Käsittelyn viivästyminen TE-toimistossa

pienellä viiveellä

Päivä 38. Ei vieläkään lausuntoa työkkäristä.

Loistava rakenneuudistus hieman saanut pakkaa vissiin sekaisin.

Näissähän on isoja alueellisia eroja, mutta kuinka nopeasti olette saaneet työvoimapoliittisen lausunnon?

21

1517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23rr33r3rr32

      Mun yks käsittely on kestäny jo ainakin kaks kuukautta ja asia on edelleen käsittelyssä. Ei se ole mitenkään "unohtunut".

      • 23rr33r3rr32

        Tähän haluan kertoa, että eilen viimeinkin sain päätöksen. Laitoin hakemuksen muistaakseni 14. päivä marraskuuta. Ihan helvetin hidasta touhua.


      • 23rr33r3rr32
        23rr33r3rr32 kirjoitti:

        Tähän haluan kertoa, että eilen viimeinkin sain päätöksen. Laitoin hakemuksen muistaakseni 14. päivä marraskuuta. Ihan helvetin hidasta touhua.

        Siis 14. päivä marraskuuta vuonna 2012.


    • Näin P-Pohjanmaalla

      Ihan normaalia. Lisäksi täällä päin harrastetaan sitä, että laitetaan työttömyysturva-oikeus lautakunnan käsittelyyn joka hemmetin välissä jos minkälaisilla perusteilla. Tuolla saadaan työttömälle nollatulot kätevästi pariksi kuukaudeksi. Syy tuohon kyykytykseen on lähinnä yksittäisten te-keskuksen tanttojen sadistinen nautinto, jota he saa ajaessaan työttömiä työnhakijoita epätoivon partaalle. Kun sitten joskus parin kuukauden päästä rahaliikenne taas juoksee (takautuvasti, koska ei ollut perusteltua syytä karenssiin), niin siinä vaiheessa onkin talous jo kuralla ja pahasti. Vuokrat, sähköt, vedet, puhelimet, netit, yms maksamatta ja pahimmassa tapauksessa perinnässä, jolloin 20€ laskusta tulee 120€ lasku.....

      • systeemi on perästä

        Näin kävi minullekin. 9 viikkoa odottelua. Nyt kävin pankissa keskustelemassa muutaman tuhannen euron lainasta, jolla estän kaiken kasaantuneen perintään ja ulosottoon menoa (nykyään jo 60 päivän viivästyksestä tulee helposti merkintöjä ja isot lisäkustannukset). Pankista kysyttiin ivallisesti, mihin olet rahasi kuluttanut töissäollessasi. Sanoin, että kait näet sieltä, että viimeiset 5 vuotta asuntolainaan. Nykyään asun vuokralla paikkakunnaltamuuton vuoksi ja siitäkin piti ivailla, että ompas kallis vuokra. Selvensin vähän, että näillä vanhoilla vuosituloilla ei ole asiaa kaupunginvuokra-asuntoihin. Historialliset tulorajat ylittyvät.

        Pankki käski lainata vanhemmilta (he olivat mukana takaamassa lainaa, 5000 euron lainaan ei kevannut pantiksi 100.000e asunto, vain koska statukseni on työtön).

        Minä sain lopulta tuolta TE-keskuksen työttömyysturvalautakunnalta lausunnon, koska vein asian kirjallisesti työttömyysturva-asiamiehelle ja liitin muistutuspyyntööni mukaan yhden eduskunnan oikeusasiamiehen aiemmin tekemän lausunnon, joka puolti nopeaa, enintään 3 viikon odotusaikaa.


      • paremmin siis siellä

        Paikalliset osaa myös kadotella lappusia.


    • pienellä viiveellä

      Päivä 42.

      Täytyy kyllä myöntää, että alkaa tuntumaan hieman turhauttavalle. 11.1 sain soiton työkkäristä (kun halusin tehdä valituksen [ei ollut kovin helppoa valituskanavaa] käsittelyajan venymisestä), että käsittelevät parhaillaan 5.12 tulleita hakemuksia.

      6.12 oli pyhä ja 8.12&9.12 oli la ja su. Eli jos yksitoista päivää (7 tyopäivää) ei riitä kolmen päivän hakemusten käsittelyyn, niin hieman on jonot jatkuvasti venymässä.

      Tiedän saavani karenssin, mutta jos olisin siinä tilanteessa, että tarvitsen lausunnon kassaa varten, niin hieman saattaisi kärsivällisyys loppua.

      • Miksi karenssi?

        Mistä syystä ne sulle karenssia iskee?


      • pienellä viiveellä
        Miksi karenssi? kirjoitti:

        Mistä syystä ne sulle karenssia iskee?

        Kieltäydyin kuntouttavasta työtoiminnasta.


      • Jemina1974
        pienellä viiveellä kirjoitti:

        Kieltäydyin kuntouttavasta työtoiminnasta.

        Ylpeä susta


    • apap1

      :)

      Touche.

      Irtisanouduin itse työstäni ilman tarpeeksi pätevää syytä, että karenssi jäisi saamatta.

      Mutta huominen tuo ehkä tullessaan uuden duunin, joten saan ehkä soittaa työkkäriin, että pitäkää lausuntonne.

    • pienellä viiveellä

      Päivä 43.

      Ei edelleenkään lausuntoa, mutta huomenna saan onneksi soittaa työkkäriin, että pitäkää lausuntonne.

      Sain töitä.

      Noin 30 hakemusta, viisi haastattelua ja sitten tärppäs.

      Jaksamista kaikille ketkä vielä jaksaa yrittää.

    • näin on tosi

      Onnittelut nimim. pienellä viiveellä.

      En jättäisi asiaa tuohon vaan koko systeemin kannalta olisi hyvä että valittaisit karenssipäätöksestä, se päätös kun joskus kuitenkin tulee. Saisi työkkäri nokilleen kun on yrittänyt aiheetta passittaa sinut kuntouttavaan työtoimintaan. Voisi olla virkarikoskäräjien paikka jos minun kohdalle sattuisi.

      Tiettävästi kukaan joka on ollut kuntouttavassa työtoiminnassa ei ole saanut ikinä töitä, onneksi et mennyt sinne.

      • näin on

        jepsulis, laittakaa joku kuka on onnistunut, mallia siitä kuinka on onnistunut

        jos sillä ei onnistu niin sitten oikeuteen mikäli paperit takaisin saa
        viedessä valitusta pari todistajaa mukaan ja molemmat videoi että se on jätetty ja sitten kerran viikossa kysyyn että joko on käsitelty, niin että videolle sekin

        jos ei koskaan kuulu niin sitten erikseen siitä pyyntöä tarkistaa, taas videolle jne. ja sitten nettiin kaikki (koska kumminkaan ei korppi korpin jne.)


      • Pohjois-Pohjanmaalla

        Mutta karenssipäätöksestähän ei voi valittaa, ei ainakaan täällä, niissä lukee ihan selkeällä suomenkielellä...


    • näin on tosi

      "niissä lukee ihan selkeällä suomenkielellä... "
      Niissä lukee se siksii ettei kukaan valittaisi. Oikaisuvaatimuksen voi aina tehdä. Siinä vaiheessa kun on karenssipäätös ei viranomaiseen pidä luottaa, se kun on silloin vihollinen.

      Perättömästä karenssilausunnosta tekisin rikosilmoituksen virkarikoksesta. Se tuskin johtaa mihinkään, mutta jotain pitää asialle tehdä että mielivalta loppuisi. Ja kun noita rikosilmoituksia alkaa tulla riittävästi niin kyllä päättäjienkin on asiaan reagoitava.

      • Hulluja riittää

        Joillakin on vaan kaikki valtuudet junailla asiat niin, että työttömälle paukahtaa karenssi 3kk melkeinpä mistä tahansa syystä - yleensä pelkkä pärstäkertoimen epämiellyttäminen riittää. Ensin asiaa venytetään kuukausitolkulla, sitten tulee päätös, josta ei voi valittaa. Jos se päätös on "ei karenssia", on työttömän talous kuitenkin jo pahasti kuralla useamman kuukauden nollatulojen takia. Jos se päätös taas on "karenssia 3kk", niin sama tilanne, paitsi ettei niitä tuloja tule edes takautuvasti.

        Tuollaisessa virka-asemassa oleva luonnevikainen psykopaatti-narsisti voi ihan vapaasti kyykyttää muita kansalaisia oman nautintonsa tuottamiseksi...


    • Virkailijan kesäloma

      Tänään tasan kolme kuukautta täyteen, päiväluku 92

      - 2.6.2014 Kävin TE-keskuksessa henkilökohtaisesti. Kerroin työsuhteeni juuri päättyneen, Virkailija kertoi edellisen lausuntoni olevan edelleen kunnossa ja voimassa
      - Heinäkuussa soitin ja pyysin hoitamaan asian pikaisesti
      - 28.8.2014 Sain ensimmäisen vastauksen sähköpostitse.
      - 2.9.2014 Lausunto on edelleen voimassa ja kunnossa, mutta sitä ei vieläkään ole toimitettu maksajalle.

    • Virkailijan syysloma

      100 päivää rikki...

    • Anonyymi

      Itse odottelen seitsemättä viikkoa, mitenkähän 12 rivin lukemiseen ja ymmärtämiseen menee niin kauan. Tosin ihan on linjassa TE-toimisiton työntekijöiden muun touhuilun kanssa, vaaditaan tekemään palveluksia että oma työpaikka säilyy, eikä sitten edes tarjota vastineeksi töitä. Omia töitä lykätään hamaan tulevaisuuteen ja palkataan ulkoisia tahoja tekemään hommia puolesta.

    • Anonyymi

      Kirveen kanssa kun käy paikan päälle, niin tulee vauhtia käsittelyyn. Jakkupuku paskaantuu herkästi roiskeisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1939
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1771
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      307
      1575
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1455
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      89
      1040
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe