viha estää mahdollisuuden onneen

On todella outoa ja kurjaa lukea täällä vihaviestejä miehiltä. Eikö kumpikin sukupuoli kuitenkin voisi elää täydessä sovussa ja toisiaan tukien. Turhaa ja älytöntä tuo viha.

Olen varmasti nainen jota te voisitte vihata. Olen nuoresta saakka saanut kyllä huomiota ulkonäöstäni ym miehiltä, mutta olin niin ujo etten uskaltanut suhteeseen normaalien miesten kanssa. Olin varma ettei minusta kukaan voisi pitää. Huono itsetunto johtui kodistani ja koulukiusaamisesta.

Sitten uskaltauduin lopulta naimisiin 20-vuotiaana ja täysin kokemattomana. Mies esitti kaikella tapaa täydellistä. Ja tarjoutui parantamaan kaikki saamani haavat menneestä. Avioliitossa paljastui sairaalloinen mustasukkaisuus ym mikä teki liitosta mahdottoman ja erosin.

Löysin uuden miehen joka esitti yhtä kunnollista mutta pahoja ongelmia hänelläkin. Saimme kuitenkin 2 lasta ennen kuin erosin. Huonon itseluottamuksen takia ajattelin etten ansaitse parempaa. Mies petti ja joi. Lopulta lähdin. Mies lupasi muuttua mutta todella nopeasti löysi uuden petettävän jolle kertoi valheita minusta.

Löysin kolmannen mieheni joka on oikeasti hyvä ja kunnollinen eikä vain esittänyt. Mutta menneisyyteni on minulle todella kipeä ja raskas. Muutenkin huono itsetunto syyllistää virheistä.

Jos minä sain huonoja miehiä ujouteni ja huonon itsetunnon takia ennen kuin löysin oikean rakkauden niin miten eroan teistä jotka ette saa naista samojen ominaisuuksien takia.

Olisiko parempi että saisitte naisen joka juo ja pettää ja lyö ja te hoidatte lapset yksin kotona. Olenko teitä huonompi koska uskoin näiden miesten puheet ja luotin heihin?

Päätin olla lannistumatta vaikka minut oli paloiteltu. Uskoin yhä rakkauteen ja sain sen.
16204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ihan sama. Itse olet valinnut kenelle halusit pillua antaa, turha esittää uhria ja keksiä tekosyitä. Mitään herneaivo retkuille reikäänsä jakanutta jätettä en halua. Onneksi olkoon, kun kerran onnistuit löytämään nöyrän aisurin nuolemaan niiden pillusankareiden jämiä.

Äänestä

Sopua ei voi syntyä niin kauan kun resurssit jakautuvat epätasaisesti.

Äänestä

Suomessa on ihan yleistä että monet miehet on todella naisvihamielisiä, mistä se sitten johtuukaan. Onko jäänyt itse ilman hyvää naista joten sitten katkeroidutaan ja valitetaan muille kun kaikki naiset on samanlaisia lutkia! Sillä asenteellahan niitä naisia löytyy..

Äänestä

Mikään pitkäaikainen viha ei ole "normaalia". On tervettä vihastua tilanteissa, joissa esim. omia rajoja rikotaan tms, mutta ei tuntea vihaa pitkäkestoisesti. Tuo palstalta tuttu viha on siis sellaista, että sen kokija tarvitsee kenties apua - läheisiltä, ammattiauttajilta jne- päästäkseen siitä. Tuo vihantunne ei muuta asioita, vaan pahentaa vain sen kokijan tilannetta. Muille tuo vihaaja näyttäytyy vain ihmisenä, jota haluaa välttää, ei minään oikeuden esitaistelijana, millaisena nämä palstan vihaajat itseään ilmeisesti pitävät.

Suhteellisen terveiden ihmisten, ja etenkin naisten kannalta, tämä palsta on turha.

Äänestä
  • Eli pitkäaikainen viha johtuu pysyvästä syrjäytymisestä. Tietenkään se ei ole normaalia eli normi, mutta se on luonnollista. Psykologian lakien mukaan ihminen tuntee pysyvää vihaa, jos hän kokee pysyvää vääryyttä. Myös ne normaalit menestyjät tapaavat tehdä jopa itsemurhan tilanteessa, joka syrjäytyneelle on ihan arkea. Edellisen laman aikaan moni yrittäjä veti itsensä hirteen menetettyään firman, omakotitalon ja auton. Minulla ei mitään noista enkä silti aio tappaa itseäni.

    Kuka siis on normaali tai terve, ja mikä on luonnollista? Terveyskin on siis pelkkä väliaikainen sosiaalinennormi ihmiselle, joka juuri sillä hetkellä kyseisissä olosuhteissa täyttää yhteisön ulkoiset vaatimukset.

    Äänestä

  • itse olet turha kirjoitti:

    Eli pitkäaikainen viha johtuu pysyvästä syrjäytymisestä. Tietenkään se ei ole normaalia eli normi, mutta se on luonnollista. Psykologian lakien mukaan ihminen tuntee pysyvää vihaa, jos hän kokee pysyvää vääryyttä. Myös ne normaalit menestyjät tapaavat tehdä jopa itsemurhan tilanteessa, joka syrjäytyneelle on ihan arkea. Edellisen laman aikaan moni yrittäjä veti itsensä hirteen menetettyään firman, omakotitalon ja auton. Minulla ei mitään noista enkä silti aio tappaa itseäni.

    Kuka siis on normaali tai terve, ja mikä on luonnollista? Terveyskin on siis pelkkä väliaikainen sosiaalinennormi ihmiselle, joka juuri sillä hetkellä kyseisissä olosuhteissa täyttää yhteisön ulkoiset vaatimukset.

    Ei kaikki puute ja syrjäytyminen ole vääryyttä. Esim. siipirikoksi syntynyt lintu kuolee. Ei siinä ole mitään vääryyttä, vaan se on luonnonlaki. Tai no, Jumalaa siitä siipirikkoparka voi tietysti syyttää. Tuskin siipirikko alkaa vihata ketään ennen kuolemaansa, mutta onnetonhan hän tietysti on surkean kohtalonsa vuoksi.

    Äänestä

Yhyy minulla on ollut rakkautta elämässäni monta kertaa yhyy enkä tehnyt ikinä mitään sen eteen, että saisin miehen. Vedäpä käteen.

Äänestä

Kirjoitan tämän yksinäisenä ja syrjäytyneenä miehenä, jolla ei ole koskaan ollut omaa rakasta, eikä sen liioin ole kavereita, työtä kuin omaisuuttakaan.

Tällä palstalla kärjistyy yhtäaikaa ristiriitaisesti naisten ja miesten erilaisuus, kuin vaatimukset tasa-arvosta. Mielestäni yksi suurimpia syitä vihaan on juuri sukupuolten erilaisuus ja täysin erilaiset lähtökohdat. Ja samaan aikaan toisaalla paasaataan kuinka naiset ja miehet ovat samanlaisia, ja naiset eivät suinkaan kohtele kaikkia miehiä samalla tavalla ikäänkuin eroja ei olisi. Sillä jos miehet ja naiset todella olisivat samanlaisia, eivät naiset kohtelisi miehiä niin eritavalla keskenään.

Vanha sanonta kuuluu, että pojat ovat poikia. Voidaan siis vetä raja, että miehet ovat miehiä, koska naiset ovat naisia. Jos miehet ja naiset olisivat samanlaisia, pojat voisivat olla tyttöjä, ja tytöt poikia. Naisviha kumpuaa siitä, että naiset ovat erilaisia. Mies on katkera siitä, että nainen on nainen, eikä käyttäydy kuten mies. Ilkeämielisesti tätä vaatimusta voitaisiin kutsua jopa homoiluksi, mutta kaksinaamainen feminismi on toisaalta sekoitanut monien päät kun säännöt eivät ole samat ja reilut kaikille.

Samalla tavalla homoa on miesten feminismi, jossa miehillä ja naisilla ei nähdä enää mitään eroa. Jos miehestä miehet ja naiset ovat todella samanlaisia ja vain pippeli heidät erottaa, eikö tällainen mies ole henkiseltä seksuaalisuudeltaan pikemminkin biseksuaali tai homo, joka rakastaa niin miehiä siinä missä naisiakin.

Tarinan ydin on siinä, että naiset ovat naisia, ja juuri siksi niin arvokkaita ja samalla arvottomia. Kun ymmärtää tämän, voi luopua myös naisvihastaan. Ei naisia ole syytä vihata siksi että he sielultaan eivät ole miehiä. Jos he olisivat kuten miehet, voisimme vaikka homoilla heidän kanssaan.

Naiset ovat naisia, ja siksi heidän puheissaan ei joskus ole mitään tolkkua ja logiikkaa. He ovat käsittämättömiä. Joskus heidät on siis jätettävä omaanarvoonsa, koska he ovat vain naisia heitä väheksymättä. Ja joskus heidät on huomioitava meille erityisinä, sillä me emme ole naisia. Kummallekin on aikansa, vaikka meillä olisikin jämähtänyt vaihde päälle niin, että annamme naisille aivan liian suuren arvon myös silloin, kun he eivät sitä ansaitse. Tällöin väheksymme omaa arvoamme, mistä saa aikaan vihan. Sillä jos naisen arvo on ääretön, on meidän arvomme silloin nolla.

Naisviha lakkaa, kun ymmärtää ettei naisen arvo suinkaan aina ole ääretön. Nainen on vain erilainen. On homoseksuaalisuutta vaatia tai väittää muuta. On tiedettävä milloin nostaa nainen jalustalle, ja milloin on aika pudottaa sieltä, koska naiset ovat naisia.

Äänestä

Viha sukupuolten välillä on käsittämätöntä. Toisaalta on turha yrittää edes sanoa, ettei se naisenkaan elämä niin herkkua ole, koska miehet eivät edes yritä ymmärtää sitä, mikä kaikki naisen elämässä on vaikeaa.

Nimimerkki "Naiset ovat naisia" kuvaa hyvin juuri sitä, että miehet nostavat naista jalustalle ja vastaavasti pudottavat heidät jalustalta. Olen itse törmännyt koko ikäni tuohon samaan ongelmaan parisuhteissa eli mies vaikuttaa noin parin vuoden ajan todella hyvältä ja sitä itsekin näkee itsensä elämässä loppuikäänsä tuon miehen kanssa. Jossakin vaiheessa mies kuitenkin lakkaa yrittämästä ja hänen arvostuksensa ja kunnioituksensa naista kohtaan loppuu. Usein tämä tapahtuu siinä vaiheessa, kun on sitoutunut naiseen esim. menemällä naimisiin tai ostamalla yhteisen asunnon. Kun nainen sitten hakee eroa, niin mies jää itkemään, että mitä hän teki väärin ja yritetään vielä kerran.

Ensimmäisessä parisuhteessani olin todella rakastunut mieheen. Teimme asioita yhdessä kummankin mielenkiinnon kohteiden mukaan, remontoimme kotia ja suunnittelimme häitä yhdessä. Minä kannoin vastuun kokonaan ruoanlaitosta ja siivoamisesta, mies käytti autot huollossa yms. miesten töitä. Kulut jaettiin puoliksi. Seksissä mies sai aina orgasmin, minä en kertaakaan. Halusin silti lapsia hänen kanssaan ja halusin elää hänen kanssaan loppuikäni. Jossain vaiheessa miehen rakkaus loppui ja hän alkoi kohdella minua huonosti. Henkistä väkivaltaa oli koko ajan. Kun erosin, mies ei voinut tajuta, miksi elämä on niin epäoikeudenmukaista, että hänet jätetään. Mies tajusi aivoillaan, että miksi minä haluan erota, mutta hän ei kestänyt ajatusta, että hän olisi syyllinen eroon, vaan kuitenkin hän katsoi, että syy on pakko olla naisessa.

Tuo yllämainittu on totta joka sana. Samantyyppiseen kohteluun olen tottunut myöhemminkin. En tiedä, miksi minä olen kohdannut sellaisia miehiä, jotka vaikuttavat asiallisilta ja mukavilta, mutta jotka kuitenkin ajan kuluessa osoittautuvat olevansa ihan jotain muuta.

P.S. En ole lihava, vaan tavallisen näköinen nainen.

Äänestä

Hienoa AP, että olet selvinnyt hyvin huonoista kokemuksista huolimatta!!

Tällä palstalla on paljon hulluja, sen huomaa jo noista kirjoituksesi miinusten määrästä. Älä välitä. Kirjoitit asiaa ja hyvin kirjoititkin!!

Äänestä

Huonoitsetuntoinen nainen päätyy hyvään liittoon traagisten vaiheiden kautta.

Huonoitsetuntoinen mies ei päädy mihinkään koskaan.

Huonoitsetuntoisella naisella on todennäköisyys puolellaan koska hänen ominaisuutensa ei muodostu parisuhteita estäväksi asiaksi.

Huonoitsetuntoisella miehellä ei ole mahdollisuuksia.

Tässä on olennainen ero. Maailma on luotu sellaiseksi että huonoitsetuntoinenkin nainen voidaan pelastaa vastakkaisen sukupuolen toimesta. Sensijaan huonoitsetuntoista miestä ei pelasta kukaan, koska naiset ovat omineet pelastettavana olemisen roolin. Niin vahvat naiset pitää pelastaa kyllästymiseltä kuin heikot naiset huonojen suhteidensa jatkumolta.

Kuka tai mikä auttaa miehiä?

Ei mikään. Miehille elämä on selviämispeli ja monet vain tippuvat, tippuvat, tippuvat koska köysiä ei heitellä jos jalkojen välissä on kivekset.

Mitä tämä on paitsi täydellistä sukupuolista syrjintää joka kohdistuu ennenkaikkia miehiin - kulttuurillisen turvaverkon täydellinen puuttuminen? - Ja sankaritarinat niistä jotka selviytyvät kirjoitetaan paskaksi jauhautuneiden luista tehdyillä kynillä.

Tällä palstalla miehet kertovat TÄSMÄLLEEN tekstisi tasoista tragediaa ja nuo tarinat eivät pääty onnelliseen suhteeseen - vaan loputtomaan ja läpitunkemattomaan yksinäisyyteen ja muun yhteisön antamaan velvoitteseen selviytyä ja muuttua - ja veikkaampa että muutamien tarinoiden kirjoittamatta jääneissä epilogeissa päähenkilö riistää itseltään hengen.

Mitä muuta maailma on kuin vihattava? Mitä muuta näille ihmisille on annettu kuin syitä vihata? Kysymys ei ole valinnasta - vaan selkeästä syy-seuraussuhteesta joka on järkeenkäypä.

Äänestä
  • Hyvin kirjoitettu teksti. (Toisinkuin nuo kaksi edellistä diipadaapaa, "Naiset ovat naisia" ja "naisilla helppoa?".) Kunpa aloittaja lukisi tuon, oikein kunnolla ja ymmärryksen kanssa, jos siis todella haluaa vastauksen esittämäänsä kysymykseen...

    Äänestä

Vähän heikkoja rinnastuksia aloittajalla.

Itsellään ollut kyse ongelmasta nimeltä runsaudenpula. Vaikeus on ollut vain oikeiden valitsemisesta lukuisasta ehdokasjoukosta. Ja itse on ryssinyt valintansa pari kertaa.
Palstan ikineitsyt-ätmeillä taas on kyse siitä, ettei ole mitään mistä valita. Tai näin he ainakin itse asian näkevät ja kokevat.

Kyse siis kahdesta täysin eri ongelmasta. AP:n rinnastus on vähän sama kuin menisin jonnekin Sudaniin kertomaan nälkäisille pallomahalapsille, että

"Vähän samat ongelmat minullakin on kuin teillä. Tiedättekö kuinka usein sitä tulee valittua pizzeria väärin ja listalla luvatun Aura-juuston tilalla onkin Pirkan halpishomejuustoa?! Enkä minä sitä voi syödä! Sehän maistuu ihan kauhealta! Mutta en ole kuitenkaan masentunut, vaan jaksan katsoa positiivisena tulevaisuuteen. Niin teidänkin pitäisi tehdä. Moikka!"

Äänestä

Tulet aina kuulumaan tälle ensimmäiselle miehelle joka sinut korkkasi itselleen. Älä muita syytä vaan omaa valintaasi.

Äänestä

Ap: en ihan ymmärtänyt kirjoituksesi tarkoitusta - tulitko ilkkumaan vai oliko kirjoituksesi kömpelö yritys rohkaista niitä jotka eivät sitä omaa onneaan vielä ole löytäneet?

Oli miten oli, tyydyn siteeraamaan Buddhaa: "Viha ei tukahduta vihaa. Rakkaus tukahduttaa vihan."

Jos ei halua tai pysty rakkauteen / lempeyteen vihan edessä, on parempi perääntyä. Joskus (jopa usein?) se on parempi vaihtoehto (ainakin suurimmalle osalle "tavan tallaajista"), mutta jos päättää "kohdata" vihaa, tulee se tehdä puhtain sydämin, vihaan ei koskaan kannata vihalla, katkeruudella tms negatiivisuudella vastata.

Olen kuitenkin iloinen puolestasi, vaali onneasi!

Äänestä

" Eikö kumpikin sukupuoli kuitenkin voisi elää täydessä sovussa ja toisiaan tukien. "

Voitko kuvitella pienen hetken naisen kohtaloa joka ei olisi saanut koko ikänsä aika mitään hyväksyntää keltään mieheltä? Vaikka se baarin valomerkin tähti ei-beckham kaljan hajuinen tavismies käykin siinä naisen sängyllä jumppaamassa, on sekin helvetin paljon paremmin kuin olla täysin mitenkään mitään naisia kiinnostava mies.

Naiset saavat paremman elämän miehen asiakaspalvelujen myötä. Se on kiistatonta. P/S-markkinat ovat aina naiselle suotuisat.

Nainen kuvittelee usein miehen liian täydelliseksi- siitä kitkerät erot. Asioiden huomiointi on yksi maailman vaikein asia.

Ruma ujoperusatm-mies ei todellakaan kiinnosta edes tavisnaista joka on edes joskus miehen lähellä käynyt.

Odota sitä oikeaa naista jostain- vittu mitä paskaa. Ehkä harlekiini-kirjallisuudessa, edes jonkunlaisen parisuhteen eteen tulee tehdä töitä kuin viimeistä päivää. Eikä sekään kestä kuin hetkisen, korkeintaan sen ihmisiän hetken jos Jumala suo.

Joskus sanoin, älkää vihatko pelimiehille jakavia naisia, vihatkaa pelimiehiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


satutettu voittanut kirjoitti:

On todella outoa ja kurjaa lukea täällä vihaviestejä miehiltä. Eikö kumpikin sukupuoli kuitenkin voisi elää täydessä sovussa ja toisiaan tukien. Turhaa ja älytöntä tuo viha.

Olen varmasti nainen jota te voisitte vihata. Olen nuoresta saakka saanut kyllä huomiota ulkonäöstäni ym miehiltä, mutta olin niin ujo etten uskaltanut suhteeseen normaalien miesten kanssa. Olin varma ettei minusta kukaan voisi pitää. Huono itsetunto johtui kodistani ja koulukiusaamisesta.

Sitten uskaltauduin lopulta naimisiin 20-vuotiaana ja täysin kokemattomana. Mies esitti kaikella tapaa täydellistä. Ja tarjoutui parantamaan kaikki saamani haavat menneestä. Avioliitossa paljastui sairaalloinen mustasukkaisuus ym mikä teki liitosta mahdottoman ja erosin.

Löysin uuden miehen joka esitti yhtä kunnollista mutta pahoja ongelmia hänelläkin. Saimme kuitenkin 2 lasta ennen kuin erosin. Huonon itseluottamuksen takia ajattelin etten ansaitse parempaa. Mies petti ja joi. Lopulta lähdin. Mies lupasi muuttua mutta todella nopeasti löysi uuden petettävän jolle kertoi valheita minusta.

Löysin kolmannen mieheni joka on oikeasti hyvä ja kunnollinen eikä vain esittänyt. Mutta menneisyyteni on minulle todella kipeä ja raskas. Muutenkin huono itsetunto syyllistää virheistä.

Jos minä sain huonoja miehiä ujouteni ja huonon itsetunnon takia ennen kuin löysin oikean rakkauden niin miten eroan teistä jotka ette saa naista samojen ominaisuuksien takia.

Olisiko parempi että saisitte naisen joka juo ja pettää ja lyö ja te hoidatte lapset yksin kotona. Olenko teitä huonompi koska uskoin näiden miesten puheet ja luotin heihin?

Päätin olla lannistumatta vaikka minut oli paloiteltu. Uskoin yhä rakkauteen ja sain sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu