Oon tekemässä naamiaisasua ja sen valmistusta miettiessä tuli mieleen, olisko mitään mahdollisuutta värjätä vaatteeseen raitoja? Sillä lailla, että vaatteen alkuperäinen väri kuitenkin säilyis niissä raidattomissa kohdissa. :)
Vaatteeseen raitoja?
rait
1
83
Vastaukset
- ...
Tietenkin on - kangasvärit on keksitty. Jos kangas on tummaa, tarvitaan peittävä väri, ns. peittopasta. Myyjä tietää kyllä, millaista kangasväriä tarvitaan, kun selität suunnitelmasi hänelle.
Yksinkertaiset raidat on ehkä helpointa rajata maalarinteipillä. Jos tarvitaan kovin kapeita raitoja, kangastussi voi olla parempi vaihtoehto.
"Askartelu ja käsityö" voisi olla sopiva palsta tarkempien neuvojen kyselyyn: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3508
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1743032Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051229
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3831167Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073