Moi. :) Miten ateistit selittävät toteutuneet Raamatun profetiat? Niin moni on toteutunut että se ei voi olla sattumaa. Minusta se todistaa että Raamattu on Jumalan Sanaa.
http://www.miksiuskon.net/4_raamatun_ennustuksia.html
Ps. Miten selitätte nämä?
http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
http://www.miksiuskon.net/4_raamatun_ennustuksia.html
Ps. Miten selitätte nämä?
http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
Vastaukset 14
Vanhimmat
Luin muutaman noista ennustuksista, jotka kaikki olivat ennustuksia siitä mitä Raamattu nimisen kirjan kakkososassa tapahtuu.
Tekniikkoja on monia ja raamatun "profetiat" ovat yhdistelmiä näistä.
Horoskoopit ja kädestäennustajat käyttävät samoja kikkoja nykyään.
Mentalisti Noora Karma "ennustaa" liigakierroksen tulokset, mutta
kyse on eri tekniikoista, ei ennustamisesta. Brittimentalisti "ennusti"
lottokierroksen numerot, mutta temppu on jo paljastettu eikä siinä
ole mitään yliluonnollista.
Lisäksi tiedetään, että raamatun kirjoja on kirjoittanut useampi
henkilö useampina aikoina, joten esim Jesajan kirja ei ole
kirjoitettu kokonaisuudessaan Jesajan aikana aivan kuten
Mooseksella ei ole ollut mitää tekemistä Mooseksen kirjojen
kirhjoittamisen kanssa.
Yhdistelmä näitä, muutama sata vuotta väliin ja riittävän naiveja
kuulijoita, niin yhtäkkiä meillä onkin "jumalallisia ennustuksia".
Kakkoslinkkisi onkin sitten samaa kierrätyspaskaa
joka on jo moneen kertaan osoitettu huuhaaksi eli sitä
ei tarvitse enää kommentoida.
Eikös nämä raamatun maailmanlopun ennustukset ole toteutuneet jo lukemattomia kertoja. Vähän väliä samat raamatun-lauseet kaivetaan esiin ja ne todetaan toteutuneen. Ja kun ei mitään loppupamausta kuulukaan (taaskaan), niin ne unohdetaan, mutta taas hetkenpäästä kaivetaan uudelleen naftaliinista.
Vanhan Testamentin profetiat kuvaavat kirjoittamisaikansa tapahtumia tai silloin jo mennyttä aikaa.Varsinainen profetiaosuus sen yli meneekin pieleen.
Oli myös yleinen tapa kirjoittaa jonkun menneisyyden hahmon nimissä paljon myöhemmin.. Esim. Danielin kirja ei ole Danielilta. Ja kuvaakin omaa aikaansa eli makkabealaissotia, Antiokos Epifanes siinä pahiksena.
Esim. täällä Vanhan Testamentin väitetyistä "Jeesusprofetioista":
http://www.infidels.org/library/modern/jim_lippard/fabulous-prophecies.html
Hallelujaa! Yksi useimmin ja varmimmin toteutuneita Raamatun profetioita on Jeesuksen itsensä tekemä. Hänhän profetoi palaavansa ennenkuin silloinen sukupolvi maan pinnalta häviää, ja kuten hyvin tiedämme, Jeesus tulee, tulee ja tulee, vuodesta toiseen, kuin höyryjyrä! Aaaammmmmmennnnn!!!
En edes lukenut linkkejä, tunnustan. Mutta miksi edes tarvitsisi, kerta mitä olen aikaisemmin jo Raamatun ennustuksista lukenut. Niin jokakertaon kyseessä ollut sama asia eli. - Profetioiden tulkinnasta sekä jo tapahtuneiden asioiden tulkitsemisena Raamatun ennustukseksi. - Tadaa!
Ei vaatinut paljoa.
Danielin kirjan taitaa tuntea nikki "tuhat ja yksi". Nyt ei osu silmiin kuin tämä ketju:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8121888
Mutta miksi tuo jaksaa turhaan selittää hihhuleista hörhöimmille?
Samaa olen ihmetellyt. Sama kuin huutaisi vuosikausia tuuleen ja odottaisi että se vastaa. Tuhis on jäänyt jumiin Danieliinsa.
Eiköhän UT:n kirjoittajat osanneet VT:n ulkoa etuperin ja nurinperin? Välttivätkö kiusauksen soveltaa VT:n profetioita idoliinsa?
http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
Nooan arkkia, limamöykystä-apinaa, dinosauruksen pehmytkudosta...
Nooan arkkia ei ole löytynyt, tiede ei puhu mitään limamöykky-apinasta, dinosaurusfossiileista ei ole löytynyt pehmytkudoksia, dinosaurusmuumioita ei ole löytynyt.
Ja sitten tuo "puuttuva päivä" ja Harold Hill. Kyseessä amerikkalaisen saarnaajan keksintö, saarnaaja on tunnustanut että on omasta päästään sepittänyt koko jutun.
http://samima1.tripod.com/pimentoo.htm
Mutta tämä tässä on huippua! 4-kulmainen Maa!
"Yhtä hämmästyttävä havainto tehtiin äskettäin John Hopkins –yliopiston sovelletun fysiikan laboratoriossa Columbiassa Marylandissa, jossa tri Robert Newtonin johtama tutkimusryhmä valokuvasi maapallon neljä kulmaa, joista puhutaan (Jes 11: 21 ja Ilm 7:1). Avaruusaluksista käsin otetut valokuvat osoittavat selvästi, että tämä raamatullinen tieto pitää paikkansa."
"jossa tri Robert Newtonin johtama tutkimusryhmä valokuvasi maapallon neljä kulmaa, joista puhutaan (Jes 11: 21 ja Ilm 7:1). Avaruusaluksista käsin otetut valokuvat osoittavat selvästi, että tämä raamatullinen tieto pitää paikkansa."
Ihanko oikeesti on tällänen väittämä tehty?! Ja sitten uskovaiset loukkaantuu, kun joku saattaa pitää heitä ministi höntteinä, ei helevata :)
Ensimmäisen linkin suurimpana ongelmana ovat nuo messias-ennustukset, nehän eivät ole toteutuneet.
Todenäköisyyslaskelmien osalta, näyttää siltä kuin joku olisi lykännyt mielivaltaiset premissit, joten en antaisi niille mitään arvoa.
Toinen linkki on sitä huttua mitä kreationistien pääkallo-paikalla kauniisti pyydetään kreationisteja olemaan käyttämättä.
Tarpeeksi paljon kun ennustelee, niin joku saattaa osua oikeaankin. Jos ennustan, että huomenna täällä on 5 astetta pakkasta eikä se osukaan kohdilleen, niin mitäs sitten tehdään? Jos ennustan että seuraavana päivänä on 4 astetta pakkasta ja se osuu kohdilleen, niin hallelujaa ja vielä lujempaa, profetia toteutui:)
Aivovaurio jaksaa potkia itseään :D