Mikkivalitsin

Kun laitan Les Paul kitarastani mikrofonivalitsimen Rhythmille eli kaulamikrofonille niin kitara ei anna ääntä ja vahvistin hurisee eli tekee samanlaisen äänen kuin ottaisi johtoplugin irti kitarasta kun vahvistin päällä. Mutta kun valitsimen laitttaa keskelle ja takaisn rhythmille niin toimii ihan normaalisti.
1113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Melko yleinen vika tuollaisessa kytkimessä. Se on joko likainen ja se johtuu käytön puutteesta, tai sitten se on rikki. Kokeile ensin renkata sitä monta kertaa eri asentoihin, josko se auttaisi. Joskus auttaa.

Jos ei auta, niin irroita kytkin ja suihkauta sen sisälle puhdistavaa sprayta. Käännä kytkintä monta kertaa eri asentoihin, jotta lika irtoaisi. Jos auttoi, pistä kytkin takaisin paikalleen.

Jos ei em. ole apua, niin sitten osta uusi kytkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ban-Vei kirjoitti:

Kun laitan Les Paul kitarastani mikrofonivalitsimen Rhythmille eli kaulamikrofonille niin kitara ei anna ääntä ja vahvistin hurisee eli tekee samanlaisen äänen kuin ottaisi johtoplugin irti kitarasta kun vahvistin päällä. Mutta kun valitsimen laitttaa keskelle ja takaisn rhythmille niin toimii ihan normaalisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu