Miksi mies ei ota tosissaan

Äiti

sanoja kun puhun avioerosta? Sanoo vaan että älä v******e. En erityisemmin ole uhkaillut häntä erolla, mutta olen sanonut, että olen ottanut selvää asioista kuten elatusmaksun suuruuksista, asumistuesta, jota saisin niin kauan kun saan asiani kuntoon yms.

6

1206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usko

      Miekkonen ei usko, että kykenet eroon ja saa raivarin/menee shokkiin/masentuu kun sitten teet sen.

      En tiedä miksi mutta tekstistäsi tuli jotenkin mieleen, että miehesi ei taida olla niitä kaikkein kilteimpiä aviomiehiä ja taitaa välillä hiukan ojentaakkin sinua kovalla kädellä ja sinä taas olet enempi mukautuvainen, kyllä rakas, tyyppi.

      • alkuper.

        ja väkivaltaa meillä ei esiinny, vaikka uhkaava on jos otan puheeksi avioeron.


    • itse tosissasi

      Jos miehesi ajattelee, että tuo on sun tapa saada huomiota. Et kai ole kertonut, että aiot erota ja että olet tosissasi ja siitä keskustellaan nyt. Mitä miehesi pitäisi vastasi, ai jaa olet vai, mitä se merkitsee. Sano miehellesi suoraan, että haluat avioeron tai jätä vihjailut sikseen.

    • puhut

      lämpimiksesi! Kuinka monesti olet asiasta puhunut? Viestistäsi sai sen käsityksen, että usein. Mies ei ota tosissaan koskaan kun puhut avioerosta.
      Et itsekään halua eroa. Toivot vaan, että mies muuttuisi helläksi ja rakastavaksi pelätessään sinun hylkäävän hänet. Jos haluat eron, ota se. Sanot vaan, että nyt erotaan. Jos sanoo siihen, että älä vittuile, ala toimia ja lopeta puhuminen.

    • N68

      Jos yrität asialliseen sävyyn keskustella asiasta, se menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos jälkeä jättämättä. Pitää huutaa ja raivota ennenkuin mies tajuaa, että olet tosissasi.

      Itse kerroin aikanaan avomiehelleni, että ylenpalttinen viinan kanssa läträäminen saa luvan loppua tai lähden. En huutanut, sanoin vain että näin on. Kolmannen pitkäksi venähtäneen ryyppyreissun (ja siis kahden varoituksen) jälkeen sitten sanoin, että nyt tuli mitta täyteen, hankin oman asunnon ja lähden.

      Ja ennenkuin kukaan ehtii alkaa nimittelemään niuhoksi, voin kertoa, että väliin mahtui kyllä paljonkin menoja kavereiden kanssa niin, että niistä ilmoitettiin etukäteen (ei siis mitään luvan kysymisiä, ihan vaan ilmoitus, että voi mennä pitkään).

      Siitähän se sitten hätä tuli. Kaikkein unohtumattomin kommentti oli "ethän sä edes huutanut". Miksi ihmeessä pitää menettää malttinsa ennenkuin toinen tajuaa ottaa tosissaan? Kyllä olisi miehen neljässä vuodessa pitänyt oppia, että en ole räjähtelevää tyyppiä, mutta kun jotain sanon, myös tarkoitan sitä.

      • immac

        Eikös tästä jo taannoin puhuttu miten moni mies kokee vaimonsa, niinkuin moni vaimo tajuaakin ainakin alitajuisesti. Miehet suhtautuvat kuin omaan äitiinsä: vaimon nalkutus on suoraa jatkumoa sille nalkutukselle jolla äiti lapsuudenkodissa yritti saada asioita menemään läpi. Äitiäkään ei tarvinnut uskoa ennen kuin hän rääkyi naama punaisena kitapurje lepattaen. Kaiken asiallisemman ja vähemmän primitiivisen ilmaisun saattoi jättää huomioimatta. Kaikki äiditkään ei välttämättä olisi halunneet kirkua ja räyhätä raivon partaalla, mutta jos ei ole muuten saanut edes sitäkään vähää liikettä aikasiksi mitä rähjäämällä. Samaa kehää kierretään omassa parisuhteessa ellei ymmärrys kasva viimeistään oman perheellistymisen myötä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9179
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7980
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5709
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2364
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2097
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1746
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1692
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1439
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1370
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1327
    Aihe