YT-NEUVOTTELUT JA LOMARAHOJEN PIENENTÄMINEN

Tietämätön

Missä tapauksessa Erto ja luottamusmiehet voivat sopia YT-neuvotteluissa työnantajan kanssa lomarahojen pienentämisestä kaikkien työntekijöiden osalta?

4

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyvä ei eksy
    • Baskeriville

      Ei ole semmosta luottamusmiestä tai muutakaan fiskaalia missään liitossa olemassa, mikä työpaikkatasolla voi toisen työehtoja, kuten esim. lomarahoja, pienennellä ilman asianomaisen työntekijän suostumusta.

      Jos työpaikalla halutaan firman taloudellisen tilanteen avittamiseksi lomarahoista luopua, niin siihen pitää jokaisen suostua henkiökohtiasesti erikseen. Kuka ei suostu, ei tältä voi mitään myöskään ottaa pois.

      Itse suosittelisin, että jos johonkin talkoisiin lähdetään, siitä keskusteltaisiin ensin hyvin työntekijöiden kesken, että millä kuviolla johonkin tuollaiseen voidaan lähteä ja edelleen kaikkien on suostuttava. Siitä keskustelusta sitten luottamusmies saa rajat, missä rajoissa voi työnantajan kanssa neuvotella. Minusta ajatuksena tuollainen voi olla ihan hyvä homma, mutta jokainen miettiköön omalta kohdaltaan haluaako lähteä vai ei. Siltikin, itse olisin sillä kannalla, että ne työnantajalle luovutuetut rahat olisivat työnantajalle lainaa, jotka tämä maksaa myöhemmin takaisin joko rahana jollain maksuajalla esim. tietyillä mittareilla todeten kun taloustilanne on kohentunut. Tai voisi antaa vapaana.

      Eikö teillä voisi harkita sitä, että lomarahat pidettäisiin lomana? Sitä on tehty paljon ja aika usein on ollut mieluinen vaihtoehto niin firmalle kuin työntekijöillekin.

      • että semmoset yt:t

        Meilläkin juuri päättyi yt-neuvottelut (säästöohjelma menossa, ei tehdä tappiota). Osana säästöohjelmaa jätetään mm. osa lomarahoista maksamatta, mutta niitä EI saa pitää vapaana. Henkilökohtaista suostumusta ei ole kukaan kysynyt, vaan luottamusmiehet ovat tällaisen asian luvanneet kaikkien puolesta. Vaihtoehtona oli porukan pois potkiminen.

        Aika huono maku jäi, ei siinä ollut paljoa mahdollisuutta vaikuttaa.


      • Kenkääkö
        että semmoset yt:t kirjoitti:

        Meilläkin juuri päättyi yt-neuvottelut (säästöohjelma menossa, ei tehdä tappiota). Osana säästöohjelmaa jätetään mm. osa lomarahoista maksamatta, mutta niitä EI saa pitää vapaana. Henkilökohtaista suostumusta ei ole kukaan kysynyt, vaan luottamusmiehet ovat tällaisen asian luvanneet kaikkien puolesta. Vaihtoehtona oli porukan pois potkiminen.

        Aika huono maku jäi, ei siinä ollut paljoa mahdollisuutta vaikuttaa.

        Voisiko sitä luottamusmiestä jututtaa tai vaihtaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2349
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1930
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      39
      1679
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      114
      1552
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      887
    Aihe