D4D Hilu 2003 ja hihnan huoltovalo

Toyota-Smurffi

Hei lapset!
Mitenkäs tuo hihnan huoltovalo nollataan? Autosähkäri katsoi koneeltaan että laita ruuvi A ==> B =ei ole ruuvia tai ruuveja.
Otin kuvankin
http://s9.postimage.org/xtu0bkzpr/hilux_d4d.jpg
Tietty voin ottaa sen polttimonkin irti mutta olis se kiva olla....
Sivuhuomautuksena: Hommasin uutta avainta runkonumeron mukaan, tuli väärä että en tiedä mikä pirun välimalli tämä on.

4

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jopoloi

      Kysymys kuuluu: Miksi ei jakohihnan vaihtotyön tehnyt henkilö ole nollannut laskuria ?

    • Sgt Hulka

      Ei näytä olevan vaihtoruuvilla nollattava remelin muistutusvaloa; siinä olisi ovaalin sisällä M3-ruuvi ja heti vieressä tyhjä paikka. Ruuvi vaihtaen reiästä toiseen ja valo syttyy seuraavan kerran 100kkm kuluttua.

      N17: mekaaninen matkamittari. Mittarin naamataulussa pieni kumitulppa. Irrota. Paina sen alta löytyvää (syvällä piilossa) olevaa nappia, esim. BIC-täytekynän ohutmallinen muovinen säiliö sopii siihen hyvin.

      N17, N25: Digitaalinen matkamittari:
      1) vaihda matkamittarin näyttöön kokonaisajomatka (ODO)
      2) pidä vaihtonuppia painettuna
      3) käännä virta päälle
      4) pidä nuppia painettuna, kunnes lukemaksi tulee numero 1
      5) painele nuppia, kunnes lukemaksi tulee 15
      6) pidä nuppia hetki painettuna, kunnes lukema nollautuu.
      Valmis.

    • PuSe

      Ensimmäiseen kysymykseen tulikin aika kattava vastaus. Toiseen sen verran että kyllä omaani 02 -malliin avaimet tulee merkkihuollon kautta rekisterinumeron perusteella ihan oikeat.
      Jos on tullut väärä, sen voi käsittääkseni palauttaa ja tekevät oikean. Jos olet nimittäin viralliselta Toyotan edustajalta avaimen tilannut.
      Ainakin mulle sanoivat että kokeile että toimii kunnolla ja laita sitten vasta lasku maksuun.

    • Viimeinen seisakki

      Eli tapaus KDN150 ilman digimittaria jonka valmistusvuodeksi osoittautui 2002, kun ei mitään paikkaansa pitävää ohjetta löytynyt:
      Mutulla siirretään liitin oliko se X, paikkaan Y, käynnistys, liitin takas Y - X. Valo katosi eikä ole näkyny.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4835
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1953
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1269
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe