Olen katsellut thaimaalaisten naisten profiileja ThaiLove-linkissä tarkoituksenani löytää sieltä itselleni vaimo. Siellä on Suomessakin asuvia eronneita naisia. Yksi asia minua ihmetyttää. Moni ilmoittaa, että lapsi/lapsia on, mutta eivät asu kotona. Missä ne sitten asuu ja eikö taikut välitä lapsista? Miksi lapset eivät asu äitinsä luona? Tähän ei tarvi vastata sellaisten, jotka eivät asiasta tiedä.
Miksei taikkujen lapset asu kotona?
Taikkua haluava
5327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minua ihmetyttää myöskin, miksi niin moni Suomalaislapsi on otettu huostaan Suomalaisilta vanhemmiltaan? Tiesitkö, että edelleen Suomessa tehdään Euroopan eniten väkivaltaa ja surmia jotka kohdistuu lapsiin, tekijä useimmin Suomalainen äiti. Tämä kysymys varmasti askarruttaa niitä miehiä, jotka haluavat Suomalaisen vaimon. Miten ne lapset voi ja eikä Suomiäidit välitä lapsistaan? Tähän ei tarvi vastata sellaisten, jotka eivät asiasta tiedä.
Todennäköisesti asia on niin että lapset asuvat *kotona*. Tosiasiassa isovanhempiensa luona. Kun taas työikäiset saattavat joutua matkustamaan työnperässä suurempiin keskuksiin. Työtätekevät kun elättävät sitten isovanhempansa, ja lapsensa, lähettämällä rahaa kotiin.
Thaimaassahan on peruskoulutus *ilmaista* mutta kouluasu, koulumatkat, ja välipala maksavat.
isiensä luona, jos sellainen on olemassa. Sikäläisessä lastenkodissa, jos suku ei ole ottanut baaritytön lasta huollettavakseen. Onhan noita vaihtoehtoja.
Miksi aloittaja muuten ensimmäiseksi olettaa, että thainaiset eivät välittäisi lapsistaan? Kyllä äidin ja lapsen välinen side on vahva missä tahansa kulttuurissa, mutta on olemassa erilaisia syitä jonka takia äidit joutuvat luopumaan lapsistaan. Eikä kysymyksessä aina ole vapaaehtoinen valinta.
No jo on sulla pohdinnan aiheet.
Ihmetteletkö myös sitä miksi niin monen suomalaisäidin lapset eivät asu äitinsä kanssa vaikka suomalaisella naisella olisi tuohon paljon paremmat mahdollisuudet kuin Suomessa asuvalla ulkomaalaisella äidillä?
Monissa Aasian maissa lapset kuuluvat pääsääntöisesti isälle.
Myös perhekeskeisissä kulttuureissa isovanhemmat hoitavat lapsia jos äiti joutuu työnsä puolesta olemaan toisella paikkakunnalla.
Suomeen tulee paljonkin thaimaalaisia myös muilla kuin avioliiton perusteella
ja jos hän tulee työhön matalapalkkka-alalle, maahanmuuttovirasto ei anna lapselle oleskelulupaa jos toimeentuloedellytykset eivät täyty kuin työntekijälle itselleen.
Oleskelulupaa ei heru perhesiteiden perusteella myöskään lapselle joka on 18 vuotta täyttänyt.
Entäs opiskelemaan tulleet? Kuinka moni edes yrittää saada lapsen mukaan jos muuttaa opiskelemaan toiseen maahan?
Jos taas takana on avioliitto suomalaisen miehen kanssa ja lapsi on syntynyt Suomessa niin yllättävän useasti näissä avioerossa lapsi määrätään isälle koska isällä on useimmiten parempi taloudellinen tilanne kuin ulkomaalaisella äidillä.
Tästähän erityisesti venäjällä kohistaan kun venäläisten naisten lapset niin useasti Suomessa määrätään isälle.
Thaimaassa isovanhemmat yleensä hoitavat lapset, joten tuo on ensimmäinen ihmetystä aiheuttava kulttuuriero miljoonan muun kulttuurieron odottaessa nurkan takana, mikäli rupeat suhteeseen thaimaalaisen kanssa. Kotihoitoon ei vaikuta onko vanhemmat eronneet tai onnellisesti naimisissa.
Pakko vielä mainita, että vastavuoroisesti lapsen vanhemmilta yleensä odotetaan että he pitävät huolta omista vanhemmistaan.