Ihanteellinen painoindeksi

BMI

Mikä on teidän mielestänne ihanteellinen painoindeksi?
Tiedän, että mitkään indeksit ym ei kerro koko totuutta, mutta jos nyt karkeasti ja yleisesti, niin mikä olisi paras bmi?

13

631

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha Jojo

      Normaalipaino, ja mieluummin vielä 20-25 kuin alle 20:n. 18-19 on liian alhainen.

      • Urheilija

        No, tuon ulkopuolelle taitaakin jäädä valtaosa misseistä, malleista ja miestenlehtien kansikuvatytsyistä. Makunsa kullakin.

        Jokaisen keho on omanlaisensa, eikä se indeksi lopulta kerro mitenkään älyttömästi, no, mistään. Oma painoindeksini on nykyään 18,5 ja kyllä lähinnä naurattaa ajatus, että olisin liian laiha. Mikään heiveröinen kukkakeppi en todellakaan ole enkä sellaiseksi myöskään pyri.


      • 67hgbn
        Urheilija kirjoitti:

        No, tuon ulkopuolelle taitaakin jäädä valtaosa misseistä, malleista ja miestenlehtien kansikuvatytsyistä. Makunsa kullakin.

        Jokaisen keho on omanlaisensa, eikä se indeksi lopulta kerro mitenkään älyttömästi, no, mistään. Oma painoindeksini on nykyään 18,5 ja kyllä lähinnä naurattaa ajatus, että olisin liian laiha. Mikään heiveröinen kukkakeppi en todellakaan ole enkä sellaiseksi myöskään pyri.

        Meidän perheessä on vähän sama ilmiö toiseen suuntaan. Avomieheni on ruumiinrakenteeltaan raamikas ja vanttera, mutta kuitenkin ehdottomasti sopusuhtaisen näköinen ja kokoinen. Tuli kerran sattumalta puhetta painoindeksista ja ilmeni, että sen mukaan hän on hädin tuskin normaalipainon puolella, indeksi oli melkein sen 25. Näin siitä huolimatta, että häntä katsoessa kukaan ei kyllä takuulla sanoisi lihavaksi.


      • bmi.on.perseestä
        67hgbn kirjoitti:

        Meidän perheessä on vähän sama ilmiö toiseen suuntaan. Avomieheni on ruumiinrakenteeltaan raamikas ja vanttera, mutta kuitenkin ehdottomasti sopusuhtaisen näköinen ja kokoinen. Tuli kerran sattumalta puhetta painoindeksista ja ilmeni, että sen mukaan hän on hädin tuskin normaalipainon puolella, indeksi oli melkein sen 25. Näin siitä huolimatta, että häntä katsoessa kukaan ei kyllä takuulla sanoisi lihavaksi.

        Painoindeksit on ainakin miesten kohdalla bullshittiä. Minä olen ikäni tehnyt raskasta työtä ja olin jossain vaiheessa rasvoittunut, mutta 8 kuukauden laihdutusjaksolla painoa lähti 15 kiloa pois.

        Rasvat mahasta ja vyötäröltä suli kokonaan pois, näytän nykyään lähinnä anorektikolta mutta bmi on 26,2. Käytännössä mulla on lihasmassaa joka pitää painon "ylhäällä".


    • NutriJonne

      bmi kun on mulla semmonen 28 niin sillon on aika hemmetin hyvä. Ainakaan yhtään alemmaks ei tarvitse mennä. Nyt vaan on tätä ylimäärästä kertynyt ympärille mutta tavotteet tällä hetkellä päästä taas alle bmi30

    • ...

      Olen itse normaalipainon ylärajalla, bmi muistaakseni 24,5. Minulla on läskiä vaikka toisille jakaa, reisistä ja mahasta saisi leikata vaikka 10 kg pois enkä vieläkään olisi mitenkään laiha.

      Kerran sattumalta näin lehdessä haastattelun naisesta, joka oli kasvissyöjä ja harrasti bodausta. Hänen pituutensa ja painonsa olivat täsmälleen samat kuin minun, mutta hän näytti upealta - hoikalta ja lihaksikkaalta.

      Mielestäni rasvaprosentti olisi paljon parempi mittari terveellistä painoa arvioitaessa kuin bmi. Painoindeksiin ei pidä tuijottaa, ihmiset ovat yksilöitä.

    • if9eu9i9r

      Naiset, älkää olko epätoivoisia! Jokainen on hyvä sellaisena kuin on. Annattepa lapsille hyvää esimerkkiä!

    • cuba libre
    • ihanteeni :)

      ihanne bmi on mulle 16-17

      • Alipainoinen

        Mun bmi on pienempi kun se


    • olisimpalaiha

      17 on mulle hyvä ja siinä aion pysyä, ihan sama mitä muut siitä ajattelee.

      • omaonvalintasi

        Mikäs siinä, eipä ole paljon painoa arkussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      51
      601
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe