Nuori maisteri työttömänä

....................

Tiedän, että on oma vikani, että olen työtön, kun en opiskelu aikoina verkostoitunut jne. mutta tilanne on kuitenkin tämä.

Valmistuin noin vuosi sitten ja tuntuu, että kynnys hakea töitä nousee koko ajan. Pohdin kuinka minun työttömyyteen suhtaudutaan työhaastattelussa jne. Olen 25-vuotias ja takana oikeasti todella väsyttävä elämä (koulukiusaamista koulussa, työpaikoilla ja jopa yliopistossa). Ärsyttää olla tällainen tunneherkkä ja yliempaattinen ihminen, joka aina huomioi muita. Kulutin elämästäni vuosia ensiksi ystävien paapomiseen ja sitten poikaystävän, joka lopulta hylkäsi.

Yliopistossa lehtori teetti ylimääräisiä töitä, kun huomasi, etten osaa sanoa ei. Vasta jälkikäteen tajusin kuinka minua oli jälleen kerran huijattu. En oikeasti vaan jaksa luottaa ihmisiin, kun joka kerta vedetään matto alta.

Jotenkin sitä vain haaveilee, että olisi työpaikka, jossa ei tarvitsisi pelätä kiusaamista ja saisi keskittyä työskentelyyn.

Jotenkin ristiriitaista, että tunne elämältäni olen todella tyytyväinen. En juo, syön terveellisesti jne mutta rationaalisen puolen takia harkitsen välillä itsemurhaa. En vaan pysy tämän yhteiskunnan pyörityksen mukana.

En oikeasti tiedä mitä minun kannattaisi tehdä.

5

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cimpukka-

      Ala kunnioittamaan enemmän itseäsi. Tämä sinun aloituksesi kuulostaa enempi siltä, että menee tuonne "henkinen hyvinvointi & mielenterveys" -puolelle. Saat kunnollisen työpaikan sitten kun olet jotenkuten tasapainossa itsesi kanssa, mutta sinun pitää tehdä töitä sen eteen! Lakkaa olemasta kynnysmatto! Tsemiä elämääsi, muista että ei ne muut ole sua parempia, piste.

    • Vanha maisteri

      Hanki ystäviä ja yritä nyt luoda niitä verkostoja. Oletko ajatellut muuttaa toiselle paikkakunnalle, josta saisit töitä? Olet nuori ja sinulla on koko elämä edessä ja paljon mahdollisuuksia. Ehkä kannattaisi irrottautua vanhoista kuvioista ja aloittaa uusi elämä jossakin muualla. Minullakin oli nuorena samanlaisia ongelmia, vaikka työpaikan sitten sainkin melko pian.

    • saaremaalta

      Kokeileisitko täältä saarelta. Töitä olisi kotieläinten parissa kotitilalla ja voisit todella löytää oman elämän tarkoituksen täältä:

      Saaremaan työpaikosta on täällä:
      http://www.soov.ee/saaremaa/vabad_tookohad?ca=12&w=1&cg=9020&st=s&st=u&st=b&st=k&st=h

      Saaremaasta saa tietoa suomeksi: www.saaremaa.ee ja sen paikallislehden nettisivuilta: www.saartehaal.ee

      Siellä ihmiset ovat hyvin vieraanvaraisia ja avuliaita. Auttavat kaikessa.

      Se on todella upea saari ja viime kesällä siellä oli suomalaisia tyttöjä kesätöissä harjoittelijoina hotelleissa sekä autokorjaamon töissä englantilaisia vaihtareita.

    • hmmm...

      Et kerro minkä alan maisteri olet. Tiedän lukuisat huuhaatieteitten maisterin tu´tkinnot jotka johtavat ikuiseen työttömyyteen tai pätkätyöllistymiseen pienillä palkoilla. Jos tekniikan, kauppatieteideiden ets etc... niin sillä saa kyllä töitä

    • akavan_erityisalat

      Hei,

      Hyvä kun uskalsit kertoa tilanteestasi. Työllistymiskysymyksethän ovat juuri se juttu, jonka kanssa nuoret maisterit ja muut jäsenemme päivittäin painiskelevat. Uskomme, että työnantajien asenteet ja arvot ovat vahvasti muuttumassa. Työttömyys ei ole yksin työntekijän vastuulla vaan pitkälti kiinni myös alasta ja taloustilanteesta. Kyllä useammat työnantajat tämän ymmärtävät.

      Kuulutko ammattiliittoon? Esimerkiksi meillä on tarjolla uraneuvontaa ja työnhakupalvelua jäsenpalveluna. Jos haluat verkottua, yksi hyvä vaihtoehto on yhdistystoiminta.

      Pidä kiinni haaveestasi – hyviä työyhteisöjä löytyy ja hyvän työelämän puolesta mekin teemme töitä.

      Terveisin,
      Akavan Erityisalat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      119
      9726
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      99
      9496
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7891
    4. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      7271
    5. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6274
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5438
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      9
      4827
    8. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      29
      4566
    9. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4385
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4353
    Aihe