MAKEANHIMOSTA EROON!!!!

suklaaholisti

olen sopusohtainen nuori urheilija. tiedän ravinnon ja liikunnan merkityksen kunnossa pysymisessä, syön suht terveellisesti ja liikun paljon, lähes päivittäin melko rankkaa liikuntaa. ainoa "ongelmani" on karmea makeanhimoni. en tykkää mistään leivonnaisista tai pipareista, mikä on hyvä, mutta syön lähes päivitäin suklaata tai karkkia. itsekurini ei riitä pääsemään irti liiasta karkin ja suklaan mässyttämisestä. pahimmillaan makeanhimoni on juuri ennen kuukautisia. tämä asia häiritsee minua, vaikka en siitä urheilun takia liho juuri lainkaan. olisiko kenelläkään hyviä neuvoja?

9

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kun makean-himo iskee, syö jotain hedelmää. Ja jos olet vaikka kaupassa, ja suunnittelet matkaa karkki-hyllylle valitsemaan suklaita, niin mene hedelmä-osastolle. Nykyäänhän on paljon herkullisia hedelmiä, niin ei muuta kuin valitsemaan. Kyllähän sitä itse-kuria tarvitaan... koita nyt vaan taistella sisäistä suklaa-hirmuasi vastaan. Onnea.

    • minda

      Suosittelisin kokeilemaan kromi-tabletteja, apteekeista ja luontaistuotekaupoista ainakin saa. Moni muu taas ei suosittelisi, tosi monilla ei siis tunnu vaikuttavan mitenkään. Minulla taas on selvästi hillinnyt pahinta makeanhimoa. Joten, kannattaa edes kokeilla:)
      Kyllä se suklaa aivan yhtä hyvältä maistuu vaikka kromia söisikin, mutta ei tule enää sellaista hirveää himoa saada jotain makeaa.

      • satu

        Maitosuklaan tilalle voisit ottaa muutaman palan oikein tummaa suklaata. Maku on vähemmän makea mutta silti suklainen. Itselläni ainakin katkaisee sen suklaahimon ja antaa samalla sen syntisen tyydytyksen. Kyllä vähän pitään olla elämässä namiakin kun ei jatkuvasti syö...


      • addikti

        Ei vaan mulla auttanut toi kromi!Harmi, olen kuullut että joillain toki auttaa.Itse vedin purkillisen yhteensä ja välillä kaksikin tabua päivässä, mutta tuloksetta. Pienemmät määrät karkkia kerta ostoina on auttnut minua hiukan ja salmiakkia en voi syödä ylettömiä, niinpä ostan sitä. Täytyy kyllä sanoa, ettei hedelmät ole korvike kun oiken himo iskee...


    • Myymi

      proteiinin lisääminen ruokavalioon? Urheilet paljon joten tarvettakin on.
      Olen nyt ollut kutri.netissä esitellyllä ruokavaliolla muutaman viikon ja tasapainottanut omalta osaltani nimenomaan proteiinin saantia. Makeanhimo on kadonnut lähes tyystin. Vähintään 3 tunnin välein otan leipäpalan tai hedelmän jos ei ole aterian aika, näin ei nälkäkään edistä himoa makeaan. Kromi ei ole minua auttanut millään tavalla tässä.

    • Emppu

      ... karkkia, karkkia! edellämainitut neuvot ovat olleet kaikki ihan hyviä; tumman suklaan syöminen on kuulemma jopa terveellistä jos sitä syö kohtuudella. eikähän sitä paljoa tee mieli ahmiakaan. Yksi ihan pätevä keino on yksinkertaisesti vähentää määrää, eli ei osta kaupassa esim. kokonaista levyä suklaata vaan pienen patukan, tai isoa pussia irtokarkkia vaan pienen askin vaikka hedelmäpastilleja. Mitä xylitolisempia, sen parempi =) usein karkinhimossa (ainakin itselläni) se ensimmäinen suupala on tärkein. Sitä on saatava, ainakin maistaa. ei kannata kieltää makuja itseltään kokonaan, tai saat karkista itsellesi mukavan pakkomielteen... ;)

      Terveellisiä vaihtoehtoja karkille ja makealle yleensä ovat esim. kuivatut hedelmät, kuivatut banaanilastut tms. Eiväthän ne ihan sitä karkkia korvaa, mutta vähän kuitenkin. Kuukautisia edeltäviä himoja voi ennakoida hankkimalla näille päiville em. herkkuja ja sallimalla itselleen "koko pussin" syömisen (kunhan ostaa riittävän pienen pussin). =)

      Meillä on siinä suhteessa onnea, että emme kuulu niihin, joiden intohimo kohdistuu pikkuleipiin ja leivoksiin... niitä kun yleensä löytyy pakastimesta ja niitä voi itse hätätilanteessa vaikka leipoa (tai syödä sitä kakkutaikinaa ;)) mutta karkkia täytyy lähteä kaupasta hakemaan.

      • kiskf

        olen kuullut, että noissa on paljon kaloreita? vai miten on??jos ovat suhkot terveellisiä tämä lähtee kauppaan ;)


    • Tietäjä

      Rupeat jonkun ystäväsi kanssa herkkulakkoon. (mielellään jonkun kanssa joka voi vahtia sinua ympäri vuorokauden.) Tämä voisi kestää esim 1kk.

      Sanktioksi laitatte jotain todella pahaa, esimerkiksi 1000 sivuisen taidehistorian lukeminen tai muuta vastaavaa. Kyllä muuten toimii, eikä herkunnälkä pääse iskemään ,kun joutuu päättämään suklaapatukka taidehistoriaa tai ei suklaata huomattavasti mukavampi vapaa-aika

    • niini

      kun tulee aivan hillitön karkin himo,niin käyn sellaisessa kaupassa jossa saa irtokarkkeja ja ostan vain ihan pikkuruisen pussin jotain sellaisia hieman erikoisempia karkkeja tai vain muutaman suklaan ...ennen kun ostin karkkia niin lapoin surutta pussiin kaikenlaisia karkkeja ja pussin hinta oli yleensä jopa kahden euron paikkeilla ja tietenkin mätin kaikki kerralla kun en voinut lopettaa.nykyisin en ota niitä aivan tavanomaisia karkkeja ja pussin hintä on tippunut alle euroon ja vieläkin syön kaikki kerralla mutta siitä pienestä määrästäkin saan tyydytettyä himoni..:))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      28
      2301
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      29
      1632
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1413
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1412
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1044
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      237
      877
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      14
      747
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      730
    Aihe