Moniko sinkkumies tuntee Jane Austenin? Jos tunnet, niin mistä?
Jane Austen?
poemm
98377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 98
Vanhimmat
Pantiin viime yönä.
Eikö se ole yleistietoa? Kamunaisen haastamana (palstallahan haastettiin myös toissavuonna, mutta siihen en tarttunut kun haaste oli kohdistettu vain osalle miehistä) luin yhden Austenin teoksen, 'Ylpeys ja Ennakkoluulo', jonka jälkeen vielä vertailevana tutkimuksena katsastin yhden filmatisaationkin (sen 6-osaisen, olikohan se BBC:n sarja?).
Ehkä akateemisten keskuudessa, mutta en usko edes perusamislaisen tytön tuntevan Jane Austinia.
Oletko pitkä ja hoikka, runoudesta kiinnostunut, perheesi ainut lapsi, äitisi linnunluinen ja eteerinen hieno frouva? Sukusi aristokraattinen, nokkasi hieman kyömy?
*mielikuvia*
Olen lyhyt ja lihava, enkä ymmärrä runoutta. Äitini on duunari, kuten melkein koko suku. Ainoa lapsi kyllä olen.
Ehkä ei kaikki tosiaan tunne Austenia - tuntemisella tosin tarkoitan että nyt suurinpiirtein tietää kuka hän on tai mihin hän liittyy. Tietysti voisi väittää, että "kansan" yleistiedon taso on matala, mutta silti Austen siihen kuuluu.
Mistä nimimerkkisi? Kirjoitustyylisi antaa ymmärtää sinun olevan sofistikoitunut henkilö.
Tuntuuko sinusta, että ulkonäkösi ei vastaa minuuttasi?
Nimimerkki nyt vain on viittaus siihen, millaisena naiset minut yleensä kokevat.
Uskotko, että ihmisellä on monta elämää? Mitäköhän sinulle on tapahtunut edellisessä elämässäsi, että sinut on heitetty nykyiseen olotilaasi... Tätä mietin!
Niin, missä he ovat sinut kokeneet? Kokeeko perheesi sinut samoin?
Elikkä voihan olla, lord.boredom, että sinut on kiireessä 'istutettu' väärään perheeseen! Oletko koskaan miettinyt sitä?
Oma huomioni kiinnittyy vain 'loordiin' ja englantilaisuuteesi. Olen niin huono englannissa, etten edes tajua sanan sisältöä kuin mietinnän jälkeen.
Eivät viihdy seurassani, siitä sen näkee :P Perheestäni en osaa sanoa, mutta tietynlaisen sukupolvenvaihdoksen näkee kohdallani.
Jos ihan totta puhutaan, niin en usko moneen elämään. Siksi en voi vastata toiseenkaan kysymykseesi, mutta älä nyt suotta minun takia mieti.
Pyrin ajattelemaan uraauurtavasti, vaikkakin on todettava, etten oman elämäni kohdalla ole siihen kyennyt vaan menen samaa uraa yhä uudelleen.
Eivät viihdy, vaikka juuri toisaalla kerrot jättäneesi naisen...
Jos omaa vain yhden uran, niin minkäs sille mahtaa. Parempi sekin kuitenkin kuin ei uraa ollenkaan.
Eivät yleensä viihdy seurassani. Enkä nyt varsinaisesti ole jättänyt ketään, ainakaan ihan suoraan... Toisaalta muutenkin nimimerkki on peräisin vuodelta 2004, kun sen keksin ja se on jäänyt käyttöön näitä parisuhdeasioita käsittelevissä yhteyksissä.
Kuinka koet keskustelukulttuurin kehittyneen tuona aikakautenasi? Onko suhtautumisesi naisiin muuttunut? Osaavatko naiset keskustella netissä?
Lähinnä tarkoitin omia arkipäivän toimiani. Mitään työuraa minulla ei varsinaisesti ole koskaan ollutkaan.
Arkipäivään omakin ura-mainintani ennemmin viittasi.
Joskus ura on mahdoton muuttaa ei edes tarvitse!!! Jos se ura on niin huippu! Taiteilijakin on ikuisesti taiteilija ei taiteilija voi unohtaa taidetta!!!
Tarkoititko sillä uralla vittuvakoa? Turkissomisteista limaviivaa?
En ole oikein koskaan ymmärtänyt miksi feministit ihailevat Jane Austenin ja hänen kaltaistensa teoksia. Ihan sama kuin ekopasifistivegaani ihailisi James Bond-filmejä.
Kysymys saattaa olla pätemisentarpeesta tyyliin englantilaisen kirjallisuuden tuntemus. Ovatko nämä femakot tyyliin Utrioita, Snellmanneja, Oksasia...?
Austen taitaa kuulua ihan populaarikulttuuriin, kyllä ihan tavisnainenkin on todennäköisesti katsonut ainakin Austen-leffat vaikkei olisi kirjoja lukenutkaan.
Väitän ettei ole!
Aikana jona kaikki muut leffat ovat ramboa ja terminaattoria, Bond olisi radikaalin pasifistin kapinallinen valinta.
Mikähän se tällainen aika on? Tuletko tästä ajasta? Se selittäisi paljon.
Kuvitteellinen aika.
Huivipäiset mummot istuvat salongissa ja keskustelevat vanhoillisella englannin kielellä puutarhasta. Samalla palvelusväki kaataa teetä posliinikuppeihin.
Vaihdoin kanavaa...
Totta kai tunnen. Olen sivistynyt ihminen ja lukenut kirjallisuuden tärkeimmät klassikot. Romantiikan ajan kirjallisuus sitäpaitsi kiinnostaa minua. Tosin enemmän tuo synkempi osasto eli goottilainen romaani (Walpole, Radcliffe, M.G Lewis jne)
Btw. ajan kirjallisuudesta suosikkini on Emily Bronten Humiseva harju. Ihan ohittamaton ja ylittämätön ihmissielun syvyyksiä luotaava klassiko. Austen on enemmän salonkikomediaa (comedy of manners)
Ymmärrätkö Nuoren Wertherin kärsimyksiä? Miten sellainen laiha kirja voi aiheuttaa itsemurha-aallon!?
(Die Leiden des jungen Werthers)
Ymmärrän. Aika oli toisenlainen - sentimentaalisempi. Nykynäkökulmasta asiaa on vaikea ymmärtää, mutta 1700-luvun lopun näkökulmasta ei ollenkaan.
Asioiden kyseenalaistaminen oli tabu?
Oliko köyhillä varaa olla sentimentaalisia tuolloin vai oliko se vain rikkaiden etuoikeus?
Köyhät eivät vielä tuolloin olleet subjekteja, joten he eivät olleet sentimentaalisia. " Minuus" oli vielä tuolloin vain yläluokan ominaisuus. 1700-lukua pidetään modernin länsimaisen "minän" syntymäajankohtana. Nuoren Wertherin käsimyksillä, mutta varsinkin Wilhelm Meisterin oppivuosilla oli tärkeä rooli tässä.
Mitä on tapahtunut niille nykypäivän ihmisille, joiden minuus ei ole kehittynyt? Pitäisikö heitä nimittää 1700-lukulaisiksi? Edustatko itse Wertherin vai Wilhelmin koulukuntaa?
Kuinka näet tietokoneaikakauden roolin ihmisen minuuden ja ymmärryksen kehittäjänä?
Onhan tuo väkisin tullut vastaan siellä täällä. En minä noista mitään irti saa,mutta olivat kai naisille, feministeillekin, merkittäviä teoksia 1800-luvulla. Jonkun / joitain leffoista nähnyt, mutta vaikeahan niitä on hereilläpysyen nykyisin katsoa.
Kyllä ainakin sen tietäminen, että kuka on Jane Austen, kuuluu yleissivistykseen.
Luulisi, ettei joku Jane Austin vain tartu miehen mieleen!
Nuorempana luin ja katsoin kaiken mitä eteen tuli. Siskot myös auttaneet näihin naisten juttuihin perehtymisessä. Luin myös Heppahullua, Viisikoa jne..
Minä luin Jerry Cottonia, Korkeajännityksiä, Tex Willeriä, Shokkia jne.
No niin minäkin. Olemmekohan veljeksiä!?
Olen nainen. Luitko myön Nyyrikkiä ja Perjantaita?
Tsihihii, tiesinhän minä; )
Noita en ole lukenut. Ovatkohan vähän varhaisempia tekeleitä vai miksi en muista?
Äidin perintöä. Mitä mieltä olet yhden lapsen politiikasta? Kuinka tärkeää sinulle on lisääntyä?
En ole kiinalainen ahkerasta kirjoittelustani huolimatta.
Yksi tai kaksi lasta voisi olla kiva, mutta niin voisi olla lapsettomuuskin. En siis ole lainkaan varma lisääntymisen välttämättömyydestä.
Voisitko alkaa isäpuoleksi?
Uskotko jälleensyntymään? Lordi Boredom jäi miettimään asiaa... Oletko sielultasi enemmän hindu kuin kristitty?
Kuka on suosikkisi Jersey Shoressa? Minun Situation. Suututtaa, kun muut kiusasivat häntä. Inhokkini on se lehmä, joka taivuttaa niitä kynsiään ja puhuu jotain lehmämurretta.
Minkä ikäinen ipanasi on?
En minä mitään pois sulje. Isäpuoleksi alkaessa ei tietysti tarvitsisi käydä läpi raskautta.
Meinasit, että puhun itsestäni. :) Noo.. hän on ainakin pidempi kuin minä.
En erityisesti usko, mutta en pidä mahdottomanakaan.
En ainakaan ole kovin hindu, mutta suomalaisena ja omalla perhetaustallani kristinusko on lähellä. Mutta en oikeastaan näe eri pääuskontojen välillä olennaisia eroja. Kaikissa tuntuu olevan pyrkimys mielenrauhaan ja hyvyyteen.
Ai se kenestä puhut vai ipanasi? Onko pituutensa hyvä asia?
Ipanani. Onhan se ihan ok. Mikään jättiläinen kuitenkaan ole.
Jersey on jotain nykynuorten kotkotuksia, jota en ole ikinä kestänyt 5 min. pidempään. En siis voi vastata, kun en tiedä yhtäkään henkilöä sarjasta sen paremmin naamalta kuin nimeltä. Sarjan nimikin piti googlata, että varmistuin edes tietäväni mistä puhutaan.
Onko sitten sinun lyhyytesi huono asia?
Kestätkö minua 5 min. pidempään? Olen kuin kaatosade, joka jää lätäköksi pihamaalle...
Olen ihan keskipituinen, luullakseni.
Kuivuuhan se litimärkä nainenkin lopulta ja pihamaalla yleensä nopeammin.
Ehkä pituudessa on se hyvä puoli, että pystyy paremmin pitämään puolensa kuin jos olisi kovin lyhytkasvuinen. Pitkää myös luullaan usein vanhemmaksi.
Mutta lyhyt muksuusi verraten.
Ketä vastaan joudut pitämään puoliasi?
Tarkoitin lasta/nuorta. Jos joku käy vaikka kadulla kimppuun. Teet selvästi jotain tutkijantyötä.
Pitäisikö sinun päästä kastelemaan vähän rauhallisempien alueiden pihamaita?
Noei, kai nuorten elämässä voi väkivaltaa kohdata asuipa sitten missä vaan.
Pitäisi, mutta ne koulut... täytyy ajatella koulumatkoja ensisijaisesti.
Pisteet Heppahullusta :) Moni mies ei pystyisi myöntämään moista.
ongelmaa nyt minkään asian myöntämisessä on anonyymissä nettikeskustelussa. Ei kukaan livenä tule päätään aukomaan vaikka täällä jotain "häpeällisiä" asioita nimettömänä tunnustaisikin.
Älä viitti... Jokainen mies, jolla on sisko, on varmasti lukenut Heppahullua penskana. Mitä noloa siinä muka olisi?
Tosin jo silloin pidin sitä aika tökerönä lehtenä, vaikka luin kaikki sarjikset mitä vain käsiini sain.
Ei se omasta mielestäni noloa olekaan, mutta miehen mielestä saattaisi olla. On omat pikkuveljenikin aikanaan lukeneet minun Hevoshulluja vuonna 1 ja 2. Senpä takia pointsit siitä lähteekin, koska voin todeta tuossa perheessä perhe-elämän olleen kohtalaisen tavallista = hyvä juttu.
Kamalan kärttyistä porukkaa, mahtaa krapula vielä vaivata?
Ehkä se johtuu siitä että kuulostat idiootilta. Pikkuveljesi lukivat todennäköisesti myös isäsi kätkemiä pornolehtiä. Tavallista perhe-elämää sekn on.
No tuon kyllä pystyy myöntämään kasvokkainkin. Hävettävää olisi lähinnä sillä, joka siitä mekkalan nostaa.
kukas yli-innokas kirjallisuudenopiskelija tänne on eksynyt? ap taitaa olla mies kun väittää ettei Jane Austen ole osa yleissivistystä tai ettei kaikki naiset Jane Austenia tietäisi
Yli-innokas en ole vaikkakin välillä ylitsevuotava.
Ettei vai sinulla olisi graavi pätemisentarve?
vrt aiemmin sanomasi "Kysymys saattaa olla pätemisentarpeesta tyyliin englantilaisen kirjallisuuden tuntemus."
Miten muuten voit väittää samanaikaisesti tuntevasi englantilaista kirjallisuutta mutta omaavasi niin heikon englanninkielentaidon, että lordboredom ei sinulle auennut?
Kaikki todelliset englantilaisen kirjallisuudentuntijat lukevat teokset alkuperäiskielellä. Plus että lista pitää sisällään hieman muutakin kuin Jane Austenia - kaikki kunnia hänelle, pidän itseasiassa suuresti.
Toinen vaihtoehto on, että sinulta on vuoden vaihtuessa unohtunut ottaa se lääke jonka pitää maaniset vaiheet kurissa?
best regards from one who flew over the cuckoo's nest
Graavia oli joulupöydässä lohi. En ole feministi enkä väitä tuntevani englantilaista kirjallisuutta.
Monenkohan käyttämä tämä Austen on?
hautaan neitsyys tallella
Olen lukenut Northanger Abbey:n viime vuonna, ja sitä ennen, parivuotta sitten, lainasin yhden muun Austenin kirjan, mut sen lukeminen jäi tapaturman takia kesken. Ehkä oon joskus myös katsonut jotain vahingossa telkkaristakin. Siinä kaikki...
Voi että! Minkälaisesta tapaturmasta oli kysymys?
Sähläsin ämätöörinä urheillessa ja mursin erään raajan. Luen vain työ- ja lomamatkoilla joten tuli sitten sairasloman myötä paussi lukemiseen.
Sairauslomalla keskityt vain sairastamiseen?
Suurin osa ajast meni koneen ääressä, ja tuli siinä jotain töitäkin etänä yritettyä tehdä. Sen Austenin kirjan lukemista yritin jatkaa (oli mukana repussa kun passittivat leikkaukseen), mut ei siitä lukemisesta oikeen tullut mitään kun ajatukset oli ihan muualla, joten jätin sitten sen suosiolla kesken kun ei taaksepäinkään huvittanut palata.
Jane "Throat" Austen, kuuluisa pornotähti!
"Northanger Abbey" tuli luettua pari vuotta sitten muistaakseni. Ei tosin vapaaehtoisesti vaan koska se sitä käsiteltiin englannin kursseilla. Ei jäänyt paljoakaan päähän joten oletan että enemmän naisten makuun.
Ethän tiputtanut sitä varpaillesi, ethän? Se olisi kyllä ollut tietoa lisäävää.
What?
Olen kuullut, että kaikki, mikä on tuskallista, on tietoa lisäävää. :)
Paitsi Jane Austen.
Senkin Wertheri!
Tuo sattui.
Se on mun muijakaveri sellanen superpissis jonka jokapoika haluaa ja saa jos mä suostun kattoon vierestä ja miksen suostuis sehän tekee musta vaan entistä suositumman kaikissa piireissä.
Ketoon peipi ketoon
Olen kadossa peipi. Mitä aiot tehdä mulle?
Telkkarista tulee aina välillä näitä kirjojen pohjalta tehtyjä elokuvia, jokusen olen katsellut. Yhtään kirjaa en ole lukenut.
Mr Darcy on mun suurin idolini: kylmäkiskoinen faktanaama joka perii ison talon ja maat ja saa lopulta akankin ittelleen, mutta ei mukamas sen talon ja mantujen takia... En tiedä uskoako tuota mutta tiluksilla mä voisin ratsastella kesät talvet ilman mitään ongelmia. :o)
Colin Firth Mr. Darcyna, so incredibly hot.
Hot indeed. :)
En ole koskaan käsittänyt tätä Darcyn "ihanuutta" Tosielämässä noin kylmäkiskoinen ja introvertti mies jää ilman naista. Mutta milloinkas naisten ihkuttelussa mitään logiikkaa olisi.
Eihän se oikeasti ole kylmäkiskoinen, vaan hyvinkin lämminsydäminen, antelias ja korkean moraalin omaava täydellinen herrasmies. :) Ja olemuksesta ja ilmeistä näkyy, että pidättyvän kuoren alla sykkii kiihkeä sydän. Lievästi introvertti kyllä, mutta niin olen itsekin, joten valtavan ekstrovertit tyypit eivät oikeassa elämässäkään hirveästi kiinnosta.
Ja Colin Firth on yksi mun suosikkinäyttelijöistäni muutenkin. :)
Jane Austen oli kuuma biatch. Panisin.