Ainoat yksilöt eläintarhoissa !!!!
SUDET ON TAPETTU KOHTA SUKUPUUTTOON.
IHANAA-IHANAA-IHANAA
1178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikä sun päässä on mennyt rikki? Kenties jonkun metsästäjäkaverin harhalaukaus syönyt puolet aivoistasi? Vai ne tuhannet "kaatoryypyt"?
Mitähän/keitähän nuo innokkaimmat alkavat sitten metsästää. Susi oli liian helppo hävitettväksi.
Parikymmentä ukkoa kivääreineen yhtä sutta jahtaamassa. Melkoisia sankareita nuo!
sutta jahtaamassa pihalla pikkukoiraa ?
Kyllä se kaupunkilaisen pikkuhauveli on vaaraksi luonnonsusille.
Ihanaa leijonat ihanaa - Ihanaa leijonat ihanaa - Ihanaa leijonat ihanaa.
Kun lainlaatijat eivät ole uskoneet kansaa, näyttää kansa ottaneen oikeuden omiin käsiinsä.
KANSA ON AINA OIKEASSA.
TODELLISIA SYYLLISIÄ KONFLIKTIN KÄRJISTYMISEEN PETO-ONGELMAKSI OVAT LUONTOKUVAAJAT, JOTKA PILAAVAT PETOJEN LUONTAISET VAISTOT JA TEKEVÄT NIISTÄ IHMISTÄ KARTTAMATTOMIA VAARALLISIA HÄIRIKÖITÄ.
Susien istutus Pohjanmaalle epäonnistui. Mielestäni sopiva istutussyvyys on talvella metri ja kesällä puolitoista.
ei konstit lopu, vain direktiivit jää.
Eikös ole luonnollista huolehtia lasten turvallisuudesta esim. koulutiellä? Jos susilauma on uhkana, on suorastaan synti, jos asiaan ei puututa ja poisteta vaaraa. Venäjällä maksetaan sudesta 100 e tapporahaa ja meillä Suomessa suden tappo on valtava rikos. Raamattukin sanoo jossain kohtaa, että "voi niitä, jotka vääntävät oikean vääräksi ja väärän oikeaksi". Siis on varmasti väärin ja valtavaa henkistä väkivaltaa lapsiperheitä ja muutakin väestöä kohtaan, kasvattaa ja varjella susilaumoja alueella, jossa on lapsiperheitä ja kouluja, nyt kuitenkin meillä Suomessa, on tehty väärästä oikea asia. Surko minun käy syrjäkylien lapsiperheitä, koska he eivät uskalla antaa lasten leikkiä ulkona susien pelossa, kuten ennen tehtiin.
Ei tarvinnut minun lapsuudessani susia pelätä. Hiihdettiin ja leikittiin ulkona aina iltapimeään. Jos susi ilmaantui maisemiin, se metsästettiin jos mahdolista, heti pois kuleksimasta. Susi kuuluu suuriin erämaihin, niitä Suomessa ei ole ollut enää aikoihin. Venäjällä on suuria erämaita, on myös susia, ei tarvitse pelätä sukupuuttoon kuolemista.
No näinhän se on.