Vehviläisen lähtö Finnairista olisi mielestäni luonnollinen jatkumo törttöilyille (todennetulle huonolle harkintakyvylle). Ihmettelen, että on vielä siellä. Finnairissa varmaan on laumoittain alijohtajia, jotka kykenevät tuuraamaan Vehviläistä tai sieltä voisi löytyä vaikka joku uusi nimi toimariksi.
Toiseksi itse oletan, että tj:n tehtävä tämän kokoisessa yhtiössä on enemmänkin toimia yrityksen keulakuvana ja kanavana delekoida hallituksen näkemyksiä ja toiveita eteenpäin. Sen homman varmaan voisi hoiitaa joku tuntemattomampikin (ryvettymättömämpi) nimi.
Toiseksi itse oletan, että tj:n tehtävä tämän kokoisessa yhtiössä on enemmänkin toimia yrityksen keulakuvana ja kanavana delekoida hallituksen näkemyksiä ja toiveita eteenpäin. Sen homman varmaan voisi hoiitaa joku tuntemattomampikin (ryvettymättömämpi) nimi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta Vehvis on nostanut lentofirman suosta jaloilleen.
Kuinka tukeville jaloille se sitten on nostettu? Mitään erityistä luottamusta ei markkinoille ole ainakaan vielä syntynyt.
Pörssikurssi on seuraillut viimeisen 5 v aika tarkkaan kotimaan pörssin yleistä kurssikehitystä muutamaa merkittävämpää poikkeusta lukuun ottamatta.
2008 mentiin käsi kädessä alaspäin ja lujaa. Loppuvuonna Finnair kuitenkin sai korjattua kurssia kun taas OMX jatkoi laskua.
2009 OMX jatkoi laskua käyden tosi alhaalla kun taas Finnairin kurssi kulki aika tasaista linjaa.
Vuoden 2010 alkupuolella johtoon astui Vehviläinen.
2010 ja 2011 mentiin käsi kädessä.
2012 Alkuvuonna OMX nousi reilusti, mutta vuoden puolivälissä oli taas palannut alkuvuoden tasolle kun taas Finnair sukelsi 5 v jakson alhaisimpaan arvoonsa (poiketen reilusti OMX:stä). Sen jälkeen taas on menty käsi kädessä.
2010 alkuvuonna, kun Vehviläinen astui ruoriin, oli Finnairin kurssi ~ 4 e ja OMX ~ 6700 p. Nyt Finnair on ~ 2,8 e (tässäkin osa viimeviikkojen spekulaatiota) ja OMX ~ 6100 p.
Siitä kun Vehviläinen astui palvelukseen on Finnairin kurssi laskenut 30-40%. OMX on laskenut samana aikana ~ 10%.
>>Siitä kun Vehviläinen astui palvelukseen on Finnairin kurssi
laskenut 30-40%. OMX on laskenut samana aikana ~ 10%. >>
Tuosta Vehviläisestä tulee joudavan hyvä ankkurijarru Cargotecille. Se kun iskee ja tilttaa sorkkansa syvälle passkaan niin siitä ei edetä firmassa yhtään minnekään. Se jarru pitää.
Cargotecin toimitusjohtajan töistä sopiminen kävi nopeasti, ne saatiin sovittua Vehviläisen kanssa viikossa.
Mutta sitten tuli käsittelyyn Vehviläisen haluamat palkkaetuudet! Optiot, asunnon myyminen ja takaisinvuokraaminen, leasingpurjeveneen kompensio, lentopisteet ja vaimon Finnair-lentopistebonuksien siirtämiset ja kompensaatiot jne jne
Tässä souvissa alkoi aikaa kulumaan sen verta aikaa, että neuvottelut olivat vielä eilen ehtoolla aivan auki. Finski ja Cargotec molemmat olivat häpeissään aivan hiljaa koko Vehviläisen neuvotteluputkem etenemisestä ja asiasta.
" Se kun iskee ja tilttaa sorkkansa syvälle passkaan niin siitä ei edetä firmassa yhtään minnekään. Se jarru pitää."
Heh, onko tuo varma tieto että Vehviläisellä on sorkat? Sehän on tiedossa että Vapaamuurarien ylimmällä esimiehellä on sorkat ja hiilihanko.
Mutta että noilla alemmille pikkupäälliköillekin olis alkanut sorkat kasvaa?