SEINÄJOEN BONGOMARKKINAT
Voisi ajatella, että joillakin kesätapahtumapaikkakunnilla on käsissään ongelma matkailijoiden epätasaisesta esiintymisestä vuoden eri aikoina. Tapahtuman ajaksi majoitus on hankittava monta kuukautta etukäteen, mutta muina aikoina vuodesta hotellin käytävät kaikuvat tyhjyyttään.
Seinäjoen tangomarkkinoiden rinnalle ja vastapainoksi voitaisiin talvella pitää Seinäjoen bongomarkkinat, joilla kilpailisivat rytmikästä musiikkia tekevät lattari-, afro- ja funk-yhtyeet. Alan tarjontaa ei ole Suomessa paljon, joten kilpailu saataisiin vedettyä läpi ilman pitkiä esikarsintakiertueita. Samalla esitysten kestoja voitaisiin pidentää 10 minuuttiin, jotta joka perkussionistille saataisiin kunnon soolot. Myös Seinäjoen kaupunginorkesterille olisi kilpailussa käyttöä, jos paikalle ilmaantuisi joku ”Papa was a rolling stone” -tyylisiin sinfonisiin funk-soundeihin tykästynyt porukka. Lattarisoundeihin tarvittaisiin orkesterille hieman kuhmuisempia ja säröisempiä vaskisoittimia. Niitähän toki aina järjestyy!
Esiintymissalin vaatimuksiin kuuluisi tietenkin se, että heti ensimmäisen biisin aikana pitäisi penkit saada jonnekin seinän viereen kasaan pois tanssimisen tieltä. Seuraavan kesän tangokiertueen laulajia pitäisi saada yleisön joukkoon mahdollisimman paljon, jotta he kuulisivat, kuinka jotkut laulajat pysyvät rytmissä eivätkä tule koko ajan puolta säkeistöä orkesterin perässä.
Kisassa ei menestyttäisi ikikuluneita standardeja vetämällä vaan todennäköisesti tiensä bongokuninkaallisiksi raivaisi oman soundinsa löytänyt yhtye. Sen verran tangokisojen perinteitä voitaisiin vaalia, että jos pääsisin mukaan tuomaristoon antaisin kympin omalle suosikille: go-go-funkkia vetävälle ryhmälle riippumatta siitä, oliko esityksessä mitään järkeä.
Nyt kun pesiskentät uinuvat lumivaipan alla, potut ovat kuopassa ja AIV:t kelmussa, uskoisin, että paikallinen yleisökin löytäisi tiensä konserttiin!
Seinäjoen bongomarkkinat
Heppu Hyypiö
0
1039
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1521313Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1201069Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33832Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215808En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64752
- 141734
- 46674
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss61581