Rannekellojen huolto

Olen lukenut täältä, että Rolexia pitää huoltaa säännöllisesti? Ihmettelen, että miksi ja koskeeko tämä kellojen huoltaminen vain näitä automaattikelloja? Eikai quarz-kelloja tarvitse huoltaa, elleivät ne putoa ja mene rikki? Kuluvatko jotkut osat ajan myötä kellossa?

Minkälaisia vikoja eri kelloista on, että niitä pitää huoltaa? Erityisesti kiinnostaisi Omegan quarz-kellojen huollot, ovatko melko huoltovapaita kelloja? Paljonko kellojen huollot maksavat? Rolexilla ilmeisesti 500 euroa per huolto, mutta onko sama hinta kaikilla automaateilla tai quarz-kelloilla? Huollon hintahan vaikuttaa jo merkittävästi ostopäätökseen.

Jos kellossa on timantteja, niin tuleeko näihin vikoja, esim. timantit irtoilevat tai halkeilevat?

Joissakin vanhoissa kelloissa lukee, että kellotaulu on kauniisti patinoitunut. Mitä tämä tarkoittaa? Voiko tällaisen kellotaulun puhdistaa ja koskeeko patinoituminen vain helmiäiskellotauluja? Onko patinoituminen nähtävissä likaantumisena tai kellastumisena? Onko patinoituminen postiivinen vai negatiivinen asia?
12323385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 123

Vanhimmat

Mekaanisia kelloja pitää huoltaa, valmistajien suositus vaihtelee 3-5 vuoden välein.
Mekaaninen kello on hienomekaaninen laite jossa on osia jotka öljytään ja mikään öljy ei kestä ikuisuuksia. Kun öljy pikeentyy ja menettää voiteluominausuutensa alkaa kello käymään epätarkasti ja osien kuluminen alkaa monikestaistumaan.
Myös kvartsikellot joissa on osoitin näyttö pitää huoltaa, mutta huoltovälin on luokaa 10v. Kvartsikellossa on rattaita ja laakereita joita pitää voidella, mutta niiden koneisto ei ole yhtä herkkä, koska siellä on sähkö ja moottorit jotka hoitaa kellon käynnistä.
Myös tiivisteet ovat kuluvia ja alkavat vuotamaan jos niitä ei huolleta ja vaihdata tarvittaessa. Käyttö vaikuttaa huomattavasti molempien huoltotarpeeseen ja huoltoväleihin. Jos käytät kelloa mm. saunassa niin huoltoväli on helposti puolte lyhyempi ja varsinkin kvartisikoneisto voi hapettua lopullisesti pilalle jos se saa kosteutta.
Laadukkaan kvartsikellon huolto maksaa noin 100euroa ja mekaanisen 200-700 euroa, mutta pitää huomioida mitä kaikke nuo hinnat sisältää. Arvokkaampien mekaanisten kelon huoltoihin kuuluu monesti osien vaihtoa ja kuoren ja metallirannekkeen hiontoja jne. ja kello on näin lähes uuden veroinen.
Timantteihin en ota kantaa, sillä minusta ne eivät kuulu tai sovi rannekelloihin.
Vanhoissa kelloissa voi taulu patinoitua ja on sitten ihan makuasia haluaako sen uudistaa vai pitää vanhan näköisenä, tästä on mielipiteitä vastaan ja puolesta.
Huollon yhteydessä voi omistaja päättää haluaako, että taulu ja osoittimet vaihdetaan tai ei. Nupit ja käyttöpainikkeet yleensä vaihdetaan sillä niissä on uudet tiivisteen.

Äänestä
  • Kallista touhua tuo mekaanisten automaattikelloje huoltaminen ja turhan lyhyet huoltovälit. Itselläni on krvartsikello eikä ole tarvinnut ikinä huoltaa, eikä tule tarvettakaan. Osaanpahan jatkossakin kiertää hienomekaaniset kalliit turhakkeet kaukaa.

    Äänestä

  • Kyllä laadukkaat kvartsikellot pitää tai ainakin kannattaa huollattaa 10 vuoden välein. Siellä on myös rattaita ja laakereita öljyttyinä.
    Ja tietenkin pitää jokaisen pariston vaihdon jälkeen huoltaa tai vaihtaa tiivisteet ja nupit, näin pysyy tiiviys ja koneisto ei saa kosteutta itseensä joka tuhoaa kvartsikoneiston tehokkaasti. Muutaman kympin tai satasen lelut on sitten erikseen.

    Äänestä

  • Kellon tärkein osa itse varsinaisen jälkeen on RANNEKE, arvokkaan kellon ranneke kannattaa huoltaa jopa vuoden välein, jousitapit kuluv. at samalla tavalla maksaako kello 10000€ vai 1000€.Montakohan Rolex submarineakin saattaa merien ja järvien pohjassa maata kun on jousitappi pettänyt.Laadukkaita jousitappeja ja itse työkaluja myyvät monet kelloliikkeet esm. KultaMerja

    Äänestä

  • Kukahan idiootti saunassa kelloa pitää?

    Äänestä

  • lisääTietoaJaossa kirjoitti:

    Kyllä laadukkaat kvartsikellot pitää tai ainakin kannattaa huollattaa 10 vuoden välein. Siellä on myös rattaita ja laakereita öljyttyinä.
    Ja tietenkin pitää jokaisen pariston vaihdon jälkeen huoltaa tai vaihtaa tiivisteet ja nupit, näin pysyy tiiviys ja koneisto ei saa kosteutta itseensä joka tuhoaa kvartsikoneiston tehokkaasti. Muutaman kympin tai satasen lelut on sitten erikseen.

    Kannattaa ostaa digitaalikello, patterinvaihtoa lukuunottamatta täysin huoltovapaa. Ja koneisto on jo kympin kvartsissa tarkempi kuin miljoonan euron ökykelloissa.

    Äänestä

  • hate7 kirjoitti:

    Kukahan idiootti saunassa kelloa pitää?

    Nykyajan dynaamisessa yhteiskunnassa jokainen sekuntti on tärkeä. Kukahan idiootti jaksaa pukea ja riisua kelloa ranteestaan jokaisessa käänteessä?

    Äänestä

  • kallistatouhua kirjoitti:

    Kallista touhua tuo mekaanisten automaattikelloje huoltaminen ja turhan lyhyet huoltovälit. Itselläni on krvartsikello eikä ole tarvinnut ikinä huoltaa, eikä tule tarvettakaan. Osaanpahan jatkossakin kiertää hienomekaaniset kalliit turhakkeet kaukaa.

    Kvartsikelloihin kun ei enää kymmenenvuoden päästä ei edes laadukkaisiin tehdä enää tehdä varaosia vaan vaihdetaan koko koneisto eli huolto tiheys suurempi kuin mekaanisilla kelloilla

    Äänestä

  • hate7 kirjoitti:

    Kvartsikelloihin kun ei enää kymmenenvuoden päästä ei edes laadukkaisiin tehdä enää tehdä varaosia vaan vaihdetaan koko koneisto eli huolto tiheys suurempi kuin mekaanisilla kelloilla

    Väärin, kyllä kalleimpiin tehdään korjauksia ja myös kannattaa tehdä huoltoja. Perus-kvartsit vaihdetaan lähes aina, ei kannata halpoja koneistoja rassata.

    Äänestä

  • Jos minun tarvitsee joskus huoltaa automaattikellojani niin osaan niistä ihan itsekin avata takakuoren ja laittaa muutaman pisaran 5w-50 täyssynteettistä moottoriöljyä koneistoon.

    Äänestä

  • Sillee..

    Äänestä

  • EnMaksaHuollosta kirjoitti:

    Jos minun tarvitsee joskus huoltaa automaattikellojani niin osaan niistä ihan itsekin avata takakuoren ja laittaa muutaman pisaran 5w-50 täyssynteettistä moottoriöljyä koneistoon.

    Miksi kerrot tyhmyydestä sitten täällä?

    Äänestä

  • MiksiOletNolo kirjoitti:

    Miksi kerrot tyhmyydestä sitten täällä?

    MiksiOletNolo EnMaksaHuollosta !!! Tuolla nimimerkillä kirjoittaja käyttää todellakin edullista keinoa automaattikellonsa TUHOAMISEKSI ja tekee sen ihan itse ehkäpä kalliinkin automaattikellonsa korjauskelvottomaksi laittamalla 5w-50 täys-synteettistä moottoriöljyä kellonsa koneistoon vanhojen öljyjen päälle, tehokas tapa kuluttaa kellojen osat nopeasti käyttökelvottomaksi. NIIN onhan se vetokoneistoinen kello autoon verrattavissa, mutta vain sillä erolla että loppuunkuluneella autonmoottorilla ei pääse katsastuksesta läpi ja sillä ajamisesta saa sakot, mutta samat auton öljyjen pilaamalla kellolla ja sen käyttämisestä ei ilmeisesti saa sakkoja.

    Äänestä

  • "Laadukkaan kvartsikellon huolto maksaa noin 100euroa "

    Laadukkaan kvartsikellon saa nykyäänkin satasella joten turha niitä on huoltaa.

    Äänestä

  • hate7 kirjoitti:

    Kukahan idiootti saunassa kelloa pitää?

    Aina saunassa kellon kanssa, pitäähän sitä nyt sielläkin aika tietää. Prologue kestää saunankin!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aina saunassa kellon kanssa, pitäähän sitä nyt sielläkin aika tietää. Prologue kestää saunankin!

    Et sä ainakaan liian fiksu ja viisas ole.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Laadukkaan kvartsikellon huolto maksaa noin 100euroa "

    Laadukkaan kvartsikellon saa nykyäänkin satasella joten turha niitä on huoltaa.

    Laadukasta kelloa ei saa 100 eurolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laadukasta kelloa ei saa 100 eurolla.

    Saapas.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Saapas.

    No ei todellakaan saa. Tai jos sulle se riittää, mutta et laatua saa.

    Äänestä

  • EnMaksaHuollosta kirjoitti:

    Jos minun tarvitsee joskus huoltaa automaattikellojani niin osaan niistä ihan itsekin avata takakuoren ja laittaa muutaman pisaran 5w-50 täyssynteettistä moottoriöljyä koneistoon.

    Yhdellä tipalla kelloöljyä voitelee noin 50 (viidenkymmenen!) kellon koneistot. Yksi tippa öljyä kellon koneiston iskee sen jumiin välittömästi. Tulee kalliiksi sen tipan poisto!

    Äänestä

  • hate7 kirjoitti:

    Kellon tärkein osa itse varsinaisen jälkeen on RANNEKE, arvokkaan kellon ranneke kannattaa huoltaa jopa vuoden välein, jousitapit kuluv. at samalla tavalla maksaako kello 10000€ vai 1000€.Montakohan Rolex submarineakin saattaa merien ja järvien pohjassa maata kun on jousitappi pettänyt.Laadukkaita jousitappeja ja itse työkaluja myyvät monet kelloliikkeet esm. KultaMerja

    Edelliseen kommenttiin päätyikin asiallinen foorumikäytös ja sitten paikalle pelmahti kaikki muroihin pissijät.

    Äänestä

  • hate7 kirjoitti:

    Kukahan idiootti saunassa kelloa pitää?

    Kuka idiootti käy saunassa? Saunan lämmitys puulla vastaa hiukkaspäästöiltään 1000 km ajoa kat moottoripyörällä ja 800 km ajoa autolla.

    Äänestä

  • Kellojen_wikipedia_A-Z kirjoitti:

    Nykyajan dynaamisessa yhteiskunnassa jokainen sekuntti on tärkeä. Kukahan idiootti jaksaa pukea ja riisua kelloa ranteestaan jokaisessa käänteessä?

    No, sellainen jolla on rahaa.

    Äänestä

Tämä on jollekin ilmeisen vaikea asia, koskapa oli antanut miinuksen.

Äänestä

Mekaanisen kellon sopiva huoltoväli n. 8 vuotta. Saattaahan se toimia hyvin 20 vuottakin, mutta sitten onkin kallis huolto luvassa.

Äänestä
  • Mekaninen kello on useimmiten hieno, laadukas ja melko kallis, merkistä riippuen siihen saa laittaa tonneja jos toisiakin . Se kuitenkin menee valmiustilaan joidenkin tuntien päästä ja saattaa olla levossa useita päiviä. Kuvittelisin että se vaikuttaa huoltotarpeeseen. Arvokas kello on asia mihin toisilla ei ole mielenkiintoa, mutta autoon on. Kuka jättää autonsa huoltamatta kun sen tekniikka vaatii sitä? Käytän arvokelloani usein juhlatilaisuuksissa. Toisinaan vapaa- aikanakin mutta lenkillä ja saunassa se on turha. Älykello sopii lenkille. Joku maksaa kellostaan 5000, toinen laittaa saman rahan matkoihin kolmas pelaa ne ja joku tupakoi sen summan. Mikä nyt sit on järkevää näistä...

    Äänestä

Suosittelen kaikille jotka harkitsevat ostavansa kalliin tai keskihintaisen rannekellon lukemaan ennen ostopäätöstään Joona Vuorenpään Kellomies kirjan. Ainakin perusteet olisivat selvillä ja tietäisi mitä tietoa pitäisi etsiä tai mitä pitäisi foorumilta kysyä. Jos on valmis maksamaan kellosta neljä numeroisia summia, ei ole iso kustannus maksaa muutamaa kymppiä hyvästä kirjasta.

Äänestä

Patteri kellot on suolesta. Jälleenmyynti arvo on minimaallinen ja vaikea myydä koska keräilijät ym kellokansa ei sellasta halua.. Kädellä vedettävä ja automaatti on kova sana. Mut perus hemmo joka haluu vaan kellon on ihan tyytyväinen patteri kelloon.. Kunhan vain tietää että roskis kamaa sitten muutaman vuoden päästä. Sitä ei myydä tai anneta lapsille sitten joskus. Hyvä kello ostat sen saat lähes saman rahan siitä takaisin kun sen sitten joskus myyt. Jos liikkuu jet set piireissä niin siellä on vain yhtä merkkiä patek philippe.. Mut ne ei ole tarkoitettu perus työorjille.

Äänestä
  • Vai vain Patekkia, no ei nyt ihan noin. Kannattaa tutustua kellomaailmaan hieman laajemmin.

    Äänestä

  • Rolexin 80luvun patteri kelloista (kultaisista)pyydetään 8000€ja enemmän,itse en roskiin heittäisi.

    Äänestä

  • Nyt tulee vähän jyrkkää kommenttia.

    On totta että jos mekaaninen kello ei kiinnosta niin kvartseja saa kympeistä satasiin oikein hyviä
    Niihin kannattaa kyllä vaihtaa patteri mutta tuskin kannattaa huoltoa. Ja olet oikeassa että kvartsikide saavuttaa usein kalliitq kronografeja paremman tarkkuuden. Olen valmis suosittelemaa n tällaista kelloa kenelle hyvänsä.

    Paitsi jos tiedät haluavasi mekaanisen ja hienon.

    Äänestä

Mulla on Casio G-Shock. Koskaan ei ole tarvinnut huoltaa eikä päästä edes kosteutta sisäänsä ikinä. Taas kerran nähdään kvartsikellon ylivoima verrattuna herrojen automaattileluihin joiden huoltokin maksaa jopa 700 euroa laaki ja huoltovälit on naurettavan lyhyitä. G-Shock pesee miten päin tahansa kaikki mekaaniset kellot kestävyyskisassa.

Äänestä
  • No osa haluaa(kuten minä) perinteisen kellon joka tikittää kun sen laittaa korvalle eli se käy sitä aikaa oikeasti sisällään. Itsellä ranteessa mekaaninen ja mekaaninen automaatti. Eivät aina ihan aikaansa pidä, mutta pidän niistä. Kaikenlaisia kvartseja ja patterikelloja ollut ja aina ovat hajonneet.
    Jos haluat olla Mr. PimpDaddy niin G-Shockia ranteeseen niin olet cool. Toiset vaan tykkää perinteisistä mekaanisista kelloista...

    Äänestä

  • Montako yli 40 tai 50 vuotiasta G-Shockoa olet nähnyt jonkun ranteessa? Tai edes 20 vuotiasta?

    Veikkaan ettet yhtään.

    Toisaalta tämä tällä hetkellä yli 40 vuotias Rolex tikittää menemään vuosia sitten kun G-Shockkisi on SER- kierrätyksessä...

    Äänestä

  • Joka ikinen paristonvaihto rasittaa kellon tiiveys luokkaa ....

    Äänestä

  • Ja siksi paristo kannattaa vaihdattaa oikealla kellosepällä joka vaihtaa tiivisteen tarvittaessa ja tarkastaa kellon tiiviyden lopuksi.

    Äänestä

  • RolleW kirjoitti:

    Montako yli 40 tai 50 vuotiasta G-Shockoa olet nähnyt jonkun ranteessa? Tai edes 20 vuotiasta?

    Veikkaan ettet yhtään.

    Toisaalta tämä tällä hetkellä yli 40 vuotias Rolex tikittää menemään vuosia sitten kun G-Shockkisi on SER- kierrätyksessä...

    Vertaat 200-400€ g-shockkia rolexiin.... No eipä ole suakaan isoilla aivoilla siunattu.
    G-shockit kyllä kestää enemmän pahoinpitelyä kun rolexit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vertaat 200-400€ g-shockkia rolexiin.... No eipä ole suakaan isoilla aivoilla siunattu.
    G-shockit kyllä kestää enemmän pahoinpitelyä kun rolexit.

    G-Shock on hienosti brändätty halpis. Rolex on mekaaninen laadukas arvokello, ei kannata vertailla keskenään.

    Äänestä

  • Mahtavaa että olet tyytyväinen.

    En ole koskaan pitänyt juuribtuota kelloa tyylikkäänä mutta varmasti se on hyvä. Jos pärjäät sillä niin hyvä.

    Käyttelen itsekin enimmäkseen kvartsia mutta mekaanisissa on oma kiinnostuksensa. Saatan puvun kanssa pitää perintönaurista ja perintöranne-omegaa mutta aika usein itse hankkimaani Sveitsiläistä automaattikelloa. Sen tarkkuus riittää minulle hyvin.

    Äänestä

Sitä saakin ihmetellä, kun muka laatukelloon pitää uusia kellotaulut ja viisarit ym.
Missä se laatu näkyy?

Äänestä
  • Taulut ja osoittimet pystyy uusimaan tarvittaessa tai halutessaan vielä kymmenien vuosienkin päästä. Siinä on sit laatua ja jatkumoa jota kannattaa arvostaa.
    Kuinka käy sun GayShockin, sen päätyy ongelmajätteeksi, ei kukaan sitä lelua tule kaipaamaan.

    Äänestä


  • Hehee ja suurta tiliä tulee jollain Casiolla.
    Voit köyhä lopettaa vääntösi ja typeryytesi.

    Äänestä

Kellohuolto Loppela sanoo että varhaisen kvartsi-Omegan huoltohinta on n. tuhat euroa.

Äänestä

Lopettakaa köyhät jo tuo akkamainen valitus :D

Äänestä
  • Hyvin sanottu!

    Äänestä

  • Tunnen kiinasta yhden kellosepän joka modaa arvokelloja. Omaan subiini vaihtoi kvartsikoneiston. Koneiston pienuuden takia sisälle mahtui 8 paristosta rakennettu patteristo, laskimme että virtaa riittää n. 25 vuodeksi. Huoltovapaata kvartsintarkkaa ajannäyttöä neljännesvuosisata tästä eteenpäin.
    Niin, ja vaivanpalkaksi annoin sepälle rollen koneiston. Sinne se lensi koppaan muiden sekaan.

    Äänestä

  • Teit+melko+huonon+kaupan+kyllä+jos+vielä+maksoit+siitä,+että+usean+tonnin+kellosta+laskettiin+arvoa+sen+99%.+Subisi+on+nyt+sama+kuin+piraattikopio.+Kiinalainen+kelloseppä+sen+sijaan+tekee+sillä+vuoden+palkan+kun+myy+tuon+koneiston+varaosina.Veikkaanpa+että+todellisuudessa+et+ole+edes+aitoa+subia+ikinä+omistanutkaan,+vaan+tämä+on+joku+hieno+tarina+millä+yrität+perustella+sen,+että+"subisi"+sisällä+on+kiinalainen+kolmen+sentin+kvartsikoneisto.

    Äänestä

  • SLK_Compressor kirjoitti:

    Tunnen kiinasta yhden kellosepän joka modaa arvokelloja. Omaan subiini vaihtoi kvartsikoneiston. Koneiston pienuuden takia sisälle mahtui 8 paristosta rakennettu patteristo, laskimme että virtaa riittää n. 25 vuodeksi. Huoltovapaata kvartsintarkkaa ajannäyttöä neljännesvuosisata tästä eteenpäin.
    Niin, ja vaivanpalkaksi annoin sepälle rollen koneiston. Sinne se lensi koppaan muiden sekaan.

    Höhlä provo

    Äänestä

  • RolexRanteeseenJaMenox kirjoitti:

    Hyvin sanottu!

    Köyhyys ei ole ilo kenellekään, paitsi katkeralle tojokille.

    Äänestä

  • S65_Amg kirjoitti:

    Teit+melko+huonon+kaupan+kyllä+jos+vielä+maksoit+siitä,+että+usean+tonnin+kellosta+laskettiin+arvoa+sen+99%.+Subisi+on+nyt+sama+kuin+piraattikopio.+Kiinalainen+kelloseppä+sen+sijaan+tekee+sillä+vuoden+palkan+kun+myy+tuon+koneiston+varaosina.Veikkaanpa+että+todellisuudessa+et+ole+edes+aitoa+subia+ikinä+omistanutkaan,+vaan+tämä+on+joku+hieno+tarina+millä+yrität+perustella+sen,+että+"subisi"+sisällä+on+kiinalainen+kolmen+sentin+kvartsikoneisto.

    Tojokki taisi nähdä märkiä päiväunia?

    Äänestä

Tuohan se kellon huolto sisältöä rikkaan tyhjäntoimittajan elämään, mutta se on vain jäänne menneisyydestä. Moderni ihminen ei kelloa huolla. Hänellä on muutakin tekemistä.

Äänestä
  • Aika harva itse huoltaa kelloaan, vaan vie sen kellosepälle.

    Äänestä

  • No, nythän vitsin murjaisit. Ei kukaan odottanut, että joku ajattelisi laiskan rikkaan tekevän jotakin konkreettista. Korkeintaan naureskelee jonkun hikoilua katsellessa.

    Äänestä

  • Kyllä useimmat rikkaat ovat ahkeria ja tekevät pidempää päivää kun perusduunari.

    Äänestä

Naurettavia nuo kellojen huolto hinnat. Kellosepät osaa kyllä rahastuksen.

Äänestä
  • No ei sun Casiota kannata huoltaa joten voit olla inisemättä köyhyyttäsi.

    Äänestä

Kannattaisi lukea kelloseppä Loppelan nettisvuilta kellojen huollosta. Sieltä selviää esim.miksi kvartsikelloa pitäisi huollattaa (analoginen näyttö) aikaisemmin ja useammin kuin mekaanista kelloa.

Äänestä
  • Toisaalta taas moni kohtuullisen laadukas kvartsikello (noin 100-200€ Seiko tai Citizen vaikkapa) käy ilman huoltoa jopa 20 vuotta. Hassua maksaa huollosta saman verran tai enemmän kuin uudesta kellosta.

    Äänestä

  • Ja Grand Seikon kvartsikellot on suunniteltu 50 vuoden käyttöön ilman muuta huoltoa kuin patterin vaihto. Koneisto on pölysuojattu.

    Äänestä

Arvokello kuuluu nykyihmisen perusvarusteisiin, varsinkin jos hän arvostaa itseään ja ymmärtää ettei naapurin takia tarvitse pidätellä ja ajaa Toyotalla jne...
Minä ei kehtaisi kulkea joku sama Citiseni ranteessa parikymmentä vuotta. Onneksi suomalainenkin sivistyy ja arvokellot yleistyvät hyvää tahtia jopa nuorten miesten ranteissa, mutta katkera ja tyhmä amis inisee kateuttaan.

Äänestä
  • Ajan Toyotalla, ja ranteessa on harvinainen 6300€ kello. Outoko ristiriita, ei lainkaan. Laatua, laatua...

    Äänestä

  • Kieltämättä perverssiä, mutta onneksi toinen asia on sentään kunnoissa. No auto vaihdetaan kuitenkin aina välillä, joten voit parantua.

    Äänestä

  • ToyotaRuostuuKelloEi kirjoitti:

    Kieltämättä perverssiä, mutta onneksi toinen asia on sentään kunnoissa. No auto vaihdetaan kuitenkin aina välillä, joten voit parantua.

    Kyllä se Cruiseri kestää vielä sen minkä minäkin, parisenkymmentä vuotta.

    Äänestä

  • L_Cruiser kirjoitti:

    Ajan Toyotalla, ja ranteessa on harvinainen 6300€ kello. Outoko ristiriita, ei lainkaan. Laatua, laatua...

    Pissi kämmittää housuissa hetken. Kymmenen tojokin kokemuksella tiedän että yhdettätoista ei tule.

    Äänestä

Ferrarit ja Rollsit pitää huoltaa että pysyvät kunnossa huomattavasti useammin kuin tavis autot, koskee myös arvokelloja

Äänestä
  • Jos tahtoo huoltovapaan käyttökellon niin sitten kannattaa laittaa satasen kvartsi. Eivät nuo nykyään enää ulkonäössäkään juuri häviä isommilleen, jollei sittei hae kelloltaan kultaa ja swarovksi kristalleja.

    Äänestä

  • KelloInfo kirjoitti:

    Jos tahtoo huoltovapaan käyttökellon niin sitten kannattaa laittaa satasen kvartsi. Eivät nuo nykyään enää ulkonäössäkään juuri häviä isommilleen, jollei sittei hae kelloltaan kultaa ja swarovksi kristalleja.

    Kello käy. Tonnin titaanitissot ei. Käytin sitä myyjäketjun hihnahuollossa kolmasti ja joka kerta oli nuppi ylös jätettynä, kunnes kolmannella kerralla se oli jätetty asetus asentoon. Tissot alkoi jätättämään 5 min vrk ja maahantuojan puhdistusarjous oli 400€. Muuten ostaisin Temusta seuraavan, mutta vain nikkelikkeliteräskelloja tarjolla. Sellainen ei käy kun laatikkoon allergian takia.

    Äänestä

Rollen subi pitää olla kädessä jotta orja luokka tietää ketä on menestynyt ja ketä ei. Jokainen voi saada rollen ketä on vain valmis tekemään työtä. Nykyään vain lisääntyy se porukka joka ei halua tehdä mitään ja olettaa silti olevansa oikeutettu kaikkeen ilmaiseksi. Sossun pitäisi ostaa rolle ja bemu jokaiselle ns huono osaiselle. Rolle kädessä arvostaa itseään ja on merkki menestymisestä nyky kapitalistis kommunistisessa yhteiskunnassa. Tauluja sekä viisareita ei vaihdeta. Ikinä. Kuten rollen spider taulu lisää vain haluttavuutta pitkällä aikavälillä. Nykyään rollen ohjeistus on tuo huoltoon vasta kun alkaa oireilemaan. Menettää aikaa tai edistää tai ei tee mitään.

Äänestä
  • Rolexin omistajat osaavat myös keskimäärin paremmin oikeinkirjoituksen.

    "orja luokka" buahhhaaaaa
    "ketä on menestynyt ja ketä ei" buhaa...armova..armova...tyrä..repee...
    "huono osaiselle" ei..saatana...nokka...vuotaa...

    Äänestä

  • 6_ällää_ja_100000_liksa kirjoitti:

    Rolexin omistajat osaavat myös keskimäärin paremmin oikeinkirjoituksen.

    "orja luokka" buahhhaaaaa
    "ketä on menestynyt ja ketä ei" buhaa...armova..armova...tyrä..repee...
    "huono osaiselle" ei..saatana...nokka...vuotaa...

    Kenties kirjoittaja ei menestykään äidinkielenopettajana? Buaah!

    Äänestä

Onpa kevotonta juttua. Jos on köyhä niin on ja kielenkäyttö sen mukaista. Mutta en olisi uskonut että arvokellojen omistajat alentuu tuollaiseen mölinään.

Äänestä

En ole mikään kelloharrastaja enkä kellofani. Minulla on käsittääkseni ihan kohtalaisen laadukas Certina DS rannekello. Se pysähtyi, oletin että on pariston vaihdon aika ja menin liikkeeseen. Siellä kerrottiin ettei pariston vaihdolla kello käy, se pitää huoltaa ja se maksaa 70€. Meinaakohan liike vedättää, mitä mukamas kvartsikellossa on huollettavaa?

Äänestä
  • Kyllä kvartsi kellossa jossa on osoittimet on liikkuvia osia ja tiivisteitä jotka vaativat huoltoa, mutta ei ennen 10vuotta ellei paristo ole vuotanut tai tiivisteet päästänyt kosteutta sisään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä kvartsi kellossa jossa on osoittimet on liikkuvia osia ja tiivisteitä jotka vaativat huoltoa, mutta ei ennen 10vuotta ellei paristo ole vuotanut tai tiivisteet päästänyt kosteutta sisään.

    Miten haistoinkaan, vedätysyritys? Avasin kellon ja katsoin millainen paristo, Moponetistä löytyi sellainen ja laitoin kelloon. Ja kellohan lähti käyntiin, tunnin nyt ainakin käynyt saa nähdä sitten kuinka jatkossa . . . ?

    Äänestä

MOI PALJONKO SELLANEN JUTTU MAKSAIS JOS PATTERIN VAIHTAA ITE KOTONA JA SITTE VIE HUOTOON MISSÄ SE SITTE LAITTAA ÖLJYT JA VAIHTAA KAIKKI OSAT ELI KYSE ON QUARTZ RANNEKELLOSTA KIITOS

Äänestä
  • Veli Venäläiseen voi luottaa.
    Lada 1200S Sputnik rannekello ja Zenith kamera,niin avott..

    Äänestä

Ihastuin ALEXANDER SHOROKHOFFn kelloihin, miellyttää omaa silmää monikin malli. Mutta miten tuon huollon osalta sitten, jos pitää kerran viidessä vuodessa huollattaa..

Ja nythän on myös näitä solar-kelloja, niitä ainakin mainostetaan huoltovapaina kelloina. Onko olemassa mitään design- tai premiumkellomerkkejä, jotka tekisivät solar/eco drive tyylikkäitä kelloja?

Tekisin mieli laittaa spostia Shorokhoffille, että laittaa joihin kelloihinsa solar systeemit, Seikollahan näitä ainakin on.

Äänestä

Jos se 700 egee Rolexin huollosta on jollekin kova hinta, kannattaa vaan pysyä niissä qguartsz-kelloissa. Ei aitoja Rolexeja ole köyhille tarkoitettukaan.

Äänestä
  • Näinhän se asia on.

    Äänestä

  • Kyllä+Rolexit+oli+alun+perin+tarkoitettu+ihan+tavallisille+ihmisille.+50-60+luvulla+ne+olivat+hinnaltaan+suunnilleen+neljänneksen+nykyisestä+(inflaatiokorjattuna+ja+verrattuna+silloiseen+tulotasoon).+Maksoivat+siis+saman+verran+kuin+muutkin+keskilaadukkaat+aikansa+rannekellot.+Vuonna+1984+vaimolle+ostettu+datejust+maksoi+vajaat+3000+mk+(500€,+nykyarvoltaan+1000€),+noin+40%+sen+ajan+kuukausipalkastani.+Nyt+hieman+yli+6000€,+eli+40%+yli+kuukausipalkan.Hinta+on+siis+kuusinkertaistunut+tulotasoon+nähden+37+vuodessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä+Rolexit+oli+alun+perin+tarkoitettu+ihan+tavallisille+ihmisille.+50-60+luvulla+ne+olivat+hinnaltaan+suunnilleen+neljänneksen+nykyisestä+(inflaatiokorjattuna+ja+verrattuna+silloiseen+tulotasoon).+Maksoivat+siis+saman+verran+kuin+muutkin+keskilaadukkaat+aikansa+rannekellot.+Vuonna+1984+vaimolle+ostettu+datejust+maksoi+vajaat+3000+mk+(500€,+nykyarvoltaan+1000€),+noin+40%+sen+ajan+kuukausipalkastani.+Nyt+hieman+yli+6000€,+eli+40%+yli+kuukausipalkan.Hinta+on+siis+kuusinkertaistunut+tulotasoon+nähden+37+vuodessa.

    On ne tehneet myös melkoisesti laatua ja kehitystä tuotteeseensa.
    Onhan noissa kaikissa ns. paremmissa brändilisää, mutta asiakkaat ovat itse aika paljon syyllisiä koska ostavat niitä jopa kalliimmalla mitä on Rolexin asettama ohjavähittäishinta ja mitä kauppa siitä pyytää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä+Rolexit+oli+alun+perin+tarkoitettu+ihan+tavallisille+ihmisille.+50-60+luvulla+ne+olivat+hinnaltaan+suunnilleen+neljänneksen+nykyisestä+(inflaatiokorjattuna+ja+verrattuna+silloiseen+tulotasoon).+Maksoivat+siis+saman+verran+kuin+muutkin+keskilaadukkaat+aikansa+rannekellot.+Vuonna+1984+vaimolle+ostettu+datejust+maksoi+vajaat+3000+mk+(500€,+nykyarvoltaan+1000€),+noin+40%+sen+ajan+kuukausipalkastani.+Nyt+hieman+yli+6000€,+eli+40%+yli+kuukausipalkan.Hinta+on+siis+kuusinkertaistunut+tulotasoon+nähden+37+vuodessa.

    Ray banin aurinkolasit oli myös alkuun halpoja aurinkolaseja joita myytiin jenkkien huoltiksilla alle 10 dollarin, toisin on nyt.

    Äänestä

  • En ole rikas mutta olen haaveillut noin 6500 euroa maksavasta Rolexista. Harmi vaan kun odotusaika on 4 vuotta. Lindroosilla ei edes tiedetä sitä kuinka pitkä se on. Tämän vuoksi joudun ostamaan Tissotin kultakellon joka on erittäin tyylikäs.

    Äänestä

  • Anonyymi00170 kirjoitti:

    En ole rikas mutta olen haaveillut noin 6500 euroa maksavasta Rolexista. Harmi vaan kun odotusaika on 4 vuotta. Lindroosilla ei edes tiedetä sitä kuinka pitkä se on. Tämän vuoksi joudun ostamaan Tissotin kultakellon joka on erittäin tyylikäs.

    Se Tissot on yli kolme kertaa halvempi (1900) ja mikä parasta sen saa heti kun lyö rahat tiskiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00171 kirjoitti:

    Se Tissot on yli kolme kertaa halvempi (1900) ja mikä parasta sen saa heti kun lyö rahat tiskiin.

    Mutta se ei ole Rolex ja Tissot arvo on nyt 500, eikä ole kultaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä+Rolexit+oli+alun+perin+tarkoitettu+ihan+tavallisille+ihmisille.+50-60+luvulla+ne+olivat+hinnaltaan+suunnilleen+neljänneksen+nykyisestä+(inflaatiokorjattuna+ja+verrattuna+silloiseen+tulotasoon).+Maksoivat+siis+saman+verran+kuin+muutkin+keskilaadukkaat+aikansa+rannekellot.+Vuonna+1984+vaimolle+ostettu+datejust+maksoi+vajaat+3000+mk+(500€,+nykyarvoltaan+1000€),+noin+40%+sen+ajan+kuukausipalkastani.+Nyt+hieman+yli+6000€,+eli+40%+yli+kuukausipalkan.Hinta+on+siis+kuusinkertaistunut+tulotasoon+nähden+37+vuodessa.

    Kysynnän ja tarjonnan laki. Kardashienin rihkamaa ei kukaan halunnut aiemmin. Nyt niistä maksetaan sairaasti. Maailma on tällainen. En tarkoita että Rolex ym olisi koskaan ollut rihkamaa, mutta arvo on noussut haluttavuuden mukana. Rolex on varmaan hyvä, mutta mm. Breitling, omega, longines ja monien muiden merkkien tyyli miellyttää enemmän mun silmää...

    Äänestä

  • Anonyymi00176 kirjoitti:

    Kysynnän ja tarjonnan laki. Kardashienin rihkamaa ei kukaan halunnut aiemmin. Nyt niistä maksetaan sairaasti. Maailma on tällainen. En tarkoita että Rolex ym olisi koskaan ollut rihkamaa, mutta arvo on noussut haluttavuuden mukana. Rolex on varmaan hyvä, mutta mm. Breitling, omega, longines ja monien muiden merkkien tyyli miellyttää enemmän mun silmää...

    Omega on laadullisesti ihan Rolexin kanssa sanalla viivalla nykyään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ray banin aurinkolasit oli myös alkuun halpoja aurinkolaseja joita myytiin jenkkien huoltiksilla alle 10 dollarin, toisin on nyt.

    Tyhmä paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä. Ehkä aurinkolasiturhakkeet jäävät nykyisin pois kun 100% UV suojaus on halpa lisä silmälaseihin? Jos joku niitä tarvitsee.

    Äänestä

Vie kellon huoltoon niin seppä puhdistaa, vaihtaa o-renkaat ja turauttaa rasvaa rattaisiin 🤗

Äänestä
  • Se ei riitä. Huoltoon kuuluu paljon muutakin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se ei riitä. Huoltoon kuuluu paljon muutakin.

    Juu, ja voi suorittaa itsekin jos on halua oppia. Verkosta löytyy kattavat tutoriaalit ja työkaluja myyvät liikkeet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, ja voi suorittaa itsekin jos on halua oppia. Verkosta löytyy kattavat tutoriaalit ja työkaluja myyvät liikkeet.

    Älä jaksa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä jaksa.

    Puhdistus rasvaus käynninsäätö perushommat onnistuvat. Tiivisteitä laittaessa huolellisuus valttia ja o-renkaat voi tarkistaa älypuhelimeen liitettävällä mikroskoopilla mahdollisten röpöjen takia mitkä voivat aiheuttaa vuotoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Puhdistus rasvaus käynninsäätö perushommat onnistuvat. Tiivisteitä laittaessa huolellisuus valttia ja o-renkaat voi tarkistaa älypuhelimeen liitettävällä mikroskoopilla mahdollisten röpöjen takia mitkä voivat aiheuttaa vuotoja.

    Entä vaihdettavat osat? Jousikotelon puhdistus ja oikeat öljyt eri paikkoihin jne...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä vaihdettavat osat? Jousikotelon puhdistus ja oikeat öljyt eri paikkoihin jne...

    Osia myydään verkossa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Osia myydään verkossa

    Joihinkin saa, mutta aika vähän. Merkit pitävät osat ja myyvät vain valtuutetuille huolloille jne.
    Puhut ilmeisesti tusinakelloista joihin tulee halvemmaksi ostaa uusi koneisto kun alkaa toiminta hyytyä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joihinkin saa, mutta aika vähän. Merkit pitävät osat ja myyvät vain valtuutetuille huolloille jne.
    Puhut ilmeisesti tusinakelloista joihin tulee halvemmaksi ostaa uusi koneisto kun alkaa toiminta hyytyä.

    Tuossa yksi esimerkki
    https://www.esslinger.com/generic-rolex-watch-parts/

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    En noita kylläkään käyttäisi aitoon omaan kellooni.

    Jos haluaa täydellisen huoltohistorian niin vie sitten kellon takuuajan jälkeenkin valtuutetulle sepälle ja kaivaa kuvetta sen mukaan että saa brändättyjä varaosia. Diy-sepille tuo linkki oli lähinnä suunattu. Kyllä niitä kelpoisia laadukkaita osia löytyy jos on valmis tinkimään brändin tuomasta lisästä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos haluaa täydellisen huoltohistorian niin vie sitten kellon takuuajan jälkeenkin valtuutetulle sepälle ja kaivaa kuvetta sen mukaan että saa brändättyjä varaosia. Diy-sepille tuo linkki oli lähinnä suunattu. Kyllä niitä kelpoisia laadukkaita osia löytyy jos on valmis tinkimään brändin tuomasta lisästä.

    Rolexin arvo romahtaa täysin jos sitä itse rassaa tai kyläseppä vaihtaa piraattiosia.
    Kukaan ei sellaista kelloa osta, mutta kukin tyylillään.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rolexin arvo romahtaa täysin jos sitä itse rassaa tai kyläseppä vaihtaa piraattiosia.
    Kukaan ei sellaista kelloa osta, mutta kukin tyylillään.

    Jos ei ole myynti mielessä, vaan haluaa vaalia rakkaudella omaa aikarautaa niin itse tekeminen ihan hyvä vaihtoehto jos kätten taitoja löytyy. Eivätkä ole piraatteja vaan geneerisiä varaosia. Eri asia jos myytäisiin aitoina osina, rolexin feikkileimoja pussissa yms.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos ei ole myynti mielessä, vaan haluaa vaalia rakkaudella omaa aikarautaa niin itse tekeminen ihan hyvä vaihtoehto jos kätten taitoja löytyy. Eivätkä ole piraatteja vaan geneerisiä varaosia. Eri asia jos myytäisiin aitoina osina, rolexin feikkileimoja pussissa yms.

    Feikkiosat romuttaa kellon arvon täysin ja Rolexilla on huollettuna aina useamman tuhannen euron arvo. Mutta jos siihen on tyytyväinen eikä yritä sitä muille kaupitella, niin mikäs siinä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Feikkiosat romuttaa kellon arvon täysin ja Rolexilla on huollettuna aina useamman tuhannen euron arvo. Mutta jos siihen on tyytyväinen eikä yritä sitä muille kaupitella, niin mikäs siinä.

    Haha

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Haha

    Älä hahattele, näin se vaan oikeassa elämässä menee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä hahattele, näin se vaan oikeassa elämässä menee.

    Juu tiedän. Tiedän myöskin sen että tiettyjä kelloja ostetaan ranteeseen vain brändin takia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu tiedän. Tiedän myöskin sen että tiettyjä kelloja ostetaan ranteeseen vain brändin takia.

    Juu, sitäkin varmasti löytyy, muta ei se aidon Rolexin raiskaamista mihinkään muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rolexin arvo romahtaa täysin jos sitä itse rassaa tai kyläseppä vaihtaa piraattiosia.
    Kukaan ei sellaista kelloa osta, mutta kukin tyylillään.

    Mhyvän kvartsin saa satasilla ja sellaisen pari vuotta kestävän kympeillä.

    Sitä taustaa vasten vanha mekaaninen kannattaa jättää vaikka käyttämättä siihen asti kun on varaa ja kiinnostusta huollattaa se. Isäukolta jäi 50-luvun sveitsiläinen sekä isoisän pari taskunaurista laatikon pohjalle kun ranteessa oli viime vuosina japanin kvartsi.

    Nyt nuo vanhat kellot ovat minun laatikkoni pohjalla. En ole oikein arvannut huoltaakaan kun silloin tällöin vedettynä käyvät nätisti ja näyttävät oikein. Varmaan jos päivittäiseen käyttöön ottaisi niin huolto olisi ennen pitkää paikallaan. Mutta minullakin tikittelee kvartsi ranteessa. Tiedän että pojalle tulee olemaan kova juttu kun saa aikoinaan isoisän 1900-1950-kellot, modaamattomina. Ja jos ei nappaa niin ainahan ne menee kaupaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En noita kylläkään käyttäisi aitoon omaan kellooni.

    Rantarolex rules?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos ei ole myynti mielessä, vaan haluaa vaalia rakkaudella omaa aikarautaa niin itse tekeminen ihan hyvä vaihtoehto jos kätten taitoja löytyy. Eivätkä ole piraatteja vaan geneerisiä varaosia. Eri asia jos myytäisiin aitoina osina, rolexin feikkileimoja pussissa yms.

    Nykyautoissa on ollut jo pitkään tabuna että ei voi huoltaa itse, ainakaan sellainen joka ei kykene poistamaan ruuvattavaa tai vedettävää muovipulkkaa sen moottorin päältä. Kenties kellonkin on ihminen tehnyt ja sen voi toinen ihminen harjoitella itse huoltamaan?

    Äänestä

Tässä on sama viisaus kun autoissakin jotkut (mm. minä) vie marmoritiskille, toinen (huontotaitoinen) tietää mitkä osat on hyviä ja huoltaa itse, joku taas ei tiedä ja huoltoa itse jos muistaa. Muuan tuttu omisti ladan ja laiminlöi huollot kokonaan - ei edes öljyjä vaihtanut. Konela maksoi sen muutaman tonnin vaihdossa kun osti uuden. Yleensä uusi tuli ostettua kun vanha kone ei enää lähtenyt käyntiin.

Minä en osta autoa jonka huoltokirja on "kadonnut". Mutta lopulta kun auto on loppuunajettu ei silläkään ole enää väliä.

Jotain roleksia ei tosin ajeta loppuun muuten kuin ehkä jättämällä se huoltamatta.

Äänestä

Rolexin ym Louis Vuittonin tms kantajat herättävät kylläkin myötähäpeää.

Näitä ostavat huonon omatunnon omaavat henkilöt jotka uskovat muiden kadehtivan heitä ja pönkittävät näin itsetuntoaan.

Jos elämä perustuu toisille näyttämiseen, tarkoittaa se sitä että henkilö elää ja rimpuilee toisten edessä kuin sätkynukke. Voi voi.

Harvassa ovat ne jotka mekaniikkaa arvostavat ja jos, niin miksi he näitä kantaisivat näytelläkseen?

Mutta kauppa se on joka kannattaa ja mielikuvilla myydään.

Äänestä
  • Olisiko kuitenkin niin päin, että arvokello herättää kateutta ja se purkautuu juuri sinun kirjoituksen kaltaisina purkauksina.
    Onhan se selvää, että mielikuvilla ja mainonnalla myydään, mutta miten muuten tuote herättäisi halua ostaa ja omistaa jos tuotteesta ei muuten tietäisi se olemassa olosta?

    Äänestä

  • Se että kello tai laukku näkyy niin ei aina ole muille näyttämistä. Tätä on kateellisten ihmisten todella vaikea ymmärtää. Se että jollakin on jotain kallista niin ei tarkoita automaattisesti sitä että näytetäänpä muille. Hän on ostanut sen koska hänellä on rahaa siihen. Ei siinä sen kummemmasta ole kyse.

    Äänestä

  • Anonyymi00180 kirjoitti:

    Se että kello tai laukku näkyy niin ei aina ole muille näyttämistä. Tätä on kateellisten ihmisten todella vaikea ymmärtää. Se että jollakin on jotain kallista niin ei tarkoita automaattisesti sitä että näytetäänpä muille. Hän on ostanut sen koska hänellä on rahaa siihen. Ei siinä sen kummemmasta ole kyse.

    Suomi on sellainen maa että varakkaiden tulisi peittää kaikki ettei köyhillä tule paha mieli.

    Äänestä

  • Anonyymi00181 kirjoitti:

    Suomi on sellainen maa että varakkaiden tulisi peittää kaikki ettei köyhillä tule paha mieli.

    Tuo on totta, paitsi räppäreiden kohadalla.

    Äänestä

  • Aika osuva vertaus. Eräs tuttavani, silloinen pomoni, näytti Vuttonin kassiaaan jonka oli ostanut "frendiltään halvalla käytettynä, vain 1500 €". Kysyin onko se nahkaa? Ei. Oli vastaus. Pohdiskelin ääneen että eikös 'keinonahkaiset attaseasalkut maksa Lidlin kassalla 20 c?' Kait se kateus moiseen rahankäyttöön saa tuollaisen aivopierunkin aikaiseksi?

    JK. En aja tojokilla, vaan autolla.

    Äänestä

Itse huollatutin viime vuonna vanhan rolex kelloni, hinta oli noin 300€, ei ollut virallinen rolex huolto, mutta hyvin toiminut sen jälkeen.

Äänestä
  • Mutta se huolto ei pidä kellon arvoa oikealla tasolla ja se on luultavasti vain puhdistus ja rasvaus huolto. Oikeassa huollossa Rolex vaihtaa aina tietyt osat ja puunaa kuoren ja rannekkeen.

    Äänestä

Magnetisoituminen on ilmiö, joka saattaa tulla tutuksi automaattikellon omistajalle. Arvokkaammat kellot sietävät sitä paremmin mutta esim. itselläni 12 vuotta vanha huoltamaton Seiko SKX009 edistää useamman minuutin päivässä. Antimagnetisointiin löytyy työkaluja kiinakaupoista, mutta ajattelin käyttää kellon ammatti-ihmisellä, koska kyseessä on käyttökello ja kaipaisi ainakin perushuollon.

Tarkkuudesta puheenollen, työkellona käytän Garmin Fenix2 -vanhusta, joka on välillä ollut useita kuukausia käyttämättä ja yleensä ollut 5-10 minuuttia jäljessä kun olen ottanut sen käyttöön.

Itseäni kiinnostaa automaattikellon tekniikka, ja pidän kyseisen Seikon ulkonäöstä, toiset taas pitävät toisen tyyppisistä.

Äänestä
  • Magnetisoituminen ei ole riippuvainen kellon hinnasta, vaan sen suojauksesta. Toisissa kelloissa on tuo asia hoidettu erillisellä sisäkuorilla ja/tai osilla jotka ei magnetisoidu helposti tai ollenkaan.

    Äänestä

30 v. käytössä olleet rannekellot on jo niin kuluneita liipottimen, ja muiden rattaiden osalta , että korjaus tulee kalliimmaksi kuin saman vertaisen uuden ostaminen. On enää harvoja seppiä jotka tällaisen kellon korjauksen vastaanottaa. Puhdistus, ja osien korjaus 350 eroa. Hihnan uusinta ( nahkaa) 50 euroa.

Äänestä
  • Halvoissa noin, mutta arvokellot huolletaan normaalisti säännöllisesti ja vaihdetaan tarvittavat osat ajoissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 73 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kellon ostoa miettiv kirjoitti:

Olen lukenut täältä, että Rolexia pitää huoltaa säännöllisesti? Ihmettelen, että miksi ja koskeeko tämä kellojen huoltaminen vain näitä automaattikelloja? Eikai quarz-kelloja tarvitse huoltaa, elleivät ne putoa ja mene rikki? Kuluvatko jotkut osat ajan myötä kellossa?

Minkälaisia vikoja eri kelloista on, että niitä pitää huoltaa? Erityisesti kiinnostaisi Omegan quarz-kellojen huollot, ovatko melko huoltovapaita kelloja? Paljonko kellojen huollot maksavat? Rolexilla ilmeisesti 500 euroa per huolto, mutta onko sama hinta kaikilla automaateilla tai quarz-kelloilla? Huollon hintahan vaikuttaa jo merkittävästi ostopäätökseen.

Jos kellossa on timantteja, niin tuleeko näihin vikoja, esim. timantit irtoilevat tai halkeilevat?

Joissakin vanhoissa kelloissa lukee, että kellotaulu on kauniisti patinoitunut. Mitä tämä tarkoittaa? Voiko tällaisen kellotaulun puhdistaa ja koskeeko patinoituminen vain helmiäiskellotauluja? Onko patinoituminen nähtävissä likaantumisena tai kellastumisena? Onko patinoituminen postiivinen vai negatiivinen asia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu