Saako miehen elämän pilata?

Joka päivä on lehdessä kuolinilmoituksia nuorista miehistä, joita jäävät kaipaamaan lapset ja omat vanhemmat.
Tälläinen mies on todennäköisesti tullut jätetyksi jostain olemattomasta syystä. Sen jälkeen ei psyyke ole enää kestänyt, koska mies oli varautunut elämään perhe-elämää koko loppuikänsä.
Nykynaiset eivät kestä minkäänlaista vastoinkäymistä, ja ovat kovin helposti manipuloitavissa esim. työpaikalla. Typerääkin typerämpää touhua! Kyllä siinä menee omakin elämä pilalle. Lukekaa vaikka mistä, niin valituksesta ei tule loppua!
31084
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen samaa mieltä siinä että parisuhde heitetään romukoppaan heti kun tulee vastoinkäymisiä ja kyllästymisen tunteita.

Siinä olen erimieltä että se olisi yksin naisten vika, molemmat sukupuolet eivät kykene nykyaikana eliniän kestäviin suhteisiin.

Haetaan elämään jatkuvasti uutta rakastumisen tunnetta ja ollaan kunnon wannabee teinejä. YÖK.

Äänestä

Huomaatko itse mitään ristiriitaa tuossa (hiukan harhaluuloiselta kuulostavassa) kirjoituksessasi? Valitat sitä, että "Nykynaiset eivät kestä minkäänlaista vastoinkäymistä". Kuitenkin kirjoituksesi ja päättelysi mukaan se onkin niin, että miehet miehiä ovat niitä, jotka eivät vastoinkäymisiä kestä, vaan heti ensimmäisen vastoinkäymisen kohdatessa mielummin tappavat itsensä sen sijaan että ottaisivat vastuuta tapahtuneesta ja yrittäisivät hoitaa tilanteen järkevästi.

Äänestä

Kukaan ei ole vastuussa jos joku toinen tekee itsemurhan!! Se on itsekkäin teko mitä ihminen voi koskaan läheisilleen tehdä.. Se EI ole kenenkään vika, mutta kaikki läheiset ihmiset rakkaat kuin vihamiehetkin kantavat syyllisyyttä läpi elämän, eivät anna anteeksi itselleen. Tuskin kukaan isä haluaa että lapsensa tuntevat tappaneensa oman isänsä tai vanhemmat tuntevat että eivät tarpeeksi tehneet poikansa eteen, eivät tienneet tästä tarpeeksi... Jos luulee että tappamalla itsensä saavuttaa jotain niin tavan avuton täytyy olla.. Täysin uusavuton joka ei omillaan pärjää.. huh huh taitaa kirjoittaja olla yks näistä mamman pojista jotka eivät ilman kodin hoitajaa, äitiä toimeen tulisi..
Opettele elämään ennen kuin kirjoitat mitään näin lapsellista..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pate kirjoitti:

Joka päivä on lehdessä kuolinilmoituksia nuorista miehistä, joita jäävät kaipaamaan lapset ja omat vanhemmat.
Tälläinen mies on todennäköisesti tullut jätetyksi jostain olemattomasta syystä. Sen jälkeen ei psyyke ole enää kestänyt, koska mies oli varautunut elämään perhe-elämää koko loppuikänsä.
Nykynaiset eivät kestä minkäänlaista vastoinkäymistä, ja ovat kovin helposti manipuloitavissa esim. työpaikalla. Typerääkin typerämpää touhua! Kyllä siinä menee omakin elämä pilalle. Lukekaa vaikka mistä, niin valituksesta ei tule loppua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu