietoa janoava
Tietämätön
1
144
Vastaukset
- kokenut19
Me menimme ns. pitkän kaavan mukaan: lukuisia tapaamisia vuoden sisällä tutustumisesta, ensimmäinen viisumi Suomeen, kun olimme tavanneet kolme kertaa ensin, viikon verran vietetty aikaa yhdessä. Tämä oli ainut kerta, kun minulle soitettiin ja kyseltiin tarkempia tietoja.
Häiden jälkeen puolisoni palasi kotiin ja teki työnsä loppuun. Minä pistin oleskelulupapaperit sisään. Puolisoni muutti Suomeen 6 kk. häistä. Neljä vuotta Suomeen muutosta hän ja lapsensa saivat kansalaisuudet.
Kaikki tämä ilman ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit505385Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4164670Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483869KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1783301Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142546Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212312Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182178Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522052- 1251980
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241489