http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194787877582/artikkeli/il elakeleikkuri yllatti taysin - leikkaa elakkeesta 127 euroa kuukaudessa .html
asia on painettu mediassa villaisella mutta koska herrat ovat tuhlanneet eläkerahamme väärillä sijoituksilla keskittyen vain omien palkkojensa nostoon suuremman eläkkeen toivossa, kansalta aletaan leikkaamaan.
ELÄKKEITÄ LEIKATAAN - NYT SE ALKOI
21
328
Vastaukset 21
- Välihousu
Jaaha, tämä pappa alkaakin sitte varastaan kaupoista sen verran mitä eläkettä piennetään! Ei muuta
- jjkkvhhhvhjklnkg
..joka on sitten kauppiaalla veruke nostaa hintoja. Sitten maksaa tuotteet niin paljon, että loputkin joutuu varastamaan:)
- kateus sokaiseeee
Väärä kohde, ei se ole kauppiaiden vika että eläkeherrat tuhlaavat meidän rahamme. Kauppiaskin on yksi eläkkeen saaja ja samassa veneessä kanssamme.
- Välihousu
kateus sokaiseeee kirjoitti:
Väärä kohde, ei se ole kauppiaiden vika että eläkeherrat tuhlaavat meidän rahamme. Kauppiaskin on yksi eläkkeen saaja ja samassa veneessä kanssamme.
Soon aivan sama kuka häviää mutta minä otan sen takasin. SItäpaitsi kauppiaat ei häviä mitään ne vaan nostelee hintoja
- Kepu pettää aina.
Vahnasen aikan tehtyjä todella hienoja lakeja.
- se on nähty
Aina kun on kepulaiset vallassa tulee pahaa jälkeä duunareille ja tavallisille ihmisille.
- 44444444444444444444
ja juuri pari päivää sitten tuli tieto että Finnair saa uuden rakennuksen,rakennuttaja on Ilmarinen ja diili tehty Finnairin entisen pomon rakennusliikkeen kanssa.
Sama peli jatkuu,moraalitonta toimintaa, todella törkeää! - "mummeli""
Eläkkeet on leikattu siitä saakka, kun Lipposen hallitus keksi taitetun indeksin.
Lisäksi ylisuurten eläkkeiden saajien eläkekertymä ei riitä näihin heidän saamien eläkkeiden maksamiseen. Ne rahat revitään sun ja mun nahkasta. Me maksamme mm. Lipposen suuren eläkkeen. Lieventävänä on tosin, että sillä on elätettävänä alaikäisiä lapsia.
Tuo saatanan hallitus ei saa eläkekattoa aikaisiksi, kun se koskee heitä itseään! Kaikissa järkevissä maissa se katto on. Vedotaan leskeneläkeisiin sun muihin. Mitä se tähän kuuluu, katto pystyyn esim. 5000 ja muut pykälät ennallaan. - sdp..apuva..
Lipponen nosti eläkkeitä 5 euroa kk...Samaan aikaan LILIUS SAI miljoonia.aina muistan....Nyt on päästävä nämä kroonisesti ahneet kynimään.ei auta pirukaan.
Mikä puolue ottaisi seuraavissa eduskuntavaaleissa aivan pääteemakseen eläkekaton? Nythän juuri suurten ikäluokkien astuessa eläke-elämään tällä olisi kansantaloudellekin merkityst'ä. Ja miksei sitä jo nykyhallituksessakin oteta esille?
- rrt
jjeeves kirjoitti:
Mikä puolue ottaisi seuraavissa eduskuntavaaleissa aivan pääteemakseen eläkekaton? Nythän juuri suurten ikäluokkien astuessa eläke-elämään tällä olisi kansantaloudellekin merkityst'ä. Ja miksei sitä jo nykyhallituksessakin oteta esille?
Sitähän ovat perussuomalaiset jo esittäneet , seuraa vähän politiikkaa ja äänestä oikein.
rrt kirjoitti:
Sitähän ovat perussuomalaiset jo esittäneet , seuraa vähän politiikkaa ja äänestä oikein.
Mielestäni se ei kuitenkaan ole ollut tarpeeksi esillä, pääteemojen joukossa. Odottelen nyt, milloin Juhana Vartiainen esittää sitä. Hänhän on hallituksen torvensoittaja.
- Kökkö.
Mahtaako koskea maajusseja ? kunhan kysyin.
- Ei koske
Maajussit pääsee isolla tuella nuorena eläkkeelle.
- Häkämies rikastuu
Häkämies valittiin Ilmarisen hallitukseen ja SE kuittaa minsterinpalkan lisäksi n. 100 000 € / v palkioita jotka peritään eläkeläisten säästöistä. Samaan aikaan muun kansan eläkkeitä leikataan ja eläkeikää nostetaan. Eikö toimikin hienosti Kokoomuslaisten mafia? Kansan omaisuudesta miljardien euroje tuhoaja umpikiero korruptiorosvo saa palkkioksi rikoksistaan jättimäisen ministerin palkan lisäksi oikeuden ryöstää eläkäkeläisten vähiä säästöjä tekemällä pelkästään lisää tuhoja tässä yhteiskunnassa.
Taitaa tämän lammaslauman joka ainoa pässi katsella tumput suorina ja huuli pyöreänä kun rosvo toisensa perään ryöstää sen rahaa ja omaisuutta... - jo eläkkeellä
Onneksi ei leikkaus koske niitä,jotka sai eläkkeen sai työkyvyttömyyseläkkeen ennen 2010.Tuleviin vaikuttaa.
- ei hyvä.
Eläkkeitä leikataan tehokkaasti jo nyt. kolmannes työkyvyyttömyyseläkehakemuksista hylätään. Työkyvyttömyyseläkettä hakevan täytyy nykyään olla melkein kuollut, ennenkuin lääkärit edes kirjoittavat näitä todistuksia eläkkeenhakuun. Turhia hakemuksia ei lähetetä. Vuosikymmeniä sitten tuotakin tapahtui. Välilevynluiskahduksesta eläkkeelle suitsait. Ei enää. Kohta nuo eläkehakemusten hylkäysprosentit ovat todella pelottavilla rajoilla. Todennäköisesti kuolintodistus tulee ennen myönteistä elkepäätöstä.
- vihreä raita.
säästetään. sallitaan eutanasia. tilaan heti pillerit netistä ja lakkaan rasittamasta kataisen hallitusta. jääpähän nekin lantit kreikkaan ja kyprokseen. Mutta lähettäkää ne pillerit pstilaatikkoni sinisessä paketissa.
- lahjottu kai
Vanhanenhan nimitti HYSÄLLÄN Tohinalla kelan johtajaksi.Nyt se valkeni.Sovittu juttu.Kiire oli Vanhasella.Kun lopetti politikoinnin.Kun oli viittä vaile vankilassa koko äij'ä.
- xxx14
tuntuu niillä eläke yhtiöillä viellä olevan rahaa sukan varressa kun rupeavat tukemaan konkurssi kypsää stx yhtiötä että suomalaiset saisivat laiva tilauksen,ihmetyttää noi laivavarustamot kun valtio työntää niille innovaatio tukea monia kymmeniä miljoonia euroja ja siitä huolimatta ne ei riitä muka jonkun laiva tilauksen saamiseen,mieleen tullut että "voiteleeko"ne niillä rahoilla laivan teettäjiä vain minne ne rahat menevät,ei ne ainakaan näy tavallisen hitsarin tilipussissa.
niilläkin tuilla saataisiin jo pienimmissä firmoissa jos rahat jaettaisiin niille monta työpaikkaa. - ....................
Aikaisemmin leikattiin kelan osuus pois joka oli noin 100-200 kk eläkkeen saajille.
siitä on noin 10 vuotta aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831049
- 73882
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut109637- 43585
- 47582
- 30552
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4536Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164533Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61525Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136518