Luottamusmies kiusaa!

Firman vaihtoko?!

Onko oikein, kun mieheni työpaikan luottamusmies yrittää yhdessä eri osaston esimiehen kanssa hankkia miehelleni potkuja?? Luottamusmies seuraa silmä kovana mieheni mahd. virheitä ja juoruaa niistä eteenpäin toisen osaston (eri osaston missä mieheni on töissä) esimiehelle joka juoruaa asiasta koko paikan pomolle..?

Mieheni kertoi nähneensä kuinka tämä eri osaston esimies tiiraisi häntä kaihtimien takaa. Luuli raukka ettei häntä nähty.
Mieheni on tunnollinen työntekijä ja ollut samassa firmassa töissä jo yli 20 vuotta.
Hän ei ole ollut sairaslomillakaan kuin yhteensä kuukauden koko työhistorian aikana. Silloinkin hänellä oli selkä kipeä, eli siis ihan todellinen syy.
Kyseinen esimies on alusta asti häntä haukkunut ja piikitellyt ja kun mieheni sanoo hänelle suoraan eikä kumartele niin tässä on lopputulos.

Tämä eriosaston esimies on manipuloinut firman luottamusmiehen hänen pikku vasikakseen. Huvittaa sinänsä se, että työpaikalla on yksi toinen mies joka nukkuu ruokapaussien jälkeen pukukopissa, eikä tee töitä muutenkaan työaikana, vaan istuu ja räplää puhelintaan ja on jatkuvasti sairaslomilla. Tähän ei puututa ollenkaan.

Mieheni rupeaa olemaan todella ahdistunut ja minuun sattuu katsoa kun hän voi huonosti..:( Miten mieheni voisi saada oikeutta? Luottamusmieheltä sitä ei saa koska on niin toisen esimiehen pauloissa! Pitääkö ottaa yhteyttä liiton puoleen?

1

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AY!

      Työterveyshuolto, aluehalintovirasto, tai liitto on niitä paikkoja johin kannattaa otta yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1759
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      238
      1320
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      119
      1154
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      948
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      856
    Aihe