Vuokratyöntekijöille oikeuksia

ari_wigelius

Kirjoitus on julkaistu Aamulehden Lukijat-palstalla 12.12.2012, sekä PAM-lehden kirjoitus-palstalla 21.12.2012

Olen kuluneen vuoden aikana kiinnittänyt erityistä huomiota vuokratyöntekijöiden oikeuksiin ja heidän syrjintään työmarkkinoilla. Käytyäni keskustelua erään henkilöstöpalveluyrityksen kanssa, huomasin, että olen oikeilla jäljillä vuokratyön ongelmista. Liian moneen kysymykseen en saanut vastausta: Kuinka monta luottamusmiestä yrityksellä on? Voitteko sanoa, ettei yrityksenne historiassa ole saatu voittoa työntekijöiden epäreilulla kohtelulla? Moniko vuokratyöntekijä uskaltaa kysyä näitä kysymyksiä? Niinpä. Siksi tarvitaan ammattiliittoaktiiveja puolustamaan heitä.

Vuokratyöyritykset ovat hajottamassa ammattiliittoa, mutta ammattiliitot eivät ole reagoineet asiaan, ainakaan voimakkaasti. Onko kyseessä sukupolvien eroaminen erilaisiksi työmarkkinoiksi? Nuoret tekevät töitä millä palkalla hyvänsä, millä työehdoilla hyvänsä. Miten me olemme päätyneet tähän pisteeseen? Turvaamalla vain oman ikäluokkannsa työsuhdeturvaa, he ovat tehneet työmarkkinoista raadolliset uusille tulokkaille. Sillä vuokratyöntekijät ovat ilman luottamusmiehen turvaa työpaikalla.

Uusille vuokratyöntekijöille lupaillaan töiden jatkuvan ja kehutaan mahdollisuutta päästä talon kirjoille töihin. – näihin sanomisiin ei pidä uskoa. Huhtikuussa väitöskirjan vuokratyöstä julkaissut Antti Tanskanen tyrmää arvion, jonka mukaan 25–30 prosenttia vuokratyöntekijöistä työllistyisi käyttäjäyritykseen. Omassa tutkimuksessaan hän päätyi seitsemään prosenttiin. Joten jos joku palkataan talon kirjoille, ei se ole vuokratyöyrityksien ansiota, vaan ainoastaan vuokratyöntekijän ansiota.

Mikä tulee muuttumaan vuoden 2013 alusta? Tammikuussa 2012 annettu Korkeimman oikeuden ratkaisu (KKO:2012:10) saattaa antaa vuokratyöyrityksille aihetta kiinnittää enemmän huomiota esim. työsopimusten laadintaan. Työsopimukseen on kirjattava päättymispäivämäärä tai milloin sen arvioidaan päättyvän. Vuokratyöntekijälle on kerrottava millä perusteella työsopimus on määräaikainen. Tällä hetkellä tilanne on se, että monesti syyksi on laitettu laiton tilaajayrityksen tarve ja työsopimukseen on kirjattu vain aloituspäivämäärä, eikä päättymispäivämäärää lainkaan. Lisäksi luottamusmiehille tulee oikeus kysyä tietoja yrityksessä työskentelevistä vuokratyöntekijöistä ja vuokratyöyrityksien tulee pyynnöstä antaa nämä tiedot. Tämä tietysti edellyttää luottamusmiehien omaa mielenkiintoa puolustaa myös vuokratyöntekijöiden oikeuksia.

Yritys, joka pitää henkilöstöä voimavarana, kohtelee sitä hyvin. Kun yritys tekee voittoa, se jakaa sitä myös henkilöstölle, ei irtisano sitä. EK:n yhä kovenevat esitykset palkka-alesta ja työehtojen heikentämisestä pitää tyrmätä. Meidän pitää näyttää yhteistyöllä reilusti toimivien yrittäjien kanssa, kuinka voimme nousta jaloillemme. Sanotaan yhdessä ei vuokratyölle ja annetaan nuorille reilut työsuhteet. Hehän muuten maksavat eläkkeet tulevaisuudessa, mutta ensin heidän on päästävä töihin.

Ari Wigelius (sd)
Varastotyöntekijä, Tampere

(http://ariwigelius.fi/2012/12/10/nuorille-reiluja-tyosuhteita-sanotaan-ei-vuokratyolle-tiivistetty/)

(http://www.pam.fi/fi/info/pam-lehti/Sivut/Vuokrallavuosia.aspx)

1

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ari_wigelius

      Vuokratyöntekijöille oikeuksia vuoden 2013 alusta:

      Nämä muutokset tulevat voimaan vuoden alusta, mikäli eduskunta hyväksyy hallituksen ja työministeri Lauri Ihalaisen (sd) esittämän esityksen tilaajavastuu- ja työsopimuslain uudistamiseksi.

      Vuokratyöntekijälle on kerrottava millä perusteella työsopimus on määräaikainen. Työsopimukseen on kirjattava päättymispäivämäärä tai milloin sen arvioidaan päättyvän. Tällä hetkellä tilanne on se, että monesti syyksi on laitettu laiton tilaajayrityksen tarve¹) ja työsopimukseen on kirjattu vain aloituspäivämäärä, eikä päättymispäivämäärää lainkaan.

      Luottamusmiehille tulee oikeus kysyä tietoja oman yrityksensä vuokratyöntekijöistä ja vuokratyöyrityksien tulee pyynnöstä antaa nämä tiedot. Tämä tietysti edellyttää luottamusmiehien omaa mielenkiintoa puolustaa myös vuokratyöntekijöitä.

      Vuokratyöntekijöitä uudistus vaatii perehtymistä omaan työsopimukseensa. Työsopimuksesta pitäisi nähdä syy määrä-aikaisuuteen ja syiden on oltava perustellut. Mielestäni mahdollisuus puolustaa omia oikeuksia parantuu selvästi.

      ¹)Tammikuussa 2012 annettu Korkeimman oikeuden ratkaisu (KKO:2012:10) saattaa antaa vuokratyöyrityksille aihetta kiinnittää enemmän huomiota esim. työsopimusten laadintaan. Ratkaisussa vuokratyön määräaikaista sopimusta pidettiin toistaiseksi voimassa olevana, sillä työsuhteen määräaikaisuudelle ei ollut perusteltua syytä. Määräaikaisuuden perusteena oli ollut käyttäjäyrityksen työntekijää koskeva toimeksianto, jonka osalta Korkein oikeus katsoi, että tällainen vain käyttäjäyrityksen määrättävissä olevaan toimeksiannon kestoon sidottu työsopimuksen määräajan päättyminen ei ollut perustunut objektiiviseen perusteeseen.



      Lisäksi suosittelen seuraavia vuokratyöhön liittyviä julkaisuja / blogeja:

      ”Vuokratyöntekijät ja muut ekstraajat ovat kuin Troijan hevosia. Eihän se tietenkään heidän vikansa ole, mutta heidän kauttaan työnantaja pitää oman talon väen nöyränä. Kaikki voidaan korvata eikä uusia omia oteta kun voidaan hoitaa toista kautta.” Kytketään työt käyntiin – Voimaa työllisyysvoimalasta. Kalevi Sorsa – säätiön julkaisu 1/2011, johtopäätöksiä esittivät työministeri Lauri Ihalainen (sd) ja Pilvi Torsti (sd).

      Ministeri Paavo Arhinmäki (vas) on todennut vuokratyöstä seuraavaa: ”Mainittuihin seikkoihin vedoten voidaan todeta, että vuokratyö Suomessa muistuttaa modernia orjakauppaa, jossa työntekijän oikeudet jäävät vähäisiksi ja niiden valvonta on täysin puutteellista.” - Vuokratyö on modernia orjakauppaa

      Huhtikuussa väitöskirjan vuokratyöstä julkaissut Antti Tanskanen myös tyrmää aikaisemman arvion, jonka mukaan 25–30 prosenttia vuokratyöntekijöistä työllistyisi käyttäjäyritykseen. Omassa tutkimuksessaan hän päätyi seitsemään prosenttiin. Lue väitöskirja tästä linkistä.

      (http://ariwigelius.fi/2012/12/09/nuorille-reiluja-tyosuhteita-sanotaan-ei-vuokratyolle/)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      66
      3286
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3066
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3018
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      137
      2396
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2376
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1724
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      401
      1689
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      1688
    10. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      2
      1361
    Aihe