Sibeliuksen musiikin kliseisiin kuuluu ns. Juopon keinu. Jopa tiiviissä 7.sinfoniassa on tällainen kohta. Mitä muita ärsyttäviä maneereita tunnistatte hänen musiikissaan?
SIBELIUS
7
190
Vastaukset
- Harrison Lennon
Harrison Kahlosson
- Duubi Stuupid
Sibelius Liioitteli vahvasti myrsky kohtauksissaan.
Sellaiset jaksot eivät kuulu Suomen luontoon. Sibelius ei ole kovin merihenkinen,
joten ``Juopon keinu`` on havujen havinaa.
Tässä vielä Sinfoniat paremmuudessaan: 7,4,5,6,2,3,1.- röllöttelijä
eikös tuo keinuva teema sisälly 5. finaaliin, toisaalta vaskien mahtipontiset kuin tyhjyydestä kasvavat törähdykset ovat tyypillisiä amatöörimäisiä kliseitä kuten sibeliukselle tunnusomainen lyhyiden katkelmien tautologia ja 3-sävelaiheiden naiivi mosaiikki kun melodista keksintäkyky ei vetänyt melartinille vertoja. populaareimmat säveltäjät ovat harvoin emotionaalisesti vaikuttavimpia tai melodisesti innovatiivisimpia 1900-luvulal jolloin teknisestä edistyksellisyydestä tuli musiikin arvon mittapuu. atonaalisuuden valtakausi loi läjän kuivaa teoretisoivaa kirjoistuspöytämusiikkia josta puuttuu sielu.
- Rullaati
Britit äänestivät 5.sinfonian 1900-luvun parhaaksi. Se on aika hyvin kolmiosaiselta
teokselta jonka keskiosa on keskinkertainen.- K.Ontrapunkti
Näinkö todellakin?
Mikä taho lienee järjestänyt kyseisen äänestyksen?
Tulos on varsin yllättävä.
Onhan tarjolla myös Bruckner, Brahms,Shostakovitch jne. - ninotska
minun kotijumqaliqani ovat fougstedft, tuukkanen, linnalqa, pesonen, aaltonen, melartin, karjalainen ym joiden hengenpalo hehkuva lyyrismi ja polyfoninen taaidokkuus salpaavat hengen. sibelius on konservatiivisti sentimentoa.ei mahtuisi edes sadan parhaan joukkoon staattisessai sävelkielessään jota leimaa asketismi lyhyiden teema-aiheiden ja rytmimotiivien mosaiikki tunnusomaisine kansallisine vaikutteineen jotka tekevät klassisesta frigidistä ilmeestä huolimatta provinsiaalisen kotiseututeoksen. hitaissa osissa jotka todistavat aidosta sinfonikosta muutoin ne sibeliukselle kuvaavaa kylläkin ovat kaikkein heikoimpia pizzicatonjypläystä ei laulavaa legatolinjaa joillaista melartinista lähtien suomessa kin mahlerin hengessä luotiin.ällöttää sen äijän kalvakas retoriikka.vituttaa yleensä keskustella koko ääliön musiikista.
- ninotska
urkusonaatti jollaisia oppineet mestarillisen ammatitaidon omaavat nuoret nerot kirjoittivat oskar merikannon kadonneen urkusonaatin jälkeen todistavat kypsästä sävellystaidosta jollaista metsässä asunut ummikkoi tremoloa sahaava sibeluksen kaltainen jörrikkä ei koskaan oppinut täysin hallitsemaan eikä ankaran akateemista kontrapunktiakaan niin luontebasti kuin masalon, gramlund, faltin, karvonen, isacsson, melartin ym.kaltaiset kultivoituneety nerot. suomessa vain sivistymätön kansa kuvittelee sibeliusta eteväksi säveltäjäksi jonka musiikki on kitschiä ja suonaista paskaaq sisäänpäinkääntynyttä modaalisuutta. ärl wörkiki remontoi jotai fysiotetrapiaa alakertaan ja aiheuttanut häiriötä ja meteliä jo toista kuukautta. äijät hakkas ku hullut. sunnutai aamukuin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244392Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss154138Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2293789Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman273058SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot522771Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132766Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082718"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412397Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672361K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju1001910