Voiko "tädillä" olla hauskat kynnet?

<3 nail art <3

Olen jo neljääkymppiä lähestyvä, ulkoiselta habitukseltani aika silmiinpistämätön, tätimäinenkin (mielestäni ihan positiivisella tavalla... jos se on mahdollista) nainen. Sisäisen minän ja ulkoisen minän välillä on melkoinen ero (ristiriita ?)- olen räiskyvä ja sosiaalinen persoona, pidän uusista tuulista ja erilaisista ihmisistä. Tykkään hassutella ja olen aika kakara vaikka elokuvamakuni suhteen ( piirretyt on parhaita :) )

Oikeastaan ainoa asia, joka kielii siitä, mikä virkanaisen harmaanvirallisen ulkokuoren sisällä teineilee ( hyvin positiivisessa mielessä) ovat kynteni. Joskus ne ovat vain kirkkaan väriset ( käytössä sateenkaari! ei todellakaan koordinoida mihinkään), joskus niissä on sarjakuvahahmoja, joskus ihan "aikuisiakin" kuvioita. Tai kukkia ja glitteriä!

Hauskat kynnet tuovat minulle iloa ja piristävät päivääni. En ole toistaiseksi kuullut niistä muuta kuin kehuja. Mies joskus heittää ilmaan epäilyä, että hieman hillitymmät kynnet voisivat olla paremmat... saahan sitä kaikkea miettiä, joo, mutta ei tule tapahtumaan. :)

Mitä mietteitä sinussa herättävät anime-kynnet "tädillä"?

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      voi olla ja on hyvä kun joku uskaltaa repäistä, vaikka räiskyvillä kynsillä. noista kynsistä kun vielä saisi nähdä kuvia ;))

    • naYuta

      Myös mun mielestä kuulostaa hauskalle. :)
      Työelämä voi joskus sanella ulkoisen habituksen aika tarkkaankin, mutta juurikin tuollaisilla pienillä yksityiskohdilla voi sitten hassutella. Toivottavasti itsekin rohkenen joskus toteuttaa itseäni noin.

    • vasta 33

      rohkeesti vaan! iloa elämään. jos itse tykkää ni mitä väliä niiden muiden mmielipiteillä? iästä se ei ole kiinni. mikä siinä onkin että aina naiset vanhemmiten käy niin pogtimaan mikä sopii mikä ei. luulis iän tuovan varmuutta omaan tyyliin eikä päinvastoin.

    • <3 nail art <3

      Kiitos kannustavista ajatuksista. Totta tuo lienee, että tiettyyn pisteeseen asti itsevarmuus ja "hälläväliä mitä muuta ajattelee"- asenne lisääntyy.Sitten taas hieman mietityttää, ehkä sopeutumana ajatukseen itsestä vanhana/ toisen ikäluokan edustajana, että mikä siihen kuuluu? MItä minulta odotetaan? Mikä on sopivaa? Näitä miettii, vaikka sitten lopputulemana haistattaisi niille pitkät.

      Sillä niinhän se on, että itselleni minä elän ja olen. En muille. Mutta ainakin minun kohdallani se läksy on opittava aina uudestaan. Erityisesti naisiin kohdistuu paljon stereotypiointia, odotuksia ulkopuolelta, käsityksiä siitä, millaista on naiseus ja naisellisuus, naisen sopiva koko ja ulkonäkö ja käytös, naisen kauneuden tai käytöksen mittarit ovat kovin perinteisiä vieläkin. Meitä yritetään pakata muottiin, kovin ahtaasti. Siitä muotista joutuu rimpuilemaan irti koko ikänsä.

      Kynnet ovat kai sitten minun kapinaani. :) Aika paljon vaadittu maalatuilta keratiininpaloilta :)

    • ........

      Musta on kiva, kun muuten suht hillityn ihmisen ulkoasussa on jotain aksenttia: kynnet tai persoonalliset silmälasit, erikoiset, räväkätkin kengät tms. Ei liikaa kaikkea, vaan just joku pieni mauste!

    • RocketR

      Todellakin! Hauskat kynnet on mahtava piriste minkä ikäiselle tahansa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      214
      2829
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      126
      2702
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1773
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1332
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1308
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      861
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe