VASTAPAINOKSI samankaltaiselle aloitukselle automyyjiä koskien; sama ostajia koskien.
Olen autokauppias ja myyn autoja... ja minua ihmetyttää autonostajien totaalinen haluttomuus ja pasiivisuus. Myyn jopa 60 000 euron autoja ja kerron autoista tietoja, neuvottelen paikanpäälle saapuneille tarjouksia jne.
Niin, ja päivittäin saan yhden rivin (tai yhden sanan; "vaihto") kyselyjä sähköpostiin, hyvin harvoin kukaan soittaa ja hyvin harvoin kukaan tarjoaa sellaista vaihtoautoa saati antaa ostotarjousta, joka ratkaisisi homman kotiin. Ei tarvisi paljoa aloitteellisuutta ja selkeää tarjousta tai edes arviota omasta mielestään siitä välirahan suuruudesta, niin olisin valmis tekemään päätöksen ja kaupan.
Lähinnä on tapahtunut niin, että on tullut pitkä lista ostajien puh.numeroita ja -nimiä, heidän huonon ulosantinsa ja/tai vttumaisen asenteensa kautta - jopa henkilöitä, joille en periaatesyistä myy koskaan yhtään mitään.
Älkää hyvät ihmiset pitäkö autokauppiasta tyhmänä. Puuduttavaa puuhaa.
Ps.
Ja ken ei tästä mitään ymmärrä, eikä sarkasmia tajua, olkoon sitten niin.
Olen autokauppias ja myyn autoja... ja minua ihmetyttää autonostajien totaalinen haluttomuus ja pasiivisuus. Myyn jopa 60 000 euron autoja ja kerron autoista tietoja, neuvottelen paikanpäälle saapuneille tarjouksia jne.
Niin, ja päivittäin saan yhden rivin (tai yhden sanan; "vaihto") kyselyjä sähköpostiin, hyvin harvoin kukaan soittaa ja hyvin harvoin kukaan tarjoaa sellaista vaihtoautoa saati antaa ostotarjousta, joka ratkaisisi homman kotiin. Ei tarvisi paljoa aloitteellisuutta ja selkeää tarjousta tai edes arviota omasta mielestään siitä välirahan suuruudesta, niin olisin valmis tekemään päätöksen ja kaupan.
Lähinnä on tapahtunut niin, että on tullut pitkä lista ostajien puh.numeroita ja -nimiä, heidän huonon ulosantinsa ja/tai vttumaisen asenteensa kautta - jopa henkilöitä, joille en periaatesyistä myy koskaan yhtään mitään.
Älkää hyvät ihmiset pitäkö autokauppiasta tyhmänä. Puuduttavaa puuhaa.
Ps.
Ja ken ei tästä mitään ymmärrä, eikä sarkasmia tajua, olkoon sitten niin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä se tiivistynyt tyhmyys osaa paikanpäällekin marssia.
On ne vaan autonvaihtajat puupäitä.
"Mulle on täst jo suoralla kaupalla yks netis tarjonnu 3300euroo..."
Ai? Et sitten myynyt?
Minä tarjoan edelleenkin sen 1000euroa, käteistä, tässä ja nyt, kun kerran tulit kysymään ostetaanko autoja.
Hyvä kirjoitus. Paiskasin yläpeukulla.
Olen itse vuosien 2005-2012 välissä kolme kertaa ostanut ja myynyt nettiauton kautta, ja kaikilla kolmella kerralla olen saanut vaihtotarjouksia yhdellä sanalla: vaihto? ..ja linkki perään.
Osaan olen vastannut "vaihdetaan vaan", "väliraha n. 7-900 €" tai "vaihdokkisi on hinnoiteltu kalleimpien joukkoon, päikseen vaihdan, muussa tapauksessa ei kiitos".
Kertaakaan ei ole vaihtokauppaan päädytty, koska suora käteiskauppa on ollut aina ensisijainen, joten perään en ole soitellut. Mutta ihmetyttää kun ei saa edes mitään kommentteja, oliko välirahaehdotukseni pielessä vai löysitkö toisen auton vai tulitko muuten katumapäälle kun teit vaihtotarjouksen "kännis ja läpäl".
En voi kuvitellakaan minkälaista tämä on yhden miehen yrityksellä, jolla on parikymmentä tai enemmänkin autoja pihassa.
Aivan.
"Mutta ihmetyttää kun ei saa edes mitään kommentteja, oliko välirahaehdotukseni pielessä vai löysitkö toisen auton vai tulitko muuten katumapäälle kun teit vaihtotarjouksen "kännis ja läpäl"."
Juurikin tämä ihmetyttää ammattilaistakin.
Vaikka kuinka vastaat asiallisesti "Vaihto onnistuu xx-välirahalla." niin homma tyrehtyy siihen.
Sama tilanne, vaikka ostaja itse olisi välirahan ehdottanut ja se hyväksytään sellaisenaan; Ei tule, ei soita ei kuulu... lienee sitten juuri näitä "kännis ja läpäl" -tarjoajia ja haaveilijoita?
"En voi kuvitellakaan minkälaista tämä on yhden miehen yrityksellä, jolla on parikymmentä tai enemmänkin autoja pihassa."
Voin kertoa, että jumppa on sama x20... "takuu-Urpojen" itkut päälle.
*)
"takuu-Urpo" =kuluttaja, joka kuvittelee virheellisesti käytetyn auton virhevastuun olevan sama takuu kuin uuden auton kaupoissa.
Netti on muuttanut kaupankäyntitapoja, joten siihen väliraha-Veijon kysymykseen kannattaa laittaa paras mahdollinen vaihtotarjous millä olisit valmis kaupan tekemään.
Pyysin tuossa tarjousta uuteen ja hyvitys olisi ollut 15000€. Arvo Mahtin mukaan 19000€, halvin vastaava netissä yli 20000€ Omassa 20000€:lla lisävarusteita vaikka ei ne yli 4-vuotiaassa niin paljon hintaa nostakkaan. Miksi helvetissä alkaisin edes vääntämään kauppaa moisen äijän kanssa joka ei arvosta minua sen vertaa, että antaisi kunnollisen tarjouksen? Pyysin tarjouksen naamatusten ja tarjous tuli hienosti eriteltynä sähköpostiin.
Kevät ja autokuume (silti ei rahaa käyttää vaihtoon, vaikka ehjempi ja parempi haluttaisiin) johtaa näemmä taas kerran tänäkin keväänä (kuten aina) siihen, että vaihdossa tarjottavat ovat:
- "Ei hinnoiteltu" (Tällä kuvitellaan, että autokauppias tekisi hunon kaupan ylihyvityksellä.)
- katsastamattomia tai katsastusaika alkanut (Tiedossa on jokin isompi vika omassa autossa ja halu olisi vaihtaa ehjään.)
- hinta ilmoitettu ylisuurena (Juuri ennen vaihdossa tarjoamista hinta "pompsahtanut" usein jopa tuhansia euroja.)
- ilmoituksessa suht´ ok-hinta, mutta tekstissä lukee "Vaihtohinta eri." tai "Ei sisällä kuvan aluvanteita."
Voi hyvät hyssykät sentään... ei noilla eväillä auto vaihdu missään rehellistä autokauppaa harjoittavassa autoliikkeessä mitenkään, ihan oikeesti hei... tyhmä saa olla, mutta ei nyt sentään autokauppiasta(kaan) pidä saapas-tyhmänä pitää!?
Älyvapaiden kysymysten pohjanoteeraus:
-"Mikä viimene hinta?"
Tämän jos kerrot, se ei soittajalle käy vaan jatkaa...
- "Tullaan niin kaukaaki et siitä viel sit -500euroo tarjoon."
Tähän ei voi muuta todeta kuin että sehän ei minun syy ole että asut jossain hevon-prsiissä...
Nettikysymyksellä "Mikä viimene hinta?" ei koskaan, korostetaan vielä EI KOSKAAN ole kauppaa syntynyt.
Turhien kysymyksien ÄITI.
Tänne Suomi24 sivuille pitäisi perustaa keskusteluosio:
Suomen huonoimmat auto-OSTAJAT
Siihen voisi kauppiaat sitten latailla näitten pellejen nimiä niinkuin hienosti lähes jokaista suomen autoliikettä mollataan ja mustamaalataanm, joskus oikeilla, joskus tekaistuilla tarinoilla.
Ja tämä nimimerkki homma on eniten syvältä, ei tarvitse edes kirjautua / käyttää omaa nimeä kun kaikkea paskaa suoltaa.
Näin taidan itsekkin alkaa tekemään (ja teinkin) :)
t. Pulla Sorsa
jos homma vituttaa,kannattaisiko harkita alan vaihtoa!!!
Hei,tuo on tätä päivää ja ei siitä mihinkään muutu,päinvastoin.Mahdollisuuksia kun ei ole kuin kaksi,joko sopeutua tai vaihtaa alaa,ei se varmasti muutu keskustelupalstalla itkemisestä.Senkin ajan kannattaisi koittaa hieroa kauppoja.
Nyt oot väärässä, alan päästä tähän itkemiseen sisään ja ymmärrän kaikkia itkupillejä koko aika enemmän,
Siis täähän on ihanaa, helpottaa, ja jopa ilostuin sunkin itkustasi !
Taitaa olla niin et autokauppiailla aikaa vierailla täällä keskustelupalstoilla naukumassa kun ostajat nykyään suht valveutuneita(kiitos netin) ja hallit seisoo ilman asiakkaita.Mutta kannattaa katsoa peiliin miksi peli mennyt niin kuin mennyt.Vaihdossa tarjottavasta autosta tarjotaan lonkalta mitätöntä hintaa,saman saa jo kun romuksi myy.Noin vuosi sitten kiertelin katselemassa uutta pirssiä ja kävin muuten monessa liikkeessä,hyvitys jonka sitten sain oli n.15000€ ja kaupat tehtiin mutta suurimmassa osassa hyvitys heitettiin hatusta että katsotaan miten käy.Surkein tarjous 3000€ ja selitys että juuri tuota merkkiä, tuolla koneella ja tuolla varustustasolla(löytyi kaikki mahdolliset)ei juuri kysytä.Kysyinkin myyjältä että onkohan jäänyt lääkkeet ottamatta.Teimme ne kaupat em.liikkeessä ja seuraavana päivänä soitti kaveri ja kyseli vanhasta autosta kaikki mahdolliset ja mahdottomat,vanha auto myytiin liikkeestä seuraavana päivänä.
Hei itkijät,ei ostajat ole tänäpäivänä tyhmiä,sopeutukaa siihen.Näin se vaan menee,itkijät on täällä,muut tekee sillä välin kauppoja.
voisihan sitä oman kokemuksen kertoa.
Hyvitys nykyisestä autostani oli kyllä aika alakanttiin joka oli reilusti alle kymppitonnin, nettiautossa (liikkeet mukaanlukien) halvin samanlainen on n17000
Auto on mulla ollut melkeinpä uudesta asti ja tottakai merkkiliikkeen huoltokirjalla mut se ei taida merkitä mitään?
Välirahan maksaisin suoraan ilman rahoituksia mutta nuorta myyjää ei tainnut hirveästi kiinnostaa.
No menen toiseen liikeeseen josko siellä homma toimisi paremmin
Näin se homma menee,katteet kohdallaan liikkeillä ja jos asiakas ei innostu tarjottuun hyvitykseen ei olla kiinnostuneita.Sitten ovat täällä vinkumassa huonoista asiakkaista.Se vaan on tätä päivää että ostajat ovat hyvin hintatietoisia autoistaan ja se että löytyy täydellinen huoltokirja saati kaksilla uusilla renkailla ei hetkauta hyvitys hintaa yhtään ylöspäin,kannattaakin hommata netistä käytetyt kiekot alle ennen kaupoja ja myydä omat uudet siellä eteenpäin niin saa jotakin niistäkin.
Mekin tässä taannoin tapeltiin yhden liikkeen kanssa noista virhevastuista ja lopputulos oli se että aikaa vaan kului eikä mitään tapahtunut joten laitettiin auto itse kuntoon ja sen jälkeen ei koskaan enää astuta ko.liikkeeseen.Ostetaan jos tarvitaan autot yksityiseltä,saadaan heti tietää historia niin kuin se on,ilman liikkeen värityksiä ja olemattomia kuntotarkastuksia.
"Mekin tässä taannoin tapeltiin yhden liikkeen kanssa noista virhevastuista ja lopputulos oli se että aikaa vaan kului eikä mitään tapahtunut joten laitettiin auto itse kuntoon..."
Ei virhevastuista tarvitse tapella, ei asiakkaan eikä autokaupan.
Se on laki, jota lakia kunnioittavat henkilöt ja yritykset noudattavat.
Kaikenkattava takuu se ei ole, joten oletettavasti olette tapelleet ihan turhaan olettaen sen olevan takuu ja nyt kuten pitääkin, korjanneet autonne virhevastuun ulkopuoliset viat itse.
jos liikkeen "tarkastetusta" autosta nyykähtää jakopää,lisälämmitin ja tuulilasi vuotaa heti ensimmäisen 1000km aikana.Öljyt alkoi vuotaa pihalle jo vajaan 500km jälkeen,(selvisi remontissa että oli yritetty korjailtu silikonilla) niin eikös pitäisi kuulua virhevastuun piiriin???Mitä siihen mielestäsi kuuluu??Ilmeisesti autokauppiaan mielestä ei mitään!!!Joten HEI HALOO!!!
Joten turha tulla heittämään mitään virhevastuista jos toiminta on mitä on.