Korujen tarinat

KoruKirsi

Tässä korukuvastoja selatessani huomasin varsinkin Kalevala Korun käyttävän tarinoita kaikissa koruissaan. Aloinkin miettimään, onko niistä mitään hyötyä. Miksi tuotteen ei anneta puhua puolestaan? Vaatiiko koru tarinan? Kaikennäköistähän on myyty mielikuvilla, mutta miten on tämmöisten luksus tuotteiden laita? Lukeeko niitä runonpätkiä ja muita kukaan?

2

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lilac pompom

      oman mielikuvan jokainen korustaan luo, sen antaja ja tunteet, tilanteet missä korua on käyttänyt tekevät sen mielikuvan. monet kalliit korut, jotka oon lahjaksi saanut, pysyvät paketeissaan, niistä puuttuu se tunne. maanisena jaksona sain eksältä lahjaksi rahallisesti halvan riipuksen, ja se on roikkunut kaulassa vuosia, ollut mun kanssa pohjalla ja huipulla, ilossa ja surussa. pahimpina hetkinä riisun riipuksen, koska en tahdo siihen tarttuvan negatiivista energiaa.

      ite tykkään lukea noita kalevalakorujen tarinoita, onhan osa niistä jotenkin historiallisia. esim kivennavan sormus merkitsee paljon ihmiselle, joka on sodan aikana jättänyt kotinsa sinne, vaikka muut eivät tarinasta paljoa välitä. ne runot on osa pakkausta ja unohtuu melkein heti, enkä rumaa korua ostaisi vaikka sen tarina olisi miten kaunis.

    • vain tarinoita

      Tarinat ovat läppää jolla myydään massatuotettuja koruja muka uniikkeina. Jos itse haluaa jonkun korun tarinalla niin se on helppo teettää monessakin kultasepän pajassa. Eikä se edes ole merkittävästi kalliimpaa jos osaa lähettää kysymyksiä sähköpostitse ja hinta-arvioita.

      Itse teetän noin kerran vuodessa jonkun korun vähintään. Vaimolle tai itselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2644
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      105
      2570
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1374
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      125
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1250
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      22
      1007
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      991
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      897
    Aihe