Seinäjoen bongomarkkinat

Heppu Hyypiö

SEINÄJOEN BONGOMARKKINAT

Voisi ajatella, että joillakin kesätapahtumapaikkakunnilla on käsissään ongelma matkailijoiden epätasaisesta esiintymisestä vuoden eri aikoina. Tapahtuman ajaksi majoitus on hankittava monta kuukautta etukäteen, mutta muina aikoina vuodesta hotellin käytävät kaikuvat tyhjyyttään.

Seinäjoen tangomarkkinoiden rinnalle ja vastapainoksi voitaisiin talvella pitää Seinäjoen bongomarkkinat, joilla kilpailisivat rytmikästä musiikkia tekevät lattari-, afro- ja funk-yhtyeet. Alan tarjontaa ei ole Suomessa paljon, joten kilpailu saataisiin vedettyä läpi ilman pitkiä esikarsintakiertueita. Samalla esitysten kestoja voitaisiin pidentää 10 minuuttiin, jotta joka perkussionistille saataisiin kunnon soolot. Myös Seinäjoen kaupunginorkesterille olisi kilpailussa käyttöä, jos paikalle ilmaantuisi joku ”Papa was a rolling stone” -tyylisiin sinfonisiin funk-soundeihin tykästynyt porukka. Lattarisoundeihin tarvittaisiin orkesterille hieman kuhmuisempia ja säröisempiä vaskisoittimia. Niitähän toki aina järjestyy!

Esiintymissalin vaatimuksiin kuuluisi tietenkin se, että heti ensimmäisen biisin aikana pitäisi penkit saada jonnekin seinän viereen kasaan pois tanssimisen tieltä. Seuraavan kesän tangokiertueen laulajia pitäisi saada yleisön joukkoon mahdollisimman paljon, jotta he kuulisivat, kuinka jotkut laulajat pysyvät rytmissä eivätkä tule koko ajan puolta säkeistöä orkesterin perässä.

Kisassa ei menestyttäisi ikikuluneita standardeja vetämällä vaan todennäköisesti tiensä bongokuninkaallisiksi raivaisi oman soundinsa löytänyt yhtye. Sen verran tangokisojen perinteitä voitaisiin vaalia, että jos pääsisin mukaan tuomaristoon antaisin kympin omalle suosikille: go-go-funkkia vetävälle ryhmälle riippumatta siitä, oliko esityksessä mitään järkeä.

Nyt kun pesiskentät uinuvat lumivaipan alla, potut ovat kuopassa ja AIV:t kelmussa, uskoisin, että paikallinen yleisökin löytäisi tiensä konserttiin!

0

995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        167
        2794
      2. Miksi mies kääntyy poispäin

        Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
        Ikävä
        201
        2057
      3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        50
        1812
      4. Kerro kaivatustasi.

        1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
        Ikävä
        71
        1766
      5. Kysy jotain kaivatultasi

        Laita tunnisteet molemmista
        Ikävä
        92
        1648
      6. Kesä, kesä!

        Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
        Tunteet
        9
        1501
      7. Minkälaisesta seksistä

        haaveilet kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        81
        1214
      8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

        Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
        Ikävä
        81
        1070
      9. Tarkkanäköisyys

        Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
        Ikävä
        95
        1029
      10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

        Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
        Maailman menoa
        196
        1010
      Aihe