Luottamusmies kiusaa!

Firman vaihtoko?!

Onko oikein, kun mieheni työpaikan luottamusmies yrittää yhdessä eri osaston esimiehen kanssa hankkia miehelleni potkuja?? Luottamusmies seuraa silmä kovana mieheni mahd. virheitä ja juoruaa niistä eteenpäin toisen osaston (eri osaston missä mieheni on töissä) esimiehelle joka juoruaa asiasta koko paikan pomolle..?

Mieheni kertoi nähneensä kuinka tämä eri osaston esimies tiiraisi häntä kaihtimien takaa. Luuli raukka ettei häntä nähty.
Mieheni on tunnollinen työntekijä ja ollut samassa firmassa töissä jo yli 20 vuotta.
Hän ei ole ollut sairaslomillakaan kuin yhteensä kuukauden koko työhistorian aikana. Silloinkin hänellä oli selkä kipeä, eli siis ihan todellinen syy.
Kyseinen esimies on alusta asti häntä haukkunut ja piikitellyt ja kun mieheni sanoo hänelle suoraan eikä kumartele niin tässä on lopputulos.

Tämä eriosaston esimies on manipuloinut firman luottamusmiehen hänen pikku vasikakseen. Huvittaa sinänsä se, että työpaikalla on yksi toinen mies joka nukkuu ruokapaussien jälkeen pukukopissa, eikä tee töitä muutenkaan työaikana, vaan istuu ja räplää puhelintaan ja on jatkuvasti sairaslomilla. Tähän ei puututa ollenkaan.

Mieheni rupeaa olemaan todella ahdistunut ja minuun sattuu katsoa kun hän voi huonosti..:( Miten mieheni voisi saada oikeutta? Luottamusmieheltä sitä ei saa koska on niin toisen esimiehen pauloissa! Pitääkö ottaa yhteyttä liiton puoleen?

1

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AY!

      Työterveyshuolto, aluehalintovirasto, tai liitto on niitä paikkoja johin kannattaa otta yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe