Haluaisin tehdä kyykkyä kovasti, mutta salillamme ei ole mitään turvahäkkiä tai vastaavaa mikä mahdollistaa liikkeen tekemisen turvallisesti. Koska tykkään tehdä raskaita sarjoja, kyykkytreenit jää joka kerta raskaaksi koska mielikuva pään rusentumisesta kyykkytangon alle epäonnistuneen kyykkystä ylösnousun takia kauhistuttaa liikaa. Eikö pitäisi saada lakiin kirjoitettua, että joka salilla missä voi treenata jalkakyykkyä pitää olla pakollisena myös turvahäkki tai muu suojaväline?
Kyykky pelottaa!
en halua vielä kuoll
193003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ehkä postimerkkien keräily voi olla sopivampi harrastus sinulle. siinä ei tarvitse pelätä muuta kuin hammastuksen repeytymistä.
Etukyykky on idioottivarmaa tuossa suhteessa!
Miten muka pää voi rusentua kyykyssä ? Kai siellä salilla on sentään levytangoille kyykkyteline, ? Jos teet maskimia, ja et pääse viimeisessä sarjaa enää kyykystä ylös pudota ne painot takakautta lattialle..
Oikeassa olet! Takakautta tiputtaminen vaatii tangon hyvää hallintaa joka ei vähemmän treenanneelle ole itsestään selvyys.
Olen myös kerran nähnyt etukautta pudotuksen. Heppu yksinkertaisesti nosti nopeasti persensä, köyristi selkänsä ja painoi päänsä alas työntäessään samanaikaisesti tangon voimakkaasti eteen.
En kuitenkaan suosittele vaikka ko. tapauksessa tanko ei edes raapinut takaraivoa.
Ei siinä nuppi olisi muutenkaan rusentunut.
Maksimeihin varmistajat lajia harrastaneista. Kysyttäessä ei kukaan kieltäydy.
Vain oma häveliäisyys ( tarpeeton ) voi olla esteenä!
Minulla tippui tanko etukautta, kun oli liian raskaat painot enkä päässyt ylös. Ja voin kertoa että se kävi niin ihan automaattisesti ja salamannopeasti. Kun silmissä pimenee, ei siinä silloin ruveta heittämään tankoa taaksepäin.
Sen jälkeen olen tehnyt jalat AINA laitteissa ja ihan hyvin ovat kasvaneet, geenit huomioon ottaen.
Kyykkymallia, miten maksimipainot tulee alas takakautta: (videon lopussa)
http://www.youtube.com/watch?v=8sLemIvoKjY
Kyykyssä taakse pudottaminen on hieman vaikeampaa.
Täytyy olla hyvä tasapaino ja painopiste riittävän takana.
Olkapäät taakse ja lantio voimakkaasti eteen.
Kyykkyhän oli onnistunut, eli harvinaisen huono video demonstroimaan EPÄONNISTUNEESTA kyykystä pelastautumista.
Juu. Niin on!
Ensimmäisenä talvena, opetellessamme tekniikoita, totuttelimme mm. tempauksessa ylivetoon, eli siihen etteivät kyynärpäät saa koskaan "pettää"! Tanko pudotetaan, kyynärpäät lukossa joko eteen tai vedetään yli.
Toinen oli juuri tuo takakyykky. Siinä otimme tuntumaa juuri tuohon taakse pudottamiseen mutta ylöstuloyrityksen alkuvaiheessa.
Teimme toistoja kohtuullisilla, hallittavilla painoilla.
Kuitenkin maksimeissa oli aina varmistajat.
http://www.youtube.com/watch?v=Y4QgM6sLBa8
ei hirveän turvalliselta kyllä näytä jos tanko jääkin niskaan kun keikahtaa eteenpäin
Hyvä näyttö! Jos, jos ja jos?! Mikä tahansa on vaarallista jos sitä ei osaa!
Kun keskikroppa on kunnossa ja painopiste kohdallaan niin ei tuossa mitään vaaraa ole.
Kuka tahansa kiinnostunut tai epäilijä voi kokeilla hallitsemillaan painoilla.
Kyykyn perustekniikka, vaikka se onkin yksinkertainen, täytyy hallita.
Pidän itsestään selvyytenä, että jokainen kyykkyä tekevä, tajuaa pään asennon ja katseen suunnan tärkeyden.
Pää nyökällään lattiaan katsojat tuuperuvatkin eteen.
Sekään ei ole katastrofi jos kippaa salamannopeasti perseen ylös ja samanaikaisesti, pää edessä alhaalla, runttaa täysillä tankoa eteen päin.
"Sekään ei ole katastrofi jos kippaa salamannopeasti ******* ylös ja samanaikaisesti, pää edessä alhaalla, runttaa täysillä tankoa eteen päin."
Niskanimien paikoiltaanmeno ei minun mielestäni ole mikään kovin pieni vamma. Puhumattakaan siitä jos tangon työntäminen pään yli epäonnistuu ja kallo rusentuu tangon alle ap:n kuvaamalla tavalla.
Niskanikamien siis
Sanon vielä kerran, että kun silmissä mustenee, niin silloin ei kykene tekemään mitään järkiperäisiä valintoja, vaan painot tippuvat minne tippuvat!
Kyykky on vaarallinen, se tuhoaa polvet ja mahdollisesti myös niskan.
Pohjapompulla paljon tehtynä polvien nivelsiteet kyllä venyvät. Saattaa olla vanhemmiten haittaa kuten minulla.
En usko syväkyykyn oikein tehtynä aiheuttavan mitään harmia.
Tuo niska on mimulle kyllä täysin uusi ja outo kohde!
Tankoa ei pidä laittaa niskaan, vaan yläselkään hartioiden korkeudelle. (kato mallia tokolan kyykky-videoista) silloin kyykkäys on tehokkainta, ja nosto tapahtuu jaloilla, eikä selällä.
Vielä täsmennystä. Olkapäät takana!
Pidän itse tankoa melko ylhäällä. Minulla se "istuu" luontevimmin lapaluisen päällä, olkapäät reilusti takana.
Jotkut, enemmän selkäänsä luottavat, pitävät tangon tuota alempana mutta en suosittele aloittelijalle.
Kunhan eivät noviisit pidä sitä selkärangan varassa, olkapäät edessä, selkä köyryssä.
Itsestään selväähän tämä tosin on!
Pistä kypärä päähän ja turvavyö kiinni. Liian monet kyykkääjät on unohtanut ne.
hyvä kirjoitus kyykystä: https://www.personaltrainingstudio.fi/fi/personal-trainer-blogi/kyykky