avioliiton rekisteröinti

hei.olen mennyt suomessa ulkomaalaisen miehen kanssa naimisiin.pitääkö rekisteröidä myös hänen kotimaassaan,vai millainen käytäntö...onko siis meidän avioliitto laillinen myös miehen kotimaassa.jos ei mitä pitäisi tehdä.
8295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No kyllä pitää toimittaa oma maansa maistraatiin avioliitto paperit käännettyinä sen maan kielelle tai joissakin maissa on ranska tai englannin kielelle riittävä.
Sen maan konsulaatista voi kysellä myös mikä on miehesi kotimaa.
Mutta aika outoa jos miehesi ei tätä tiedä.....mihn ja millä kielellä paperit on toimitettava? Suomalaistenkin on rekistöröitävä itse täälä kaikki ulkomailla solmitut avioliitot.

Äänestä
  • Naimisissa ulkomaalaisen kanssa jo useamman vuoden, ei ole rekisteröity Suomessa, mies asuu omassa maassaan ja minä vaihtelevasti Suomessa ja hänen kotimaassaan. Mies ei halua muuttaa tänne ja tuo järjestely sopii myös minulle. Mitä haittaa, jos ei liittoa ole rekisteröity täällä?

    Äänestä

  • Reilut sata maata, mm. Suomi on allekirjoittanut ns. apostille-sopimuksen, jonka avulla avioliitto on helppo rekisteröidä toisen puolison kotimaan maistraatissa. Paperi oli muistaakseni valmiiksi kirjoitettu useammalla kielellä, joten käännöksiä ei tarvita.

    Pakkohan avioliittoa ei ole toisen kotimaassa virallistaa, mutta siitä voi olla hyötyä esimerkiksi haluttaessa asua siellä.

    Äänestä

ei tule harrastettua kaksinnaimista kun maistraatti tietää asiasta.

Äänestä

Hei! Olen mennyt Gambialaisen miehen kanssa naimisiin moskeijassa ja käräjäoikeudessa!Otin miehen sukunimen hänen pyynnöstä.Suunnittelemme matkaa hänen kotimaahan perhettä tapaamaan :)

Äänestä
  • Nää nimimerkit on hauskoja. Gambivaimo, berberivaimo, arabivaimo jne. Aivan kuin ihminen muuttuisi gambiksi, berberiksi, arabiksi tms. mennessään naimisiin kyseisestä maasta tai kulttuurista kotoisin olevan kanssa.

    Äänestä

  • "Olen mennyt Gambialaisen miehen kanssa naimisiin moskeijassa ja käräjäoikeudessa"

    Oikeesti kyllä käräjäoikeudessa ei mennä naimissin vaan päinvastoin, sieltä haetaan avioero voimassa olevalle avioliitolle.

    Äänestä

  • Oletko aivan varma, ettet sittenkin mennyt naimisiin pyramidissa ja korkeimmassa oikeudessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


married2 kirjoitti:

hei.olen mennyt suomessa ulkomaalaisen miehen kanssa naimisiin.pitääkö rekisteröidä myös hänen kotimaassaan,vai millainen käytäntö...onko siis meidän avioliitto laillinen myös miehen kotimaassa.jos ei mitä pitäisi tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu