Autoverotukseen sotketaan jatkuvasti syrjäseudulla asuvien ihmisten ongelmat. Muuttakaa pois sieltä syrjäseudulta, ei ole muiden asia rahoittaa teidän elämää millään tavalla. Bensan ei tarvitse olla teille yhtään sen halvempaa kuin kaupungissakaan, ja autoistanne saatte luvan maksaa ihan saman kuin muutkin ihmiset. Kaiken lisäksi auto saastuttaa syrjäseudulla ihan samalla tavalla kuin kaupungissakin, vai luuletteko että ympäristö jotenkin tietää pöllähtikö CO2 päästö kaupunkilaisen vai maalaisen autosta? Kukaan ei ole pakottanut asumaan syrjäseudulla joten lopettakaa ruikutus!
Nyt loppui landepaukut tilittäminen
Viisas
81533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Päähallituspuoluehan päinvastoin haluaa siirtää kaikki muutkin ihmiset sinne syrjään nauttimaan rauhasta ja onnellisesta elämästä luonnon helmassa.
Vitun idiootti, paska provo.
Eipä tuo parinkymmenen sentin nousu bensanhinnassa täällä korvessa sen kummemin hetkauttaisi. Nouseehan nuo bensan hinnat muutenkin silloin tällöin ja toisinaan taas laskevatkin.
Mielenkiintoista on kylläkin tiedostusvälineiden suhtautuminen asiaan. Bensan hinnan noustessa tehdään aina gallup: "Loppuuko autolla ajaminen nyt?" Sitten bensan hinnan laskiessa ei juttua noteerata uutisoinnin arvoiseksi.
Mikäli autoa työmatkoihin tarvitaan on mahdollista saada verottomia kilometrikorvauksia jotka toki nousevat bensan hinnan mukana. Ja onhan täällä maalla sitä vastoin sitten halvempi asua, säästyy raha bensaan.
Muuten olen sitä mieltä että te pääkaupunkiseudun asukit olette omituista sakkia, niinkuin nyt tuostakin provosoivasta landepaukku-kirjoituksesta ilmi käy.
Viisas ei taida olla ihan nimimerkkinsä veroinen :-)
...ihminen on sitten viisas!
...ihminen osaa olla viisas.
Kirjoittanut: landepaukku, 11.8.2004 klo 10.45
Mätkäistään isoihin kaupunkeihin "lisämaksu" yksityisauton käytöstä. Siellähän omalla autolla jurruttaminen on kaikkein typerintä. Lyödään vain Länsiväylän ja muiden motareiden päähän pömpelit, mihin saa pudottaa euron aina ohikulkiessaan.
Älytöntä olisi, että bensiinin hinnalla rangaistaan pahiten niitä, jotka eivät voi käytännössä elää ilman autoa.
Jos on asunnot halvempia "syrjäseuduilla", niin on palkatkin pienempiä.
Turha tästä on yrittää tappelua tehdä maantieteellisillä rajoilla. Jotkut maalaiset ovat polttoaineveron nostamista vastaan kuten jotkut kaupunkilaisetkin. Toiset taas eivät kovinkaan hetkahtaisi vaikka vero hieman nousisikin.