Napakoru

Paljo napakorun ottaminen maksaa? Jos sulla on napakoru niin missä otit sen?
Voiko korun oottaa joskus pois ja olla vähän aikaa ilman( sitten kun on parantunu)?
Mitä ainetta korun pitäisi olla ettei esim.tulehdu tai tule nikkeliallergiaa?
4338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

- Otin napakorun noin kk sitten. Maksoi 50 e. Vantaalla Tikkurilassa kävin, sellaisessa paikassa kun studio helmi. Suosittelen paikkaa. Lävistäjä oli tosi ystävällinen ja vastasi moniin tyhmiin kysymyksiin mitä esitin hänelle. 50 e on kyllä paljon minulle, mutta en kadu yhtään. Läväri oli todellakin sen arvoinen.

- Minun ensikoru on titaania. Lävistäjä sanoi että titaani sopii nikkeli-allergiselle paremmin kuin kirurginteräs.

- Tietenkin voit olla ilman korua vähän aikaan (muutaman päivän, viikko..) kunhan on ensin parantunut. Et pitkää aikaa kuitenkaan, koska napakoru menee kuulemma nopeasti umpeen. Lävistäjä kertoi että napakoru menee esim. nenäkorua nopeammin umpeen.

Äänestä

Napakoru maksaa yleensä n. 40 €, johon sisältyy titaaninen tai kirurginteräksinen koru. Titaanikorua kannattaa käyttää, materiaali ei sisällä nikkeliä yms. Lävistyksen parannuttua voi myös kokeilla akryyliä ja muita muoveja. Akryylisia tms. koruja ei voi ensikoruna käyttää, koska niiden täydellinen desinfioiminen on mahdotonta. Yleensä korua ei kannata parantuneenakaan ottaa pois, sillä se voi mennä umpeen jopa muutamassa minuutissa. Tämä on kuitenkin yksilöllistä.

Hmm... ja tuo tulehtuminen... Lävistyshän voi tulehtua ihan millä tahansa korulla. Varsinkin esim. napakorut, jos on hiostavalla säällä juuri laitetun lävistyksen kanssa ulkona tai päällä tiukka paita, joka painaa lävistystä. Syitä on paaaaljon enemmän, tuossa vain jotain.

Oman koruni tein ihan omassa huoneessani, omalla hienolla hakaneulalla. En TODELLAKAAN suosittele kenellekään. :D

Äänestä
  • mä otin napakorun muutama kuukaus sitte(oon 13v) ja äiti oli mukana. käytiin lahden undergroundstoressa ja makso 30-40€ emmä muista. :D nii onha noit undergroundstoreja oulussa ja kuopiossa ja missä lie(nimi joillain paikkakunnilla nykyää half block). siellä on mun mielestä tosi halpaa ja lävistäjä kauheen mukava. oon siis ottanu siinä liikkeessä kaks korvanrustokoruu, napakorun ja eilen kielikorun. :):) emmä allergioista mitää tiiä.. ja napakorun ottaminen sattu aika semisti, mulla on kyl aika hyvä kivunsietokyky:DD ja oon tykänny!

    Äänestä

Kerkeiskö parantuu jo ihan hyvin kesäks jos nyt ottais? Voisko esim. käydä jo kesällä uimassa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ringuli kirjoitti:

Paljo napakorun ottaminen maksaa? Jos sulla on napakoru niin missä otit sen?
Voiko korun oottaa joskus pois ja olla vähän aikaa ilman( sitten kun on parantunu)?
Mitä ainetta korun pitäisi olla ettei esim.tulehdu tai tule nikkeliallergiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu