citycarclub

kokemuksia?

Onko kellään kokemuksia City Car Clubista? (Jos joku ei tiedä mikä se on, voi käydä tutustumassa www.citycarclub.net) Itseäni kiinnostaa mahdollinen liittyminen ja kokeileminen ainakin väliaikaisesti. Ollaan juuri luopumassa omasta autosta, mutta aina silloin tällöin kuitenkin tulee tarvetta auton käyttöön. Haluaisin erityisesti käyttäjien kommentteja, sekä myönteisiä että kielteisiä. Muutkin näkökannat otetaan huomíoon.

2

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sam

      Ihan ok, tuli 4 kk käytettyä noin kerran viikossa. Luovuin kun autojen saatavuus ja sijainti alkoi kärsiä ilmeisesti suosion vuoksi - ei enää saanut autoa läheltä ja palautus lähelle ellei ollut liki viikon etuajassa (lainat yleensä n. puoli päivää) vähän kyrsi siis asua Länsi-Vantaalla ja hakea auto Pitäjänmäeltä, palauttaa rautatieasemalle Hesaan :)

      Lisäksi olisi tullut kovin kalliiksi tehdä pitempiä matkoja joita kuitenkin tulee kerran kuussa eteen (400km sivu, 3-4 pv)

      Muuten olin kyllä ihan tyytyväinen.

    • Halolla päähän lyöty

      Kokeilin Citycarclubin autoja kuukauden ajan lähes päivittäin. Ajoin pääasiassa keskikokoisilla Skodilla. Autot olivat kulahtaneita ja jokapuolelta naarmuisia ja kolhittuja.

      Lopetin kokeilun, koska havaitsin,että on suuri vaara joutua vastaamaan toisten tekemistä vahingoista. Auto pitäisi aina tarkistaa perinpohjin ennen ajoa ja ilmoittaa havaitsemistaan virheistä, naarmuista, lommoista jne. Tehtävä alkaa käydä inhimillisesti mahdottomaksi, kun paljon ajetuissa autoissa alkaa olla jo kymmenittäin jälkiä. Kuka niitä voi kaikkia edes havaita ja kenen aika ja tarkkuus riittää mokomaan?

      Kuitenkin, jos autossa onkin uusi jälki, josta et kymmenien epäselvien vikamerkintöjen takia havaitse, ettei sitä ole jo merkittykään, sinua voidaan syyttää vahingon aiheuttamisesta. Eli koko ajan on suuri riski, että joutuu muiden tekemien vahinkojen maksajaksi. Henkilökunta vaikutti ainakin ärhäkältä syyttämään jäljistä. Päädyin henkilökohtaisesti tulokseen, ett'ä pitäkööt paskat autonsa, en niihin enää koske.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      38
      2091
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      885
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      845
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      805
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe