Citymaasturi saa huomiota osakseen!

Menestystä myös!

Viime kesänä olin käymässä sukulaisissa Kuopiossa ja päätin poiketa keskustassa. Olin juuri eronnut vaimostani ja tarkoitus oli katsastaa kaupungin sinkkunaistarjonta. Ajelin upealla uudella citymaasturillani pitkin yksisuuntaisia katuja, kun näin suuren ihmisjoukon.

Pysäköin autoni ja ihailijalauma ympäröi minut oitis, joukossa sekä miehiä että naisia. Vähän aikaa siinä nautiskelin saamastani huomiosta, mutta sitten tapahtui vielä jotakin uskomattomampaa: käteeni lykättiin diplomi!

Kunniakirjassa luki seuraava teksti:

"Teille on myönnetty Vuoden 2012 Spede Pasanen -imitaatiokilpailun toinen palkinto.

Kaljunne on aivan yhtä uljas kuin esikuvallanne, ja kuution mallinen hökötys, jolla saavuitte paikalle, muistuttaa Pasasen keksijänluonteesta, joka käytännöllisten arjen keksintöjen ohella taipui toisinaan myös humoristisen älyvapaisiin viritelmiin, joita saimme ihailla mm. Turhapuro-elokuvissa.

Kirkkain palkinto karkasi tänä vuonna käsistänne vain pyknisen olemuksen takia; Perttihän oli vanhoille päiville asti varsin sutjakassa kunnossa. Tälle asialle toki on mahdollisuus tehdä vuodessa paljon, joten tervetuloa yrittämään mitalin kirkastamista ensi vuonna!

Kunnioittaen
Spede Pasanen Fan Club"

Yleensä en tätä myönnä, mutta pakkohan se on tunnustaa, että tuossa tilanteessa alahuuli väpätti.

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,..,

      miksi

    • Äly hoi

      Ei taida siellä kaljun alla paljoa liikkua. Suoraa v'''uilua ja äijä on muna pystysssä sitimaasturissaan. Et oo huomannu et katukuvassa puolet autoista rupee oleen kiillotettuja sitimaastureita kuskina lippalakkipäiset keskiikäiset miehet.

      • hoi hoi

        Enpä ole huomannut, että sittareta ajelis enimmäkseen keski-ikäiset miehet.
        Ennenminkin on pistänyt silmään, että kuskina on useimmiten pieni tytönläpäskö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2983
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2584
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2235
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2148
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1722
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1497
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      22
      1253
    Aihe