http://www.talouselama.fi/uutiset/niinisto suomen ongelmat ovat velkaantuminen ja ikaantyminen/a2161933
Tarkoittiko Niinistö itsekkyydellä ja ahneudella kansaa jolla ei ole mitään tekemistä
valtion talouden mahalaskun ja EU:n kautta annettujen 100 miljardin euron takauksen päättämisen kanssa?
Vai oliko puhe tarkoitettu kokoomuslaisille, erityisesti Kataiselle ja demari Urpilaiselle?
Tarkoittiko Niinistö itsekkyydellä ja ahneudella kansaa jolla ei ole mitään tekemistä
valtion talouden mahalaskun ja EU:n kautta annettujen 100 miljardin euron takauksen päättämisen kanssa?
Vai oliko puhe tarkoitettu kokoomuslaisille, erityisesti Kataiselle ja demari Urpilaiselle?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saukka on itse coccare, puolue joka nyt kusettaa kansaa... ilmeisesti luulee meidän olemaan tietämättömiä ja ettemem tajuaisi touhun nimeä.
Saukka entisenä suomen pankin johtajana välittää piutpaut taviskansalaisten ongelmista, eiköhän se raha ja lapsivaimon anus kiinnosta eniten tällä hetkellä.
Vapaamuurarin kannattais vaan pitää se leipäläpi kiinni.
Sauli Niinistön EU sekoilu on Suomen hyvinvointivaltion loppu. Norjalaiset ja jopa ruotsalaiset ovat valovuosia viisaampia. Kansalta hyljetään lisää veroja, mutta luonnonvarojen riistäjät ja saastuttajat saavat olla rauhassa !!!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11160687
http://www.satakunnankansa.fi/Kolumnit/1194781751563/artikkeli/kaivosvero ei nayta toteutuvan.html
lukea rivien välistä kun ymmärtää että Niinistö tarkoitti suomalaista paskasakkia joka ei viitsi tehdä töitä vaan vinkuu aina vaan parempia etuja tekemättä mitään. Se on Suomen hävettävistä asioista suurimpia ja kalleimmaksi käyviä asioita. Valtiontalouden heikko tila johtuu juuri tästä satojentuhansien joukkiosta, ylenmääräisistä saavutetuista eduista sekä liian suuresta verorahoilla kustannettavasta joukosta valtion ja kuntien tyhjäntoimittajavirkamiehiä.
Kuuluuko tähän paskasakkiin myös valtiojohtoisten yritysten toimitusjohtajien ylisuuret palkat ja eläkkeet jotka he itselleen ovat junailleet ennen eläkkeellä lähtöään.
Itsekkyys ja ahneus,minusta kuuluu Saulin osoittamaan ryhmään jonka pitäisi tajuta tarkistaa arvomaailmaansa, tosin ei se miksikään muutu.
Ja mitä tulee sakkiin jota Suomi elättää eli maahanmuuttajat jotka ovat olleet täällä jo yli 20 vuotta eikä päivääkään ole tehneet töitä ja Katainen haluaa heitä lisää, siinä meillä on melkoinen ryhmä jolle pitäisi myös laittaa kiristystä sossuetuusehtoihin ja töihin vaan vaikka alemmalla palkalla kuten eläkeläisillemmekin Kataja ehdottaa.
No, kuule ei kuulu: Johtajia pitää kannustaa ja työntekijöitä ruoskia! Ahneet pikku pirulaiset! Palkat pois ja työaika pidemmäksi! Eläkkeet unohdettava!
Niinistö, Aho ja LIpponen, siinä kolmen kopla joka aloitti aikaan Suomen alasajon.
Niinistö kannatti euroon liittymistä ilman kansanäänestystä ja Katainen jatkaa
Suomen alasajoa siitä mihin edelliset lopettivat.
Melkoista tekopyhyyttä Niinistön puhe,kun ei muista omaa osuuttaan menneistä vuosista.
Kansa ei ole niin tyhmä kuin öky-Niinistö luulee, Hän pitää kansaa tyhmänä.
Paateron hovi voi hyvin ja työryhmät pyöriin ökyrikkaiden pussiin tietenkin Keskustan ja SDP sekä vihreiden ja vasurien kanssa.
Tässä yksi esimerkki:
http://www.satakunnankansa.fi/Kolumnit/1194781751563/artikkeli/kaivosvero ei nayta toteutuvan.html
http://www.youtube.com/watch?v=7FYpbCPJNy4
Eduista luopuminen?????
hmmm.....kansanedustajat,ministerit ja entiset presidentit kaikkine käsittämättöminä etuuksineen, siellä löytyy sitä leikattavaa ENSTEKS!
Ei pysty. Se olisi populistista ;D
Kun Niinistö moitti hyvätuloisia ahneiksi, hän oli aivan oikeassa.
Eu:ta olisi pitänyt moittia suoraan ja selkeästi, silloin puhe olisi ollut vielä parempi.
Tosin hän mainitsi, ettemme voi enää itsenäisesti päättää taloudesta, mikä käsittääkseni oli tarkoitettu E:lle.
Voisi kysyä sitä, että miksi Suomi ei voisi käydä globaalia kauppaa, vaikka emme olisi EU:ssa.