Aloitin muutama vuosi sitten mielestäni hyvin mukavan ja sympaattisen miehen kanssa suhteen, jota sain jälkeenpäin katua. Suhteen lopettamisesta on jo aikaa, mutta kirjoitan aiheesta, koska se palaa ajatuksiini vieläkin usein ja olisi mukava saada näkökulmaa ihmisiltä, jotka ovat kenties olleet samankaltaisessa tilanteessa.
Asuimme eri paikkakunnilla opintojeni takia, mikä aiheutti sen, että pystyimme näkemään vain harvoin. Matkustin viikonloppuisin miestä tapaamaan ja aluksi kaikki olikin tosi ihanaa eikä mitään riitoja edes ollut. Ongelmia alkoi syntyä, kun halusin välillä jäädä viikonlopuksi opiskelupaikkakunnalleni ja tavata koulukavereita, joita olin pahasti lyönyt laimin ajanpuutteen takia. Mies alkoi soitella perääni useita kertoja illassa, kysellä kenen kanssa olin ja mitä puuhasin. Kun hän kävi luonani, hän raivostui, koska sänkyni oli kuulemma "myllätty ja siinä oli nukkunut mies".
Miehen mustasukkaisuus oli minusta aluksi suloista, enkä osannut siitä suuttua. Vähitellen ajatukseni alkoivat muuttua hänen käytöksensä takia. Kun olimme parhaan ystäväni ja hänen miehensä kanssa viettämässä ravintolailtaa, mies häipyi suutuspäissään kesken illan kotiinsa. Selitykseksi hän sanoi, että olin jutellut liikaa ystäväni kanssa enkä kiinnittänyt tarpeeksi häneen huomiota. Itse hän ei ollut tehnyt minkäänlaista yritystä tutustua ystäväni mieheen tai jutella hänen kanssaan.
Seuraavana kesänä muutin miehen luokse muutamaksi viikoksi asumaan. Tämä aika oli minulle henkisesti helvetillistä aikaa. En ikinä pystynyt ennakoimaan, mistä mies suuttuisi ja sain olla kokoajan varpaillani. Suhteessa alkoi esiintyä kummallisia piirteitä, joita en vieläkään pysty käsittämään. Jos olin kertonut miehelle jonkun ystäväni kertoman jutun, hän saattoi kertoa sen minulle takaisin omana kertomuksenaan ja suuttua jos väitin kertoneeni sen alunperin hänelle. Joskus hän sulkeutui parvekkeelle muka "juttelemaan puhelimessa" jonkun kaverinsa kanssa, mutta kun soitin hänen kännykkäänsä, se soi. Eli hän ei ollutkaan jutellut kenenkään kanssa. Ja tuollaisia omituisia juttuja olisi vaikka kuinka paljon, jos vain jaksaisin niistä kaikista kirjoittaa.
Silmäni aukaisivat viimein eräs viikonloppu hänen vanhempiensa mökillä - silloin tuli ensimmäisen kerran nyrkistä naamaan. Yritin soittaa kännykällä apua, mutta hän vei puhelimen minulta pois, eikä antanut sitä enää takaisin. Hän haukkui minua huoraksi ja uhkasi tappaa. Tuon viikonlopun jälkeen lopetin suhteen, enkä ole yhteyttä mieheen pitänyt. Tapasin kuukausia suhteen loppumisen jälkeen kadulla miehen vanhemmat, jotka olivat vielä siinä uskossa että suhde jatkuu.
Olin pitkän aikaa tästä kaikesta ihan hajalla ja luulin olevani hullu nainen, niinkuin mies minulle jatkuvasti uskotteli. En oikein ymmärrä, miten kaikki ajautui niin pitkälle ja miksi en päästänyt irti ahdistavasta ihmisestä. Nykyään voin jo sanoa olevani erittäin onnellinen, minulla on kultainen ja rakastava miesystävä, joka tulee kaverienikin kanssa toimeen. Mutta kaikki kokemani on luonnollisesti jättänyt minuun jälkiä, enkä tiedä miten pääsisin tästä yli.
Omituinen suhde
2
1100
Vastaukset
- leponia
Kammottava tarina, mutta onneksi olkoon, että pystyit repimään itsesi ajoissa irti. Miehesi on varmasti ollut pahasti luonnevikainen!! Monet naiset ovat kokeneet samaa (minäkin) ja luulleet vaikka mitä; vika on muka itsessä, mies on VAIN mustasukkainen, yritetään vielä, kyllä se onnistuu.
Mä en ole vielä päässyt irti, koska en lähtenyt ajoissa pois,kesti kauan ennen kuin edes tajusin mistä on kysymys, niin omituista kaikki oli....nyt on jo paljon vaikeampaa, mies uhoaa suu vaahdossa joka päivä, kuinka hän minun kaltaiseni huoran jättää ja samassa lauseessa osoittaa suurta sääliä "kun kukaan ei odes suostu mua rumilusta naimaan, niin että puutteessa saa elää ellei puliukkojen kanssa rupee naimaan tai ostamaan seksia" mun tulevaa elämää puutteessa ja kurjuudessa!!! Seuraavana päivänä hän uhkaa yöllä tulla polttamaan talon ja mut sen mukana. Puhkoa auton renkaat ja saa uhkaillusta lähisukukin osansa. Yhteiset lapsemme hän "suostuu myymään (!) minulle".
Luonnevikaiseen persoonaan sopii hyvin määritelmä "on hyvällä tuulella kun menee paskalle, mutta huonolla tuulella kun tulee sieltä", koskaan ei voi tietää mistä seuraavaksi on mennyt herne nenään. Ja sitä on niin vaikea ymmärtää, että väkisinkin oma käsitys normaalista hämärtyy. Ja kaikki luonnevikaisen tai lähisuhdevakivaltaa harjoittavan (jollainen voi olla ihan "normaalikin" persoona kumppanit alkavat uskoa, että itsessä täytyy olla jotain "hullua". Kumppani ikään kuin saa siirrettyä oman pahan olon ja hulluutensa toisen ominaisuudeksi.
Onneksi sä pelastuit ja se kertoo sen, että olet vahva, rohkea ja eheä nainen. Sä olet viisas ja itsenäinen. Varmasti vielä pääset eroon muistoista, sillä tavoin, että ne eivät sua enää häiritse, se vie aikaa. Ehkä voi helpottaa, jos luet jotain kirjallisuutta aiheesta tai jaat kokemuksiasi. Alistavassa suhteessa eläviä on useampia kuin uskotkaan. Kaikilla työpaikoilla, kouluissa, ryhmissä on naisia (ja miehiä) joilla on kokemuksia sairaasta parisuhteesta, mutta monet salaavat sen, sitä hämmästyy aina uudestaan miten normaalin oloiset, fiksut ihmiset voivat kärsiä perhehelvetin tuskia, joskus luulee olevansa ainoa hullu ja huono ja jne
Toivon sulle onnea uudessa suhteessasi. - hei
Kyllä tuosta yli pääsee, sano vain itsellesi huh huh. Sinulla on elämääsi varten hyvä kokemus "sairaasta" ihmisestä. Jos jotenkin syyttelet itseäsi, se on aivan turhaan, jotkut jopa elää tuollaisessa suhteessa vuosia selitellen itselleen, sinä olet lähtenyt ajoissa, viisaasti tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa572561Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71660Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251218Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411022RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041012Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964