siis olenko tosiaankin ainut joka sitä mieltä,että liika ihon hoitaminenkin voi olla pahasta ?
minulla on pintakuiva ja couperosasta kärsivä iho, nyt olen vain huomannut että mitä enemmmän putsaan ja rasvaan ihoani sitä hullummaksi iho on mennyt!!
Iho on kuivunut koko ajan enemmän ja tuntuu, ettei mitkään rasvat riitä enää.ja tuo couperosani on pahentunut. Nyt yritän saada ihon oman kosteustasapainon palautumaan, eli todella vähällä rasvauksella mennään. toivottasvti auttaa minua.
minulla on pintakuiva ja couperosasta kärsivä iho, nyt olen vain huomannut että mitä enemmmän putsaan ja rasvaan ihoani sitä hullummaksi iho on mennyt!!
Iho on kuivunut koko ajan enemmän ja tuntuu, ettei mitkään rasvat riitä enää.ja tuo couperosani on pahentunut. Nyt yritän saada ihon oman kosteustasapainon palautumaan, eli todella vähällä rasvauksella mennään. toivottasvti auttaa minua.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No couperosan hoidossa on kaksi perussääntöä 1) vältä couperosaa pahentavia tekijöitä ja 2) tue ihon vahvistumista suojaamalla sitä.
Tuohon kohtaan 1) voi lukea sen että välttää UV-säteitä, alkoholia, tupakkaa, mausteisia ruokia, saunaa, nopeata siirtymistä lämmöstä pakkaseen ja päinvastoin, yms. Kosmetiikassa vältetään kuorimista, kuumaa vettä, vesipesua, hieromista, ja yleensä ihon vatvomista ja tietty ärsyttäviä aineita kuten alkoholia ja hajusteita.
Kohta 2), ihosi on normaalia herkempi se ei kestä talven pakkasia tai kesän porotusta (tai sisäilmän kuivuutta talvella sisällä) ilman pientä apua eli tarvitset kosteuttavan suojaavan päivävoiteen jossa on kesäällä SPF20. Jos haluat vähentää punoitusta, kuurimaisesti 3-4 kk pitää käyttää hoitovoidetta (päivävoiteen alle tai yöksi). Putsari on tärkeä, koska herkkä iho reagoi myös niihin epäpuhtauksiin ja hiukkasiin, joten valitse hellävarainen putsari joka ei ärsytä ja joka putsataan pois vain pumpulilla (ei vesipesulla).
Ekstrana silloin tällöin talven aikana kannattaa laittaa kosteuttava naamio, jos iho on pintakuiva. Ehkä makuuhuoneeseen ilmankostuttaja, sekin jelppii ihoraasua.
Päivävoiteen päälle jotain peitevoidetta herkkiin kohtiin/meikkivoidetta ja jotain puuteria päälle kenties, se antaa lisäsuojaa iholle ulkona. Muista suojaavat päähineet, huput ja huivit nyt talvella.
Ei mun mielestä tuota kummempaa tarvitse.
Sitä logiikkaa en ymmärrä että olet putsannut ihosi liian kuivaksi ja sen jälkeen vielä kiellät iholta sen suojan mitä voide voisi antaa???
Mun ym. systeemin mukaan olet siis rikkonut kohtaa 1 ja sen takia päätät rikkoja myös kohtaa 2 - ei kuulosta hyvältä. Öööh--- jos "liika hoitaminen" on kuorimista ja rankkaa usein toistuvaa vesipesua, sitten jätä ne tietty pois, mutta älä ilman suojaavaa rasvaa jätä ihoressua ahavan armoille!