Taustaa: tapasin tyttökaverini eroni jälkeen ja hänen mielestään minulla oli juttuja muiden kanssa kesken. Oma näkemykseni on että kun hänen kanssaan olin, ei toisia enää ollut ja lähennyin häntä kokoajan seurusteluun asti. Pidän hänestä suunnattomasti, haluan rakentaa elämäni hänen kanssaan. Nyt nuo alkuaikojen asiat vaivaavat häntä ja hän on kuulemma miettinyt kuinka lopettaa suhde ja onko hän siinä vain velvollisuudentunnosta. Nuo entiset asiat tulevat yhä uudestaan väliimme hänen muistuttaessaan niistä.
Itse menen lukkoon täysin tilanteesta, tuntuu että en pysty normaalisti edes olemaan hänen kanssaan nyt. Ahdistaa ja en pysty keskittymään mihinkään. Hänellä olisi merkittävät juhlat ja minun pitäisi osallistua niihin, mutta nyt olen aivan poikki. Luultavasti pilaan hänen juhlansakin tässä tilassa.
kaikenlisäksi olin juuri laittanut kaiken hänen kanssaan olon varaan, muuttanut pitkän matkan, työpaikan vaihdon suunnitellut.
Pääseekö tästä eteenpäin, en tiedä...
Itse menen lukkoon täysin tilanteesta, tuntuu että en pysty normaalisti edes olemaan hänen kanssaan nyt. Ahdistaa ja en pysty keskittymään mihinkään. Hänellä olisi merkittävät juhlat ja minun pitäisi osallistua niihin, mutta nyt olen aivan poikki. Luultavasti pilaan hänen juhlansakin tässä tilassa.
kaikenlisäksi olin juuri laittanut kaiken hänen kanssaan olon varaan, muuttanut pitkän matkan, työpaikan vaihdon suunnitellut.
Pääseekö tästä eteenpäin, en tiedä...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olet jo osoittanut kaikella tekemälläsi naisystävällesi välittäväsi hänestä. muutto,työpaikanvaihdos jne jne. luulempa että nyt on kyseessä sellaien asia,että naisystäväsi haluaisi jättää sinut,mutta ei halua ottaa jättämistä omille harteilleen,vaan laittaa sen sinun syyksi. toki tämä on vain minun mielipiteeni jonka muodostin kertomasi perusteella.
juttele jonkun puolueettoman kanssa asiasta,jonkun yhteisen tuttunne kanssa. parisuhteessa ei välttämättä saada rakentavaa jutustelua aikaan jos toisella on vahvat näkemykset miten homma etenee.
koita kerätä voimia tulevaan juhlaa ja näytä vahva itsetuntosi =)
Itselläni täysin samanlainen suhde takanapäin ja itse olin tyttöystäväsi paikalla. Mielestäni nämä vanhat jutut ovat tekosyy hänelle kun on tullut epävarmaksi haluaako jatkaa teidän suhdetta. Jos on näin kauan pystynyt asian kanssa oleen niin miksi nyt yht. äkkiä?? Siitä yksinkertaisesta syystä, että tyttöystäväsi ei ole päättänyt oletko hänelle se oikea ja käyttää häikäilemättömästi vanhoja asioita tekosyynä jotta voi vierittää syyn sun niskaan.
olen käyttäytynyt aika samalla tavalla. Mieti hiukan omaa käyttäytymistäsi. Oletko ollut yhteyksissä entisiisi tai he sinuun tmv. Jotakin sellaista, mikä olisi saanut naisesi sellaisiin aatoksiin.
Itselläni ongelmia aiheutti juuri se, että poikaystäväni entiset soittelivat ja vainosivat, mutta se ei tuntunut miestäni haittaavan, suhdettamme kyllä.Myös oli ongelmana se, etten ollut ihan 100 varma, halusinko olla juuri hänen kanssaan.
No nyt on jo aikaa kulunut sen verran, että asiat ovat jo ihan mallillaan siihen nähden mitä ennen.
Oon ite ollut, ehkä vähän vieläkin samassa tilanteessa kun tyttöystäväsi.. Me eletään avoliitossa, eikä kummankaan edellisestä suhteesta ollut kauaa aikaa. Mieheni ex-soitteli, eikä mies pitänyt sitä lainkaan pahana, päinvastoin hänestä vaan normaalia kun pitkän suhteen jälkeen ollaan tekemisissä. Noh, tämä loukkas mua suunnattomasti, kerroin hänelle monta kertaa, että tulevasta ei tuu mitään jos ei menneitten anneta olla. Mutta tää kaikki sai mut hirmu epäileväks.. On ollu vaikee luottaa mieheen, kun ei tiedä mitä kaikkee selän takana tapahtuu.. Rakastan häntä kyllä kovin, mutta se epävarmuus..se kalvaa ja heittää tumman varjon mein suhteen ylle.. Mutta siis mielestäni oot kyllä valinnoillas hänelle osottanut, että olet tosissasi. Toivon että ajan kanssa helpottaa ja "möröt" voi jättää rauhaan.. niin meiät kuin teiätkin.
Kokeileppa kutsua hänet viikonlopuksi jonnekin mukavaan paikkaan vähintään parin sadan kilometrin päähän päivittäisestä ympäristöstä. "Petaat" kaiken ennakkon sille, mitä itse haluat, tietäen samalla, mitä häneltä odotat. Anna hänelle aikaa omilta odotuksiltasi, älä suutu mistään!, älä pilaa hetkeä... Kerro omista tunteistasi, niin kuin ne ovat. Loput tiedät itse. Jos ei tokene, ehkä hän ei sitten ole arvoisesi.