Halkoja, olen 17v poika (täytän tänä vuonna 18v) Turusta ja käyn tällä hetkellä iltalukiota jota olen nyt käynyt vuoden (olin puoli vuotta ilman opiskelupaikkaa peruskoulun jälkeen), asuin ulkomailla pari vuotta ja muutettiin takaisin Suomeen ennen kuin menin yhdeksännelle luokalle jossa kärsin jonkin verran yksinäisyydestä ja päätin mennä peruskoulun jälkeen iltalukioon johon menin vasta puoli vuotta peruskoulun loppumisen jälkeen kun en tiennyt että mihin menisin ja nyt/tulevaisuudessa haavenani olisi muutta ulkomaille töihin, mutta miten voisin päästä ulkomaille töihin? Ihan sama mihin maahan mutta mielellään haluaisin päästä euroopan ulkopuolelle? Voisko joku antaa joitakin vinkkejä ja ohjeita?
17v poika
1
231
Vastaukset
- Suosi Suomea
Ulkomaille voi toki lähteä.
Helpoiten töitä saa Euroopasta, koska EU:n alueella on vapaat työmarkkinat ja vapaa liikkuvuus.
Koulutus on tietysti asia, joka on yleensä välttämätön työn saamiseksi. Toki jotain kesätöitä jne. harjoitteluja saa esim. ilman korkeakoulututkintoa.
Suomalainen koulutusjärjestelmä on hyvä ja huono. Kannattaa kuitenkin kouluttautua Suomessa, koska koulutus on teoriassa ilmaista, ja käytännössä reilusti halvempaa kuin muualla maailmassa. Samanlaisista eduista nautitaan opiskelijoiden keskuudessa lähinnä muissa Pohjoismaissa. Suomalaista koulutusta myös arvostetaan maailmalla, joten miksi jättäisi tilaisuuden käyttämättä, kun tarjolla on koulutusta, joka on ehdottomasti maailman parhaimmistoa.
Mikäli Euroopan ulkopuolelle haluaa töihin, niin ammattitaitoista työvoimaa toki tarvitaan etenkin Aasiassa. Kehittyviä alueita ovat myös Afrikka ja Etelä-Amerikka. Myös Lähi-itään on suomalaisia lähtenyt paljon töihin.
Monille nuorille tämä muutto ulkomaille ja työskentely ulkomailla tarkoittaa lähinnä Amerikan Yhdysvaltoja.
Yhdysvaltoihin ei pääse kovinkaan helpolla, kuten ei pääse Kanadaankaan.
Yhdysvaltoihin on parhaat työllistymismahdollisuudet, kun on hankkinut itselleen korkeakoulututkinnon sellaiselta alalta, jossa Yhdysvalloissa on kova työntekijöiden tarve. Esimerkiksi terveydenhuolto on yksi niistä aloista, joka työllistää niin Suomessa kuin Yhdysvalloissa, nyt ja tulevaisuudessa. Kuitenkaan toisen asteen tutkinnoilla ei vielä työviisumia oikein hankita. Erityisammatit ovat sellaisia, jotka avaavat työllistymismahdollisuuksia ympäri maailmaa.
Helpoin tapa hankkia työ Pohjois-Amerikasta on varmaankin hankkia paikallinen koulutus, jolloin sinulla on huomattavasti paremmat edellytykset saada työlupa. Koulutus on kuitenkin todella kallista verrattuna Suomeen, koska valtio tai osavaltiot eivät tue opintoja samalla tavalla kuin Suomessa. Lukukausimaksut ovat tavallisia Yhdysvalloissa, Australiassa, Kanadassa, Isossa-Britanniassa, Saksassa jne. Lukukausimaksut vaihtelevat tutkinnon ja koulun mukaan, mutta yleensä puhutaan tuhansista euroista lukukaudelta. Lukukausi ei kaikkialla tarkoita samaa syyskuu-kesäkuu -järjestelmää, joka Suomen peruskouluissa ja toisella asteella on käytössä. Lukukausia voi yhden opintovuoden aikana olla useampia eli tuo tonnin lasku ei välttämättä riitä vuodessa. Usein kokonaiskustannukset ovatkin pidemmiltä koulutuksilta kymmeniätuhansia euroja.
Näihin on toki saatavilla tukea ja lainaa Kelasta, stipendejä jne. Silti suuri osa on kustannettava itse.
Ehkä paras keino kuvata tuota rahoitusta on se, että yhdysvaltalaiset vanhemmat joutuvat usein aloittamaan säästämisen lastensa koulutusta varten jo ennen heidän syntymäänsä. Rahaa siis kerätään helposti 10-20 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1382378Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n712299Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi661969EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt781665- 1071542
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1021498Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1191401Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki321264Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191191- 811134