Avoliitoossa eli huoraparissa pakosta elävät lapset joutuu kärsimään vanhepiensa synnistä monessakin mielessa, mutta koska tiedätte ne itsekkin en viitsi niitä nyt tässä kerrata.
Avoliitto on rikos jumalaa ja lasta kohtaan.
7
263
Vastaukset
- Vapaus valita toisin
Onnekseen ne lapset eivät tiedä tai tule koskaan tietämäänkään mikä on ns. "synti", joten he saavat elää lapsuuden syyttömän onnellisina ja iloisina lapsina vaan, vapaamielisessä ja laajakatseisessa ympäristössä, jossa heillä on tukena ja turvanaan konkreettinen isä ja äiti näkymättömien taruolentojen sijaan.
Avoliitto on asia joka sijaitsee ahdasmielisen ja syyllisyyttä kantavan ihmisen ymmärryksen ulkopuolella. Avoliitto on aivan liian vapaa mielentila tiukkoihin sääntöihin uskovalle.- Uskovainen87
Raamatun mukaan yksikään synti ei ole toista pahempi ja jos on syyllinen yhteen syntiin on syyllinen kaikkiin. Kukaanhan meistä ei ole synnitön...enough said!
- Realismia
Uskovainen87 kirjoitti:
Raamatun mukaan yksikään synti ei ole toista pahempi ja jos on syyllinen yhteen syntiin on syyllinen kaikkiin. Kukaanhan meistä ei ole synnitön...enough said!
Juurikin näin.
Ken meistä on synnitö, heittäköön sen ensimmäsen kiven:) - Jeesus ja Lumikki
Uskovainen87 kirjoitti:
Raamatun mukaan yksikään synti ei ole toista pahempi ja jos on syyllinen yhteen syntiin on syyllinen kaikkiin. Kukaanhan meistä ei ole synnitön...enough said!
Raamattu on lähi-idässä pronssikaudella eläneen paimentolaiskansan satukokoelma. En minäkään etsi Grimmin veljeksien kirjoista elämisen lakeja vaikka ne ihan kivoja tarinoita ovatkin.
- Pentuparka
"lapset joutuu kärsimään vanhepiensa synnistä monessakin mielessa"
Kyllä niitä on avioparienkin lapsia huostaanotettujen joukossa. Ja entä sitten uusperheet, joissa molemmat vanhemmat on eronneita? Jos lasten kannalta katsotaan, ei varmaan pelkkää auvoista perhe-elämää. - Ei h-i !
Avioliittohelvetti on vielä suurempi syntirikos. Aviohelvetissä kärsii ja alistuu joko toinen tai molemmat eikä se voi millään olla Luojan jumalaisen suunnitelman tarkoitus.
Puhutaan avolittojen synnillisyydestä sitten, kun olet paasannut läpi kaikki maailman oikeat ja pahat synnit: sodat, pakolaiset, nälänhädät, joissa lapsia kuolee NÄLKÄÄN!, murhat, tapot, raiskaukset yms. toisen ihmisen reviirin häväisyt, j n e ...
Kyllähän sinä nämä tiedät, fiksu ja hieno ihminen, jolla on varaa heitellä niitä kiviä ja osoitella syntejä. - salavuoteus
En tahdo,
olen elänyt koko ikäni avosuhteessa. Meillä on kaksi aikuista lasta, molemmat opiskelevat yliopistossa, seurustelevat, eivätkä vaikuta mitenkään kärsineen vanhempiensa aviottomuudesta.
Toimivat läheiset ihmissuhteet ovat tärkeimpiä asioita elämässä. Niihin ei valitettavasti mikään avioliitto, jumala tai uskomus auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454422Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232879Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412632Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?831606Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021052- 45996
- 59993