Jatkotutkimusten hinta

Sain yksityiseltä lääkäriasemalta lähetteen jatkotutkimuksiin (tehdään muualla). Tutkimus maksaa kamalasti. Jos olisin käynyt kunnallisella terveysasemalla, olisinko päässyt "halvempiin jatkotutkimuksiin" esim. keskussairaalaan?
299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kyllä oisit päässy..Juttele sen yksityisen lääkärin kanssa ja pyydä et se siirtäiskin sen lähetteen keskussairaalalle,luulisin et se vois onnistua..

Äänestä
  • Monet tutkimukset, joita yksityinen puoli ottaa, julkinen sektori ei läheskään aina ota. Heidän katsantokantansa voi olla vähän skitsompi. Näitä tilanteita olen kokenut mennen tullen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei kokemusta kirjoitti:

Sain yksityiseltä lääkäriasemalta lähetteen jatkotutkimuksiin (tehdään muualla). Tutkimus maksaa kamalasti. Jos olisin käynyt kunnallisella terveysasemalla, olisinko päässyt "halvempiin jatkotutkimuksiin" esim. keskussairaalaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu